تحریم ها آمریکا را از سرمایه گذاری در ایران باز می دارد

0

سی‌ان‌بی‌سی به نقل از یک سرمایه‌گذار گفت: سرمایه‌گذاری‌های اروپایی و آسیایی به سرعت در حال حرکت به سمت ایران هستند و ایالات متحده را در گرد و غبار رها می‌کند، زیرا برخی تحریم‌ها همچنان پول آمریکا را علیرغم علاقه شدید حفظ می‌کنند.

تحریم‌های گسترده غرب علیه ایران در ژانویه سال جاری پس از موافقت دولت با محدود کردن برنامه هسته‌ای این کشور لغو شد و سرمایه‌گذاری در این کشور را تشویق کرد و ایرباس سفارش بزرگ 25 میلیارد دلاری 118 هواپیما را اعلام کرد و خودروساز پژو با 400 میلیون یورو به کشور بازگشت. قرارداد 435 میلیون دلاری.

ژاپن و سنگاپور نیز اخیرا قراردادهای تجاری دوجانبه با ایران امضا کرده اند.

دیوید گریسون، مدیر اجرایی کارگزاری Auerbach Grayson مستقر در نیویورک، می‌گوید، با این حال، به دلیل تحریم‌های باقی‌مانده، ایالات متحده “از نظر تجارت” جایی ندارد.

اساساً ایرانی‌ها می‌توانند فرش، قالیچه و خاویار را به آمریکا بفروشند، اما فراتر از آن، آمریکا در ایستگاه رها شده و قطار در حال خروج است.

گریسون که در ماه مه گذشته به عنوان یک توریست از ایران بازدید کرد، گفت که از مشتریان آمریکایی برای سرمایه گذاری در بورس اوراق بهادار تهران علاقه دریافت کرده است، اما به کنار تحریم ها، هنوز هیچ سرویس نگهداری رسمی برای نگهداری اوراق بهادار از طرف سرمایه گذاران بین المللی وجود ندارد.

ایران علیرغم نوسانات اقتصادی اخیر و دور از پس‌زمینه سیاسی بد در منطقه، پتانسیل‌هایی را برای سرمایه‌گذاران ارائه می‌دهد. این کشور دارای جمعیت 80 میلیون نفری با میانگین سنی تقریباً 29 سال و نرخ ثبت نام در آموزش عالی است که از بسیاری از کشورهای در حال توسعه بالاتر است.

ارزش بازار صرافی 100 میلیارد دلار است و روزانه 100 میلیون دلار معاملات را پردازش می کند.

دستاوردهای نامزدهای اصلاح طلب در انتخابات آخر هفته گذشته ایران ممکن است راه را برای تغییر در سیاست های اقتصادی که سرمایه گذاری خارجی و تجارت با غرب را تقویت می کند، هموار کند.

با این حال، گریسون گفت: «هنوز تا ماه‌ها تا زمانی که رئیس‌جمهور جدید پس از انتخابات در نوامبر روی کار بیاید، احتمالاً هیچ اقدامی از سوی بزرگترین اقتصاد جهان انجام نخواهد شد.

منبع: Financial Turbine

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.