تحقق خودکفایی در تولید گندم نان با خرید بیش از ۱۰ میلیون تن گندم از کشاورزان

0

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری فارس، علیرضا مهاجر در رویداد معرفی طرح ها و خدمات نوین بیمه کشاورزی به مناسبت گرامیداشت هفته دولت با بیان اینکه یکی از مهمترین چالش‌ها در بخش  بیمه کشاورزی نبود آمارهای دقیق در این حوزه است، گفت: نرخ های بیمه هم باید به گونه‌ای باشد که کشاورزان را برای بیمه کردن محصولاتشان تشویق کند.

معاون زراعت وزارت جهاد کشاورزی از جدیدترین آمار خرید گندم تضمینی هم خبر داد و گفت: تا امروز صبح ۱۰ میلیون و ۱۵۹ هزارتن گندم خریداری شده است که با کمک کشاورزان در تولید گندم نان به خودکفایی دست پیدا کردیم.

وی در ادامه گفت:‌ آماری که فائو از میزان کشت گندم ایران گفته است عدد ۱۳ میلیون و ۵۰۰ هزار تن بود بنابراین با ابزار و تکنولوژی جدید می توان به آمار دقیق و درست از محصولات کشت شده در کشور به دست آورد.

به گفته این مسئول میزان خرید گندم کشور در سال ۱۴۰۰ به میزان ۴.۵ میلین تن بوده که این رقم در سال ۱۴۰۱ به رقم ۷.۵ میلیون تن رسید و امسال هم تا امروز صبح خرید تضمینی گندم به ۱۰ میلیون و ۱۵۹ هزار تن افزایش یافته است.

 در ادامه این مراسم، معاون هماهنگی ستاد اجرایی فرمان امام‌ اعلام کرد: سه سال پیش بیمه برای ۶۷۰ هزار هکتار از اراضی بخش دیمزارهای کشور برنامه ریزی شد و ۱۰۰ درصد این اراضی بیمه شدند سال بعد این برنامه ها برای ۲ میلیون و ۴۰۰ هزار هکتار از اراضی دیم که بود که حدود ۵۴ درصد آن بیمه شد و با افزایش آمارها به ۴ میلیون و ۲۰۰ هزار هکتار تنها ۴۴ درصد بیمه برای این اراضی محقق شد.

سید هاشمی تاکید کرد که سال آینده قرار است مساحت این اراضی به ۵ میلیون و ۲۰۰ هزار هکار از ۶ میلیون اراضی دیمزار باشد که به محصولات متنوع اعم از گیاهای دارویی، دانه روغنی، علوفه، جو و غیره اختصاص خواهد یافت.

* در دو سال گذشته به اندازه ۸ سال دولت قبل بیمه کشاورزی هزینه خسارت داده است

 علیرضا آل امین مقام مدیرعامل صندوق  بیمه کشاورزی هم با بیان اینکه کشور ما در زمینه بیمه کشاورزی از کشورهای پیشرو است، گفت: در دو سال گذشته به اندازه ۸ سال دولت قبل برای خسارت کشاورزان پرداخت شده است.

وی با بیان اینکه ایران یکی از قوی ترین بیمه های کشاورزی را در منطقه دارد، گفت: در این زمینه به کشورهای دیگر هم در زمینه بیمه کشاورزی کمک می کنیم و تجربیات و دانش خود را به آنها منتقل می کنیم به طوری که کشورهای آذربایجان و ارمنستان و برخی دیگر از کشورهای همسایه از ما در خواست همکاری می کنند.

قائم مقام مدیرعامل صندوق  بیمه کشاورزی با بیان اینکه برای اولین بار در کشور برای حمایت از حیوانات در حال انقراض، صندوق بیمه ایحاد شده است، گفت: این اقدام به جلوگیری از انقراض آنها کمک خواهد کرد.

به گفه این مسئول دولت هم در زمینه بیمه کشاورزی تاکید دارد و حمایت های خود را افزون تر کرده است زیرا معقد است بیمه باید برای کشاورزان اولویت نخست باشد.

آل امین تاکید کرد که صندوق بیمه کشاورزی به بیمه درآمد تولید کنندگان کشاورزی و دامی هم ورود کرده و حتی در طرح  جهش تولید دیم‌زارها کمترین حق بیمه از گندمکاران دریافت شد.

[پایان پیام]


منبع: خبرگزاری فارس

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.