تراموا بدون مسیر چین ممکن است برای ایران خوب باشد

0

چین، کشوری که هرگز در روندهای فناوری عقب نمانده است، از تراموای جدیدی رونمایی کرده است که در “مسیرهای مجازی” به نام حمل و نقل ریلی خودمختار (ART) حرکت می کند.

تراموا/اتوبوس هیبریدی جدید از خط‌کشی‌های جاده‌ای با رنگ سفید استفاده می‌کند که توسط راننده در خطوط مشخص شده کمک می‌شود.

وبلاگ چینی Shanghaist روز یکشنبه گزارش داد که سیستم هیبریدی نیمه خودمختار است و “یک اتوبوس، تراموا و قطار است که در یک واحد قرار گرفته اند”.

شرکت حمل و نقل ریلی چین CRRC در سال ۲۰۱۳ توسعه ART را به عنوان راهی برای کاهش ازدحام وحشتناک در مراکز شهری شلوغ چین آغاز کرد. تمیزتر از مترو و تراموا نیز هست.

طراحان می‌گویند ART که با باتری کار می‌کند، می‌تواند ۳۰۷ مسافر را در سه واگن جابه‌جا کند و به سرعت ۷۰ کیلومتر در ساعت برسد.

CRRC در حال حاضر بر روی راه اندازی یک مسیر ۶.۵ کیلومتری در ژوژو کار می کند و امیدوار است تا سال آینده ART را به بهره برداری برساند.

همچنین، ART نیازی به نصب سیستم تراموا سنتی که میلیون‌ها دلار است، ندارد.

این شرکت چینی با ایران غریبه نیست، زیرا تامین کننده اصلی واگن های متروی کشور در تهران و سایر شهرهای بزرگ کشور است.

هنوز خیلی زود است که بگوییم آیا ART در ایران اجرا می شود یا خیر، اما با مشاهده روابط نزدیک بین CRRC و شهرداری تهران، ممکن است در آینده ای نه چندان دور از راه برسد.

سیستم حمل و نقل سریع اتوبوسرانی تهران (BRT) در برخی از بزرگ‌ترین و شلوغ‌ترین معابر در پایتخت شلوغی که بیش از ۱۲ میلیون نفر را در خود جای داده است، عبور می‌کند.

تفاوت عمده بین سیستم جدید چینی و BRT این است که سیستم اولی یک سیستم نیمه مستقل ترکیبی است.

منبع: Financial Turbine

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.