تجزیه و تحلیل: بودجه موقت ۲۰۲۴ هند یک اقتصاد در حال تغییر را نشان می دهد

0

بودجه موقت وزیر دارایی هند، نیرمالا سیتارامان بودجه هفته گذشته نزدیک به ۱۰ سال از دولت نخست وزیر نارندرا مودی را رقم زد. سیتارامان دستاوردهای دولت در دهه گذشته را به جای حمام رایگان، پیش از انتخابات سراسری که قرار است چند ماه دیگر برگزار شود، به نمایش گذاشت. تجزیه و تحلیل دقیق الگوهای در حال تغییر در اقتصاد هند را نشان می دهد.

Sitharaman یارانه غذا را ۳.۳ درصد کاهش داد و از ۲.۰۵ تریلیون روپیه (۲۴.۶ میلیارد دلار) در سال مالی جاری به ۲.۱۲ تریلیون روپیه (۲۵.۵ میلیارد دلار) در سال ۲۰۲۵ رساند. یارانه کود نیز کاهش یافت در حالی که مخارج سرمایه ای در ۱.۳ تریلیون روپیه (۱۵.۶ میلیارد دلار) حفظ شد.

حفظ چنین هزینه‌هایی به او این امکان را داد که اعلام کند کسری مالی برای سال منتهی به مارس ۲۰۲۵ ۵.۱ درصد خواهد بود که کمتر از انتظارات بازار در حدود ۵.۳ تا ۵.۴ درصد است.

سومان بانرجی، مدیر ارشد سرمایه گذاری در Hedonova، یک صندوق تامینی جهانی، گفت: “کسری مالی یکی از شگفت انگیزترین چیزها در بودجه بود.” “این کمتر از آنچه ما انتظار داشتیم بود.”
بانرجی گفت:

کاهش یارانه همچنین نشان دهنده “حرکت هند از کشاورزی به سمت تولید است”.

دولت پیش از این اعلام کرده بود که مواد غذایی رایگان برای فقیرترین اقشار هند فراهم می کند و از آنها در برابر افزایش بالقوه قیمت مواد غذایی محافظت می کند.

در سخنرانی خود، سیتارامان گفت که میانگین درآمد واقعی ۵۰ درصد افزایش یافته است، بیش از ۲۵۰ میلیون نفر از فقر رهایی یافته اند در حالی که اقتصاد از دهمین دهه گذشته به پنجمین اقتصاد بزرگ جهان رسیده است.

این اعداد توسط حزب مخالف کنگره مورد بحث قرار گرفت.

مانیکام تاگور، یکی از اعضای کنگره مجلس و تازیانه حزب، گفت: «COVID و GST این دولت [مالیات بر کالاها و خدمات] ضربه مضاعفی به مشاغل فقیر و کوچک کشور وارد کرده است، که این دولت به آن رسیدگی نکرده است.< /p>

او گفت که تقاضا برای برنامه غذا برای کار کشور در سال گذشته افزایش یافته بود که نشان دهنده ناراحتی در میان فقیرترین اقشار کشور است.

در سخنرانی خود، سیتارامان گفت که کاهش کسری مالی نیز با رشد سرمایه گذاری خصوصی امکان پذیر شد.

سونیل سینها، اقتصاددان اصلی Fitch Ratings گفت: «ما بررسی کرده بودیم که آیا هزینه‌های سرمایه‌ای بخش خصوصی احیا می‌شود یا خیر. “هنوز احیای سرمایه گذاری شرکتی گسترده وجود ندارد، اما سرمایه گذاری در فولاد، سیمان، انرژی های تجدیدپذیر و سایر بخش ها به دلیل افزایش سرمایه گذاری دولت در زیرساخت ها در حال رشد است.”

بنرجی گفت که بهبود جمع آوری مالیات دولت ممکن است به کاهش کسری مالی نیز کمک کرده باشد. تحقق مالیات بالاتر با افزایش دامنه مالیات لوکس، از جمله شامل هزینه های رستوران، به دست آمد.

در حالی که انتظار می رود اقتصاد هند در سال منتهی به مارس ۲۰۲۴ به میزان ۷.۳ درصد رشد کند، این نگرانی وجود دارد که شهر محور باشد [Manish Swarup/AP]

همه اینها به وزیر دارایی اجازه داد تا به تخصیص هزینه های سرمایه ای خود ادامه دهد و در عین حال کسری مالی را کنترل کند. هند زیرساخت‌های عمومی مانند جاده‌ها، متروها و بنادر را با سرعتی بی‌سابقه ایجاد کرده است که باعث رشد اقتصادی می‌شود. Sinha از Fitch Ratings گفت: «او تمرکز سرمایه خود را کم نکرده است.

هند روستایی

وزیر دارایی همچنین چندین طرح را با هدف تقویت اقتصاد روستایی مانند ساخت مسکن روستایی، غذای رایگان برای فقرا و تقویت آبزی پروری اعلام کرد.

در حالی که انتظار می‌رود اقتصاد هند در سال منتهی به مارس ۲۰۲۴ به ۷.۳ درصد رشد کند، این نگرانی وجود دارد که شهر محور باشد.

«او در یک برج عاج زندگی می کند. تاگور از حزب کنگره گفت: او درد مردم را نمی داند. “در سراسر شهرهای کوچک، من می بینم که شرکت های متوسط ​​و کوچک به دلیل اجرای GST بسته شده اند.”

اقدامات بودجه روز پنجشنبه می تواند به مزایای رشد شهری برای تقویت اقتصاد روستایی کمک کند. Sinha از Fitch گفت: «برخی از اینها مانند یک انتقال غیر مستقیم درآمد هستند. «تاکنون، مزایای رشد به ۵۰ درصد برتر در شهرهای شهری هند رسیده است. باید مقداری سرمایه‌گذاری انجام می‌شد تا منافع به مناطق روستایی برسد.»

تمرکز جنسیتی

وزیر دارایی همچنین از چندین ابتکار برای تقویت مهارت‌سازی و کارآفرینی زنان، از جمله گسترش طرحی برای آموزش زنان روستایی در زمینه مهارت‌هایی مانند لامپ‌سازی و لوله‌کشی خبر داد.

مشارکت زنان در نیروی کار روستایی در حال رشد بوده است، اگرچه این مشارکت عمدتاً در کشاورزی است. این اغلب با دستمزد پایین و کار فصلی مشخص می شود. کسب چنین مهارت هایی می تواند به انتقال زنان به مشاغل تولیدی کمک کند.

Bannerjee از Hedonova گفت: “داده ها نشان می دهد که در حالی که یارانه بیکاری کاهش یافته است، بیکاری زنان کاهش یافته و بیکاری مردان افزایش یافته است.”

هند مشارکت پایین زنان در نیروی کار داشته است و تنها ۳۷ درصد از زنان در سال ۲۰۲۳ به طور رسمی مشغول به کار هستند. در دهه گذشته به شدت افزایش یافته بود.

Indian workers rest near goods before transporting them in New Delhi, India
هند زیرساخت‌های عمومی مانند جاده‌ها، متروها و بنادر را با سرعتی بی‌سابقه ایجاد می‌کند و باعث رشد اقتصادی می‌شود [رفیق مقبول/عکس AP]

با این حال، راغورام راجان، رئیس سابق بانک مرکزی هند، اخیراً به بی بی سی گفت که توجه کافی به ایجاد “سرمایه انسانی” در هند نشده است.

سینها و بانرجی تأکید کردند که داده‌های استخدامی دقیق در دهه گذشته جمع‌آوری نشده است. راجان به بی‌بی‌سی گفته بود: «ما بدون داده‌های معتبر در مورد مشاغل، کور می‌شویم.

انرژی های تجدید پذیر

وزیر دارایی یک طرح انرژی خورشیدی روی پشت بام خانوار را اعلام کرد که به ۱۰ میلیون خانوار اجازه می دهد تا ۳۰۰ واحد انرژی رایگان در ماه درخواست کنند. این خانوارها همچنین می توانند انرژی مازاد تولیدی خود را به فروش برسانند. او همچنین از گسترش زیرساخت شارژ وسایل نقلیه الکتریکی و بودجه شکاف دوام برای پروژه‌های انرژی بادی خبر داد.

هند هدف خود را برای رسیدن به صفر خالص تا سال ۲۰۷۰ اعلام کرده است و این طرح ها نقشه راه را برای رسیدن به آن تعیین می کنند.

«ایالت‌های جنوبی عمدتاً خودکفا هستند. این به ایالت های شمالی که در آن کسری وجود دارد کمک خواهد کرد. این همچنین به توسعه انرژی بادی کمک می‌کند، که دیگر انرژی‌های تجدیدپذیر را عقب انداخته است.

سیتارامان همچنین فصل نظرسنجی را با اعلام یک کاغذ سفید برای ارائه به پارلمان آغاز کرد که به بررسی وضعیت کشور تا سال ۲۰۱۴ در زمان دولت قبل و کجای فعلی آن می‌پردازد تا از «سوء مدیریت» درس بگیرد. از آن سال ها».

هزینه های دقیق قبل از انتخابات ممکن است نشان دهنده اعتماد دولت باشد. این کشور چند هفته پیش در انتخابات سه ایالت بزرگ پیروز شد و نخست وزیر مودی همچنین معبد رام در آیودیا را در ۲۲ ژانویه با هیاهوی سراسری افتتاح کرد.

مودی گفت که بودجه به “نقطه شیرین” رسید که در عین حفظ انضباط مالی، هزینه های سرمایه ای را به همراه داشت.

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.