ترکیه از معاملات ایرانی دفاع می کند

0

بکیر بوزداغ معاون نخست وزیر ترکیه از وزیر سابق ترکیه که اخیرا به اتهام توطئه برای نقض تحریم های آمریکا علیه ایران متهم شده بود، دفاع کرد و تاکید کرد که روابط تجاری ترکیه و ایران در قوانین بین المللی و ترکیه قانونی است.

روزنامه حریت گزارش داد، بوزداغ روز دوشنبه در یک کنفرانس خبری در آنکارا از ظفر چاگلایان وزیر سابق اقتصاد در برابر اتهامات دفاع کرد و گفت که روابط تجاری بین ترکیه و ایران طبق قوانین بین المللی و ترکیه قانونی است.

هیچ معامله تجاری [میان ایران و ترکیه] خلاف قوانین ملی و بین المللی وجود ندارد. بوزداغ که سخنگوی دولت ترکیه نیز هست، گفت: قطعا انجام [چنین معامله ای] امکان پذیر نیست.

کیفرخواستی در ۶ سپتامبر در نیویورک اعلام شد که کاگلایان و سه شهروند ترکیه دیگر را به نقض تحریم های آمریکا علیه ایران متهم کرد.

این اتهامات ناشی از تحقیقات درباره رضا ضراب، تاجر ایرانی-ترکیه ای است که سال گذشته در آمریکا به اتهام فرار از تحریم ها دستگیر شد.

اگر بپرسید در آمریکا در رابطه با رضا ضراب چه تلاشی می شود انجام شود و حالا موضوعی که نام وزیر محترم ما مطرح است، اصل ماجرا این است: از سیستم قضایی آمریکا برای تکرار آنچه سازمان تروریستی فتح اللهی استفاده می شود، استفاده می شود. بوزداغ گفت: تلاش کرد در طول کودتای ۱۷-۲۵ دسامبر [۲۰۱۳] انجام دهد و شکست خورد.

اشاره او به تلاش قبلی بود که در آن فتح الله گولن، روحانی مستقر در آمریکا، از اعضای سیستم قضایی ترکیه برای سرنگونی دولت از طریق یک رسوایی ادعایی فساد استفاده کرد.

بوزداغ گفت چاگلایان در این دوره از منافع ترکیه محافظت کرد و طبق قوانین ملی و بین المللی به وظایف خود عمل کرد.

«اینجا چیز بسیار متفاوتی وجود دارد… این بخشی از یک بازی بسیار کثیف است. هیچ مدرکی وجود ندارد؛ جعل وجود دارد.»

بوزداغ همچنین گفت: برخی از محافل تلاش زیادی برای آسیب رساندن به روابط ترکیه و آمریکا دارند و دیگر نباید آنها را تحمل کرد.

ضراب در ۲۱ مارس سال گذشته در آمریکا به اتهام کلاهبرداری و تحریم های ایران دستگیر شد.

وی پیش از این در سال ۲۰۱۳ در ترکیه به اتهام فروش غیرقانونی طلا به ایران از طریق ترکیه که منجر به بازداشت وی شد، با تحقیقات روبرو شده بود. این پرونده در سال ۲۰۱۴ منتفی شد.

به گزارش گروه بین الملل خبرگزاری تسنیم به نقل از موسسه آمار ترکیه، ایران در هفت ماهه منتهی به جولای ۲۰۱۷ حدود ۴.۵ میلیارد دلار کالا به ترکیه صادر کرده است که نسبت به مدت مشابه سال گذشته ۸۰ درصد رشد داشته است.

واردات از کشور همسایه در مدت مشابه ۱.۸ میلیارد دلار بوده که نشان دهنده کاهش ۳۷ درصدی نسبت به مدت مشابه سال قبل است. تجارت ایران و ترکیه در دوره هفت ماهه به ۶.۳ میلیارد دلار رسید که نسبت به دوره مشابه سال گذشته ۱۶ درصد افزایش نشان می دهد.

منبع: Financial Turbine

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.