تحریم‌های آمریکا علیه ایران چای هندی و صادرکنندگان برنج را خرج می‌کند

0

تاجران هندی برنج و چای باسماتی گرمای ناشی از تحریم های آمریکا علیه ایران را احساس کرده اند.

صادرکنندگان باسماتی گفتند که قراردادهای جدید به تعویق می‌افتد و تجارت چای برای ضربه زدن آماده می‌شود، زیرا صادرات چای به ایران گران می‌شود زیرا ممکن است از طریق دبی یا سایر کشورهای خاورمیانه ارسال شود.

ایران بازار بزرگی برای برنج باسماتی هندی است. در حال حاضر محموله های قراردادهای قدیمی به ایران می رود. اما در قراردادهای جدید تاخیر وجود دارد. به گزارش اکونومیک تایمز، گمنام آرورا، مدیر عامل مشترک Kohinoor Foods، گفت: بنابراین تجارت نگران بازار ایران است.

هند همچنین برنج باسماتی را به ایالات متحده، اروپا، خاورمیانه و آسیای جنوب شرقی صادر می کند.

در حال حاضر، قیمت برنج باسماتی در بازار جهانی بین ۱۲۰۰ تا ۱۳۰۰ دلار در هر تن است. هند از مجموع صادرات ۴.۰۵ میلیون تنی خود در سال مالی ۱۸، ۰.۸۷ میلیون تن برنج باسماتی به ایران صادر کرد. صادرکنندگان امیدوارند در سال مالی جاری یک میلیون تن برنج باسماتی به ایران صادر کنند.

یک تاجر ایرانی گفت تحریم های آمریکا فقط می تواند بر تجارت دلار تاثیر بگذارد. در آن صورت، یورو یا سایر ارزهای محلی را می توان برای تجارت استفاده کرد.

کشورهای اروپایی تحریمی علیه ایران اعمال نکرده اند. فقط دلار حذف شده است.

وی افزود: «همچنین باید ببینیم که آیا تحریم‌هایی برای اقلام غذایی وجود دارد یا خیر.

صادرکنندگان هندی عمدتاً به روپیه برای صادرات به ایران تحت مکانیزمی که در سال ۲۰۱۲ و زمانی که کانال‌های بانکی در دور اولیه تحریم‌های ایالات متحده محدود شد، به کار گرفته شد، دریافت می‌کنند.

شرکت‌های هندی مبالغی را برای صادرات به ایران با استفاده از پرداخت‌های نفتی موجود در مانده روپیه در بانک UCO دریافت می‌کنند.

این مکانیسم به هند کمک کرد تا کسری تجاری خود با ایران را از حدود ۱۱.۳ میلیارد دلار در سال مالی ۱۲ به حدود ۳.۵ میلیارد دلار در سال مالی ۱۶ با لغو تحریم ها کاهش دهد.

ایران همچنین ۲۹ میلیون کیلوگرم چای ارتدوکس هندی با کیفیت بالا وارد می کند. اعظم منعم، رئیس انجمن چای هند، گفت: صادرات به ایران در حال حاضر به سرعت در حال انجام است.

«سوالات زیادی از ایران وجود دارد. تحریم ها از ۴ نوامبر اجرایی می شود. امیدواریم بتوانیم کل حجم را قبل از اجرایی شدن تحریم ها ارسال کنیم. در غیر این صورت باید آن را از طریق دبی یا سایر کشورهای خاورمیانه هدایت کنیم که هزینه ما را افزایش می دهد. رئیس ITA گفت: ترتیب روپیه-ریال هنوز وجود دارد، که به تجارت کمک خواهد کرد.

با این حال، برخی از معامله گران خاطرنشان کردند که اگرچه تجارت روپیه-ریال ادامه دارد، اما بخش عمده ای از تجارت هند و ایران اکنون به سمت پرداخت های یورو رفته است.

منبع: Financial Turbine

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.