ترک های هند مسیر دریای ایران را به افغانستان باز می کند

0

مقامات می گویند هند با ایران در حال مذاکره است تا عملیات موقت را در بندری در جنوب شرقی ایران آغاز کند ، با احتیاط در مورد توسعه این تسهیلات در زمانی که دولت فعلی ایالات متحده رویکرد جدید تهاجمی نسبت به تهران را ارائه داده است ، ادامه داد.

هندوستان ۵۰۰ میلیون دلار به بندر چاباهار متعهد شده است که به عنوان راهی برای دور زدن رقیب پاکستان و باز کردن مسیر تجارت و حمل و نقل به سمت افغانستان و همچنین کشورهای غنی از منابع آسیای میانه باز می شود.

دهلی نو قصد دارد تا پایان ماه ژانویه هفت محموله گندم را از طریق چابهار به افغانستان ارسال کند. مقامات دولتی در دهلی نو و کابل گفتند که هفته گذشته هفته گذشته از بندر Kandla غربی هند وارد شد ، مقامات دولتی در دهلی نو و کابل گفتند. این گندم با کامیون از چابهار به غرب افغانستان منتقل خواهد شد.

هند در حال گسترش دیپلماسی اقتصادی خود در افغانستان است و خود را یک قدرت منطقه ای می بیند. اما پاکستان می گوید هند در تلاش است تا از افغانستان به عنوان پایه ای برای بی ثبات کردن پاکستان استفاده کند و مدتهاست که هند را از انجام تجارت دو جانبه با افغانستان با استفاده از قلمرو خود به عنوان ترانزیت باز می کند.

مقامات گفتند که این محموله ها به معنای نشان دادن زنده ماندن مسیر هستند و برنامه این است که جریان باری را قبل از عملیاتی کاملاً عملیاتی تا پایان سال آینده گسترش دهد.

ساوراب کومار، سفیر هند در ایران، در ایمیلی گفت: «کارها کاملاً خوب و طبق برنامه پیش می‌روند».

تا کنون ، ایالات متحده ، که هندوستان برای کمک به تثبیت افغانستان از طریق کمک های اقتصادی و امنیتی ، تلاش بیشتری می کند ، انتقادات عمومی را مبنی بر تلاش های تجدید شده هند برای توسعه راهرو ایران انجام داده است.

روابط هند با ایران ماه گذشته در جریان مذاکرات وزیر امور خارجه ایالات متحده رکس تیلرسون در دهلی نو ظاهر شد و دیپلمات برتر ایالات متحده گفت که آمریکا در راه پروژه هایی که به مردم ایران کمک می کند ، نمی ایستد.

اما او هشدار داد که دولت با منافع مالی حاصل از سپاه پاسداران انقلاب اسلامی، قدرتمندترین نهاد امنیتی کشور، برخورد خواهد کرد.

دروازه

مقامات هندی و یک منبع دیپلماتیک غربی گفتند که هند مشارکت خود در توسعه چابهار را بیشتر از خود ایران، ایجاد دروازه ای به افغانستان می داند.

واشنگتن مستقیماً در توسعه بندر مداخله نکرده است، اما قبلاً هند واردات نفت خود را از ایران، یکی از تامین کنندگان اصلی آن، در مواجهه با تحریم های بین المللی علیه تهران به دلیل برنامه هسته ای اش به شدت کاهش داده است.

جف اسمیت، کارشناس آسیای جنوبی در بنیاد هریتیج در واشنگتن گفت: «به طور کلی، من این تصور را دارم که تحلیل‌گران محافظه‌کار در (واشنگتن) این واقعیت را پذیرفته‌اند که هند نوعی رابطه با ایران را حفظ خواهد کرد. >

آنها می دانند که برای هند، ایران بیشتر در مورد یک کریدور حمل و نقل به افغانستان است. که هیچ علاقه ای به پیشبرد دستور کار ایران در خاورمیانه ندارد. و اینکه هر فضایی را که هند تخلیه کند توسط چین پر خواهد شد.”

یک منبع دولتی هند گفت ایندیا گلوبال پورتس با مسئولیت محدود، شرکتی که توسط دولت برای رهبری پروژه چابهار تأسیس شده است، با مقامات ایرانی برای آغاز عملیات موقت مذاکره کرده است.

این منبع گفت، در ماه آگوست، IGPL درخواست مجوز برای تأسیس شرکتی برای اداره بندر داد. برنامه این است که IGPL دو پایانه جدید بسازد، یکی برای کشتی های کانتینری و دیگری برای کشتی های چند منظوره.

این منبع گفت که پس از مدتی تاخیر، IGPL ماه گذشته قراردادهایی را برای تجهیزات ساخت بندر مانند جرثقیل منعقد کرد. در این میان ایران ساخت اسکله را به پایان رسانده بود.

مینا سینگ روی، کارشناس روابط هند و ایران در مؤسسه مطالعات و تحلیل‌های دفاعی با بودجه دولت، گفت: «ما به کندی پیش می‌رویم، اما علیرغم بدتر شدن روابط ایران و آمریکا، حرکتی در توسعه بندر وجود دارد.

منبع: Financial Turbine

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.