تحلیل بورس امروز ۱۲ شهریورماه / تعادل در بازار سرمایه

0

به گزارش خبرنگار ایمنا ، روز گذشته در خصوص بازار بورس امروز پیش بینی شد که بازار محدوده تغییرات ۱۰ هزار واحد را نهایت می‌تواند تجربه کند و اگر بتواند بالای محدوده دو میلیون واحد دوام بیاورد، اتفاق بسیار بهتری است و بازار توانست با رشد شش هزار ۲۲۰ واحدی به سطح دو میلیون ۱۱۱ واحد برسد.

شاخص کل هم وزن نیز با رشد یک هزار ۹۸۶ واحدی به سطح ۷۱۳ هزار ۶۵۴ واحد، ارزش معاملات نیز در سطح شش هزار و ۲۰۰ میلیارد تومان و حجم معاملات نیز به سطح هشت میلیارد ۹۰۸ میلیون برگه سهم رسید، امروز فارس تأثیر منفی زیادی بر بازار گذاشت و منجر به ریزش هزار و ۸۱۰ واحدی شد.

نمادهای تاپیکو، شپنا، شبندر، شتران و بوعلی بیشترین تأثیر مثبت را بر بازار داشتند، روز گذشته و امروز نمادهای گروه پالایشی پرتقاضا بودند، شاخص فرابورس تقریباً بی تغییر ماند و ارزش معاملاتی کمتر از روز گذشته به ثبت رساند که در محدوده سه هزار ۲۰۰ میلیارد تومان بوده است، حجم معاملات نیز در سطح سه میلیارد ۶۵۰ میلیون برگه سهم بود و نمادهای انتخاب، صبا، مارون، شاوان و فزر بیشترین تأثیر مثبت و وسپهر و خاور بیشترین تأثیر منفی را گذاشتند.

خبر مهم برای تاپیکو و شستا

علی اکبرپور مدیرعامل پالایشگاه نفت ستاره خلیج فارس با اشاره به اینکه افزایش ظرفیت شیرین‌سازی این مجموعه، ظرفیتی را برای شیرین‌سازی نفت سفید و صادرات فراهم کرد گفت: نخستین محموله ۳۵ هزار تنی این فرآورده در بورس انرژی معامله شده در روزهای آینده صادرات آن انجام می‌شود.

برخی از منابع خبری از احتمال آزادسازی نرخ ارز پتروشیمی‌ها در بورس کالا خبر می‌دهند

گفته می‌شود پس از جلسات گوناگون، قرار شده است که نرخ ارز فروش محصولات پتروشیمی تا محدوده ۳۷ هزار تومان افزایش یابد و فقط سه ماده اولیه یعنی پت‌ها، لوب‌کات و برخی از برش‌های نفتی و sbr ها از این افزایش نرخ ارز بی‌بهره می‌مانند.

ابلاغ دستورالعمل پذیرش شرکت‌های اقتصاد دیجیتال در بورس تهران

در راستای بهبود فرایند پذیرش شرکت‌های دانش بنیان و فعال در حوزه اقتصاد دیجیتال، سازمان بورس مفادی از دستورالعمل مذکور را اصلاح و پس از تصویب آن، به منظور اجرا به بورس تهران ابلاغ کرد. بر این اساس به اطلاع می‌رساند مفاد برخی از مواد پیوست ۷ مربوط به (ضوابط و شرایط اختصاصی پذیرش سهام شرکت‌های نوپا و فعال در حوزه اقتصاد دیجیتال) در بورس تهران اصلاح و ابلاغ شده است.

موافقت کمیته فقهی سازمان بورس با چارچوب قراردادهای سوآپ انرژی

مدیرعامل بورس انرژی گفت: گام نخست معاملات سوآپ در بورس انرژی برداشته شد و کمیته فقهی سازمان بورس با معاملات سوآپ حامل‌های انرژی موافقت کرد.

علی نقوی گفت: این کمیته در نشست‌های روزهای بیست‌وپنجم مرداد و هشتم شهریور، ابعاد فقهی قراردادهای معاوضه یا سوآپ را مورد بررسی قرار داد و با لزوم رعایت برخی از شرایط فقهی، معاملات قرادادهای سوآپ حامل‌های انرژی را بدون اشکال دانست که به این ترتیب گام مهم و اصلی آغاز این معاملات برداشته شد.

نمای بازار

شاخص کل (%۰.۲)

شاخص هم وزن: (%۰.۲)

۲۳۲ نماد مثبت ۳۰۷ نماد منفی

۴۰ نماد صف خرید ارزش ۰.۲ همت

۳۵ نماد صف فروش ارزش ۰.۱۵ همت

حجم

ارزش معاملات: ۵.۱ همت

قدرت خرید :۱

انتقال حقیقی به حقوقی: ۰.۱ همت

نسبت‌ها

ارزش بازار بورس: ۷.۲ هزار همت

نسبت p/e بورس و فرابورس : ۸.۲

نسبت p/d بورس و فرابورس : ۱۲.۲

نسبت p/b بورس و فرابورس : ۳.۶

نسبت p/s بورس و فرابورس : ۲

موثر

دلار آزاد: ۴۹,۷۵۰ تومان

دلار حواله: ۳۷,۵۰۰ تومان

نفت برنت: ۸۹ دلار

مس: ۸۴۹۰ دلار

انس طلا: ۱۹۴۰ دلار

طلای ۱۸ عیار: ۲.۳۷ میلیون تومان

سکه امامی: ۲۸.۴ میلیون تومان

بیت کوین: ۲۵۸۰۰ دلار

نرخ بهره: ۲۳.۵۷ درصد

نکات مهم بازار امروز

۱. تعادل در کلیت بازار

۲. کاهش ارزش معاملات

۳. دلار حوالی ۵۰

۴. شایعات تغییر نرخ تسعیر ارز

نقشه بازار

[انتهای پیام]

منبع: ایمنا

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.