تحریم ها و اعتراضات – مردم در سراسر جهان چگونه از اسرائیل سرپیچی می کنند؟

0

از جاکارتا تا سانفرانسیسکو، صدها هزار نفر طی دو ماه گذشته برای اعتراض به ادامه رژیم صهیونیستی به خیابان ها آمده اند. حمله به غزه، که بیش از ۱۸۷۰۰ نفر را کشته است ، از جمله بیش از ۷۷۰۰ کودک.

براساس اطلاعات مکان و رویدادهای درگیری مسلحانه پروژه، یک سازمان غیردولتی متخصص در جمع آوری داده های درگیری، از ۷ اکتبر تا ۲۴ نوامبر، حداقل ۷۲۸۳ نفر بوده است. اعتراضات طرفدار فلسطین که در بیش از ۱۱۸ کشور و منطقه برگزار شد.

Interactive_Boycott_movement_global protests

بسیاری دیگر تصمیم گرفته‌اند با استفاده از قدرت خرید خود محکومیت خود را ابراز کنند و محصولات و خدماتی را که از اسرائیل حمایت می‌کنند بایکوت کنند و در نتیجه به جنبش بایکوت، واگذاری و تحریم‌ها (BDS) که در سال ۲۰۰۵ توسط ائتلاف فلسطینی راه‌اندازی شد، دامن بزنند. گروه های جامعه مدنی.

سانسور صداها در محوطه دانشگاه

در ایالات متحده، دانشجویان چندین دانشگاه، از جمله دانشگاه کلمبیا در شهر نیویورک، گفته است که تلاش‌های آن‌ها برای صحبت علیه بمباران غزه توسط اسرائیل با ارعاب و سانسور مواجه شده است.

Standing in front of the colonnade of Columbia University's Butler Library, students hold up handwritten signs on cardboard to show support for the Palestinian cause.
دانشجویان در تظاهرات دانشگاه کلمبیا در ۱۲ اکتبر ۲۰۲۳، در حمایت از فلسطینیان در معرض بمباران اسرائیل در غزه [جینه مون/ رویترز]

«فکر می‌کنم با حضور در مدرسه‌ای در کلمبیا که قدرت جهانی زیادی دارد، نیاز به اقدام را احساس کردم. و همچنین، من فقط فکر می‌کنم که این موضوع بسیاری از موارد دیگر را که در آن شاهد خشونت پلیس، استعمار شهرک‌نشینان هستیم، این مسائل که در آمریکا نیز بسیار مهم هستند، به هم مرتبط می‌کند.» /p>

متیسکو، ۲۵ ساله، یک آمریکایی رومانیایی نسل اول است که رهبری گروه دانشجویی آپارتاید در دانشگاه کلمبیا را بر عهده دارد، ائتلافی متشکل از حدود ۸۰ سازمان دانشجویی که فلسطین را پیشگام آزادی جمعی حاشیه نشینان می دانند.

او گفت که او و همتایانش احساس می‌کنند که دانشگاه به صدای دانشجویانی که خواستار واگذاری سرمایه‌گذاری از پردیس تل آویو کلمبیا هستند، که فلسطینی‌ها و اعراب نمی‌توانند در آن شرکت کنند، گوش نمی‌دهد. تاکید مجدد بر آزادی بیان در دانشگاه؛ و بازگرداندن دو گروه دانشجویی –  دانشجویان برای عدالت در فلسطین و صدای یهودی برای صلح (JVP) – که توسط دانشگاه در ماه نوامبر تعلیق شدند.

متیسکو گفت که علاوه بر اعتراضات در داخل و خارج از محوطه دانشگاه، اعضای جامعه در حال انجام انتخاب های مصرف کننده با اعتقاد آنها هستند.

او به الجزیره گفت: «مردم واقعاً به تحریم‌های هدفمند برای مکان‌هایی مانند مک‌دونالد یا استارباکس احترام می‌گذارند… «ما از این مکان‌ها خرید نمی‌کنیم.» شنیدن این حرف باورنکردنی است.

متیسکو گفت که یک لیست تحریم ویژه کلمبیا وجود دارد که در رسانه های اجتماعی به اشتراک گذاشته می شود تا مصرف کننده محلی را انتخاب کند.

در آن سوی اقیانوس اطلس در بریتانیا، گروهی از دانشجویان دانشگاه یورک نیز رویدادهایی را برای افزایش آگاهی در مورد رویدادهای فلسطین برگزار کرده اند.

دانشجویان به دلیل واکنش شدید به حمایت علنی از فلسطین، درخواست کردند هویت خود را پنهان کنند.

“من متوجه شدم که بسیاری از مردم نمی‌خواهند در مورد آن موضع بگیرند و به نوعی در وسط نشسته‌اند و بسیاری از مردم که می‌دانم واقعاً نمی‌دانند چه اتفاقی در حال رخ دادن است، زیرا وجود دارد اطلاعات غلط بسیار زیاد یکی از اعضای انجمن گفت: «وظیفه شماست که صداهایی را که لزوماً شنیده نمی‌شوند بالا ببرید.

او در توضیح مراحل خود گفت: «فکر می‌کنم برای من که اقدام کوچکی را انجام دهم که یک قهوه در یک زنجیره خاص نخرم، انجام اقدامات کوچک بسیار آسان است تا مطمئن شوم پول کمتری به سمت خشونت هدایت می‌شود.» در حال گرفتن است.

یکی دیگر از اعضا گفت که آنها بر آموزش افرادی متمرکز هستند که ممکن است به اطلاعات مجهز نباشند تا در مورد مناقشه و شرایط مردم فلسطین نظر بدهند.

March for Palestine in London
تظاهرکنندگان در اعتراض به همبستگی با فلسطینی های غزه در جریان آتش بس یک هفته ای بین حماس، پرچم ها و نشانه های فلسطین را در دست داشتند. و اسرائیل در لندن در ۲۵ نوامبر ۲۰۲۳ [هالی آدامز/ رویترز]

BDS چیست؟

جنبش BDS که توسط ائتلافی از گروه‌های جامعه مدنی فلسطینی در سال ۲۰۰۵ تأسیس شد، علیرغم ممنوعیت در بسیاری از دانشگاه‌های ایالات متحده و کانادا و حداقل در ۳۵ ایالت در ایالات متحده.

این جنبش به دنبال به چالش کشیدن حمایت بین المللی از آنچه آپارتاید اسرائیل و استعمار شهرک نشینان می نامد – که در آن استعمارگران جایگزین جامعه بومی می شوند – و از این اصل حمایت می کند که “فلسطینیان از حقوقی مشابه با بقیه بشریت برخوردارند.”

>

BDS با الهام از جنبش ضد آپارتاید آفریقای جنوبی، جنبش حقوق مدنی ایالات متحده و مبارزه ضد استعماری هند، با تمرکز بر شرکت‌ها و محصولات منتخبی که نقش مستقیمی در سیاست‌های اسرائیل علیه فلسطینی‌ها دارند، بایکوت‌ها را مؤثر جلوه می‌دهد.

کمپین آنها به چهار دسته تقسیم می شود:

بایکوت مصرف‌کننده: تحریم برندهایی که سابقه همدستی در سوء استفاده علیه فلسطینی‌ها را دارند.

سرمایه گذاری ها: فشار بر دولت ها و نهادها برای توقف تجارت با شرکت هایی که امکان اشغال سرزمین های فلسطینی توسط اسرائیل را فراهم می کنند.

فشار: از مردم و موسسات می‌خواهد تا برندها و خدمات را تحت فشار قرار دهند تا به همدستی خود در سوء استفاده علیه فلسطینی‌ها پایان دهند.

بایکوت‌های ارگانیک: تحریم‌های مردمی برندهایی که آشکارا از خشونت اسرائیل علیه فلسطینی‌ها حمایت می‌کنند.

Interactive_BDS_movement_

عمر برگوهتی، یکی از بنیانگذاران BDS، گفت که اسرائیل برای سالهای متمادی یک وزارتخانه کامل دولتی را به مبارزه با جنبش BDS اختصاص داده است.

برغوطی به الجزیره گفت که BDS خواستار پایان دادن به اشغال نظامی اسرائیل است که در سال ۱۹۶۷ آغاز شد. برچیدن «سیستم آپارتاید آن گونه که عفو بین‌الملل و اجماع جهانی سازمان‌های حقوق بشری مستند شده است». و احترام به حق آوارگان فلسطینی برای بازگشت به سرزمین هایشان که از آنجا به زور کشیده شده اند. آواره در سال ۱۹۴۸.

“جنبش BDS که در اعلامیه جهانی حقوق بشر لنگر انداخته است، قاطعانه با تمام اشکال نژادپرستی، از جمله اسلام هراسی و یهودستیزی مخالف است. برغوتی گفت: BDS همدستی را هدف قرار می دهد، نه هویت را.

او افزود، تحریم فعلی در سراسر جهان علیه مک‌دونالدز، برگر کینگ، پیتزا هات، پاپا جان و سایر شرکت‌ها ناشی از کمپین‌های مردمی ارگانیک است که توسط جنبش BDS آغاز نشده است.

او گفت که یکی از دلایل اصلی این تحریم این است که شعبه‌ها یا شعبه‌های این شرکت‌ها در اسرائیل آشکارا از ارتش اسرائیل حمایت کرده و کمک‌های غیر نقدی سخاوتمندانه‌ای به ارتش اسرائیل در طول تهاجم ارائه کرده‌اند.

تأثیر بر امتیازهای متعلق به محلی

بسیاری از برندهای غربی، به ویژه آنهایی که طرفدار اسرائیل هستند، تأثیر تحریم ها را احساس کرده اند. صاحبان امتیاز محلی – از جمله مالکان مک دونالد در مصر، مصر =”https://www.instagram.com/p/CyYNVAOprhS/?utm_source=ig_web_copy_link&igshid=MzRlODBiNWFlZA==” target=”_blank”>عمان، پاکستان و امارات متحده عربی – اظهارات که از اقدامات انجام شده توسط همتایان اسرائیلی خود فاصله می گیرند.

بسیاری از حق امتیازها در مالکیت محلی هستند و صاحبان مشاغل از آسیب اقتصادی و بیکاری ناشی از تحریم ها می ترسند.

برغوتی احساس می‌کند که علاقه فزاینده‌ای به جنبش BDS وجود دارد، «این واقعیت که بسیاری از فعالان بایکوت خودجوش در حال حاضر برای راهنمایی برای ایجاد کمپین‌های استراتژیک و پایدار به جنبش BDS مراجعه می‌کنند، به ما امیدواری می‌دهد که در واقع فراتر از توقف جنگ نسل‌کشی کنونی اسرائیل باشیم. در غزه – با حمایت ایالات متحده، اتحادیه اروپا، بریتانیا، کانادا، استرالیا و دیگران – می‌توانیم تمام این خشم بی‌سابقه را به سمت کمپین‌های استراتژیک هدایت کنیم که واقعاً می‌تواند بسیاری از همدستی‌های جاری در جنایات اسرائیل را کاهش دهد.

شرکت های مرتبط با شهرک های غیرقانونی اسرائیل

علاوه بر فهرست هدف BDS، دفتر حقوق بشر سازمان ملل متحد در سال ۲۰۲۰ منتشر شد فهرستی از ۱۱۲ نهاد تجاری که با شهرک های اسرائیلی ارتباط داشتند که غیرقانونی تلقی می شوند بر اساس قوانین بین المللی. در ماده ۴۹ کنوانسیون چهارم ژنو آمده است: «دولت اشغالگر نباید بخش‌هایی از جمعیت غیرنظامی خود را به سرزمینی که اشغال کرده است اخراج یا منتقل کند». همچنین «انتقالات اجباری فردی یا جمعی، و همچنین اخراج افراد محافظت شده از سرزمین اشغالی» را ممنوع می کند.

طبق عفو بین‌الملل، مشارکت در جنایات جنگی جرمی است که افراد، از جمله مدیران تجاری و مدیران، می‌توانند مسئول کیفری آن باشند.

نود و چهار شرکت نام برده مستقر در اسرائیل هستند. ۱۸ باقیمانده در کشورهای دیگر از جمله ایالات متحده، بریتانیا، هلند، فرانسه، لوکزامبورگ و تایلند هستند.

INTERACTIVE -UN-LIST-ILLEGAL-SETTLEMENTS-DEC14-2023-1702556698

شرکت هایی که از اسرائیل حمایت کرده اند

پروفسور جوزف سوننفلد از دانشگاه ییل پیگیری از شرکت های بزرگ در سراسر جهان که حمایت و همبستگی خود را با اسرائیل اعلام کرده اند.

بسیاری از شرکت‌ها به گروه‌های کمک‌رسان بین‌المللی که به غزه تحت محاصره نیز خدمات می‌دهند اهدا کردند، بسیاری از شرکت‌ها فقط حمایت خود را اعلام کردند، برخی حمایت و کمک خود را از اسرائیل و/یا برای غزه اعلام کردند.

از این فهرست، الجزیره ۲۱۲ شرکت را بر اساس معیارهای زیر دسته بندی کرد:

  • حماس ۷ اکتبر (۱۸۴ شرکت) را محکوم کرد
  • گفتند که “در کنار اسرائیل ایستاده اند” (۶۲ شرکت)
  • پول به اسرائیل یا گروه های اسرائیلی (۳۵ شرکت) تعهد کرده است
  • پول به گروه های کمک به ویژه برای فلسطین (۳ شرکت) متعهد شد
  • پول متعهد به گروه های کمک بین المللی (۲۶ شرکت)

از ۲۱۲ شرکت در فهرست سوننفلد، حداقل ۳۰ شرکت به اسرائیل و گروه‌های وابسته به آن تعهد مالی دادند. برخی از بزرگترین تعهدات عبارتند از: مایکل بلومبرگ (۲۵ میلیون دلار)، جفریز (۱۳ میلیون دلار)، بلک استون (۷ میلیون دلار)، سیلزفورس (۲.۴ میلیون دلار)، بوئینگ (۲ میلیون دلار)، دیزنی (۲ میلیون دلار)، جانسون و جانسون (۲ میلیون دلار). ) و چندین شرکت متعهد شدند که کمک های مالی کارکنان را مطابقت دهند.

حداقل ۱۶ شرکت به گروه‌های کمک‌رسان بین‌المللی پول تعهد کردند. از جمله UBS (10 میلیون دلار)، شنل (۴ میلیون دلار)، سیلزفورس (۲.۳ میلیون دلار)، ورایزون (۲ میلیون دلار) و مبلغ نامشخصی از هولدینگ کاپری که مالک جیمی چو، ورساچه و مایکل کورس است.

حداقل سه شرکت به‌طور مشخص به گروه‌های کمک‌رسان فلسطینی، که شامل Accenture (1.5 میلیون دلار) برای هلال احمر فلسطینی می‌شود، متعهد شدند.

“توجه بیشتر به BDS”

A’siah Abdalah
عسیه عبدالله [دلانی نولان/الجزیره]

برای آسیه عبداله ۲۱ ساله، تحریم بخشی ضروری از زندگی روزمره او است که خیلی قبل از ۷ اکتبر شروع می شود.

عبداله که در نیکاراگوئه به دنیا آمده و بزرگ شده است، در دوران دبیرستان علیه سانسور مطبوعات و زن‌کشی تجمع می‌کرد، تلاش‌هایی که گاهی باعث نگرانی والدینش برای امنیت او می‌شد.

پدربزرگ عبداله فلسطینی بود، اما هرگز او را ملاقات نکرد. علاقه او به میراثش زمانی افزایش یافت که در سن ۱۴ سالگی، برخی از پسران در مدرسه با گفتن اینکه “تو کشوری نداری” سعی داشتند او را در مدرسه انتخاب کنند. برای اثبات اشتباه قلدرهایش، او شروع به یادگیری بیشتر درباره تاریخ فلسطین کرد.

عبداله گفت که وقتی به مردم می گوید که یک فلسطینی مسیحی است، اغلب مردم را شگفت زده می کند که دری را برای گفتگوهای گسترده تر با کسانی که تصور می کنند همه فلسطینی ها مسلمان هستند باز می کند.

قتل فلسطینیان مسیحی در غزه، “یک نسل کشی در یک نسل کشی است… بین ۸۰۰ تا ۱۰۰۰ فلسطینی مسیحی باقی مانده است. خطوط خونی که می توان به معنای واقعی کلمه به اولین ایمانداران ردیابی کرد – کاملاً پاک شد. او به الجزیره گفت.

به همین دلیل است که می گوید مسیحی است. «هویت فلسطینی من جدا از هویت مسیحی من وجود ندارد. … برای مردم مهم است که ببینند و بفهمند، به ویژه در کشوری که عمیقاً مسیحیت را با صهیونیسم ترکیب می کند.»

عبداله در حال حاضر دانشجوی دانشگاه نیواورلئان در ایالت لوئیزیانای ایالات متحده است و امیدوار است به دانشکده حقوق برود.

«من همیشه برخی از مارک‌ها را تحریم کرده‌ام، زیرا فهرست را پیگیری می‌کنم،» گفت که بررسی سایت رسمی برای BDS مهم است زیرا اطلاعات نادرستی در مورد تحریم‌ها وجود دارد.

با این حال، عبداله با یک مانع منحصر به فرد در لوئیزیانا مواجه است. در سال ۲۰۱۸، فرماندار بل ادواردز قانون ضد BDS را امضا کرد که ایالت را از انعقاد قرارداد منع می کرد. با مشاغلی که از کمپین BDS پشتیبانی می کنند.

با این حال، عبدالله امیدوار است که دولت دانشجویی دانشگاه او بیانیه ای نمادین در حمایت از فلسطین ارائه کند. در حال حاضر، او بر تحریم مک دونالد، استارباکس و دیزنی تمرکز دارد.

“حتی نفهمیدم که صهیونیست هستم”

Koda Sokol
کودا سوکول [دلانی نولان/الجزیره]

کودا سوکول، یک سازمان دهنده با صدای یهودی برای صلح، از نوادگان بازماندگان هولوکاست است. پدربزرگ و مادربزرگ او برای فرار از نسل کشی به اسرائیل گریختند، “و بنابراین وابستگی به اسرائیل به عنوان یک راه حل ضروری برای امنیت یهودیان در خانواده من بسیار سخت است.” حتی پدر و مادرش از او خواستند که در جوانی در ارتش اسرائیل ثبت نام کند. او توضیح داد: «من با صهیونیسم اجباری بزرگ شدم. “و زمان زیادی طول کشید تا حتی آن را تشخیص دادم.”

بعد از دبیرستان، او به اسرائیل نقل مکان کرد و در یک کیبوتز، یک جامعه جمعی یهودی، زندگی کرد. اما پس از چند ماه، کیبوتز بمباران شد. ناگهان او مجبور به فرار از اسرائیل شد.

او این را یک انشعاب در جاده می‌داند – رویدادی که می‌توانست او را به سمتی کاملاً متفاوت و محافظه‌کارانه‌تر سوق دهد. در عوض، او گفت: “خوشبخت بودم که در فضاهای سازماندهی دیگری که مرا در معرض سازماندهی ضد صهیونیستی قرار می داد، مشارکت داشتم.”

سوکول، که عجیب و غریب و ترنس است، این تجربه را به حضور در کمد تشبیه می کند. قبل از انتقال، «من حتی متوجه نشدم که در کمد هستم، زیرا در معرض احتمال دیگری قرار نگرفته بودم، و فکر می‌کنم با صهیونیسم نیز همین احساس را داشتم، جایی که حتی نمی‌دانستم که یک صهیونیست. من فقط در معرض یک جایگزین قرار نگرفته بودم.”

سوکول اکنون دانشجوی دکترا در دانشگاه کالیفرنیا سانتا کروز است، جایی که پایان نامه او به ارتباط بین تروریسم و ​​ضد صهیونیسم به عنوان هویت های سیاسی می پردازد. او اشاره کرد که بسیاری از بخش های JVP در ایالات متحده توسط افراد ترنس هدایت می شوند، “و من فکر می کنم این تصادفی نیست.”

سوکول گفت: «ماشین تبلیغاتی صهیونیستی در متقاعد کردن مردم به اینکه چیزی برای بسیج کردن وجود ندارد، بسیار قدرتمند و مؤثر است»، اما سوکول گفت که رسانه‌های اجتماعی مردم را در معرض اطلاعات جدیدی از جمله اطلاعات در مورد نقش ایالات متحده قرار داده‌اند. «من فکر می‌کنم در حال حاضر برای اولین بار شاهد این هستیم که بسیاری از مردم درک می‌کنند که این یک وضعیت استعماری، آپارتایدی و نسل‌کشی است، حتی اگر جدید نباشد. و من فکر می‌کنم که ارتباط زیادی با رسانه‌های اجتماعی دارد.”
سوکول گفت که اقداماتی مانند تحریم مهم هستند زیرا راهی برای اعمال قدرت توسط مردم است. من فکر می‌کنم که این یک وضعیت بسیار طاقت‌فرسا است، و من فکر می‌کنم که غرق شدن می‌تواند واقعاً یک احساس بی‌سابقه‌کننده باشد… اگر مردم کاری با این احساسات نداشته باشند، اغلب محافظه‌کار می‌شوند.» او می‌گوید به همین دلیل است که تحریم‌ها «یک بخش واقعاً ضروری جنبش» است.

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.