ترکیه مصمم است از شرکت ها در برابر تحریم های آمریکا محافظت کند

0

سخنگوی وزارت امور خارجه آنکارا روز جمعه، یک روز پس از اعمال تحریم های آمریکا علیه چندین شرکت ایرانی و ترک در اقدامی که خطوط هوایی ایران را هدف قرار داد، گفت: ترکیه تمام ابتکار عمل را برای محافظت از شرکت های خود در برابر تحریم های آمریکا به کار خواهد گرفت.

به گزارش رویترز، حامی آکسوی همچنین در یک کنفرانس خبری گفت که ترکیه تمام الزامات را برای خرید جت های F-35 لاکهید مارتین از ایالات متحده انجام داده است و آنکارا از همه طرف ها انتظار دارد که مسئولیت های خود را انجام دهند.

یک کمیته سنای آمریکا روز پنجشنبه نسخه خود از لایحه ۷۱۶ میلیارد دلاری سیاست دفاعی را تصویب کرد که شامل اقدامی برای جلوگیری از خرید جت های F-35 توسط ترکیه می شود.

ترکیه چندین بار در دام رژیم تحریم های آمریکا علیه ایران گرفتار شده است.

کیفرخواستی در ۶ سپتامبر در نیویورک اعلام شد که وزیر اقتصاد سابق، ظفر چاگلایان، و سه شهروند ترکیه دیگر را به نقض تحریم های آمریکا علیه ایران متهم کرد.

این اتهامات ناشی از تحقیقات درباره رضا ضراب، تاجر ایرانی-ترکیه ای است که سال گذشته در آمریکا به اتهام فرار از تحریم ها دستگیر شد.

بکیر بوزداغ معاون نخست وزیر ترکیه از چاگلایان دفاع کرد و تاکید کرد که روابط تجاری ترکیه و ایران در قوانین بین المللی و ترکیه قانونی است.

هیچ معامله تجاری [میان ایران و ترکیه] خلاف قوانین ملی و بین المللی وجود ندارد. بوزداغ، که سخنگوی دولت ترکیه نیز هست، در یک کنفرانس مطبوعاتی در آنکارا در ۱۱ سپتامبر گفت: قطعاً انجام [چنین معامله ای] امکان پذیر نیست.       

اگر بپرسید در آمریکا در رابطه با رضا ضراب چه تلاشی می شود انجام شود و حالا موضوعی که نام وزیر محترم ما مطرح است، اصل ماجرا این است: از سیستم قضایی آمریکا برای تکرار آنچه سازمان تروریستی فتح اللهی استفاده می شود، استفاده می شود. تلاش کرد در جریان کودتای ۱۷-۲۵ دسامبر [۲۰۱۳] انجام دهد و شکست خورد.

بزداق به تلاش قبلی اشاره داشت که در آن فتح الله گولن، روحانی مستقر در آمریکا، از اعضای سیستم قضایی ترکیه برای سرنگونی دولت از طریق یک رسوایی ادعایی فساد استفاده کرد.

بوزداغ گفت چاگلایان در این دوره از منافع ترکیه محافظت کرد و طبق قوانین ملی و بین المللی به وظایف خود عمل کرد.

«اینجا چیز بسیار متفاوتی وجود دارد… این بخشی از یک بازی بسیار کثیف است. هیچ مدرکی وجود ندارد؛ جعل وجود دارد.»

ضراب در ۲۱ مارس سال گذشته در آمریکا به اتهام کلاهبرداری و تحریم های ایران دستگیر شد.

وی پیش از این در سال ۲۰۱۳ در ترکیه به اتهام فروش غیرقانونی طلا به ایران از طریق ترکیه که منجر به بازداشت وی شد، با تحقیقات روبرو شده بود. این پرونده در سال ۲۰۱۴ منتفی شد.

اوایل این ماه، دادگاهی در ایالات متحده، بانکدار ترک، مهمت هاکان آتیلا را به دلیل نقشش در کمک به ایران برای دور زدن تحریم‌های اقتصادی ایالات متحده به ۳۲ ماه حبس از جمله ۱۴ ماه حبس محکوم کرد.

AP گزارش داد، وزارت خارجه ترکیه با صدور بیانیه ای به این حکم واکنش نشان داد و محاکمه کارمند دولتی هالک بانک ترکیه را “روندی کاملا ساختگی که با اصل محاکمه عادلانه مغایرت دارد” خواند.

این وزارتخانه مدعی شد که دادگاه ایالات متحده به “شواهد جعلی و اظهارات نادرست” اعضای شبکه یک روحانی مستقر در آمریکا متهم به تلاش برای سرنگونی دولت ترکیه است.

منبع: Financial Turbine

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.