تساوی خبرنگار EDBI پس از تحریم به ۱۲۰ رسید

0

مدیرعامل این بانک گفت: بانک توسعه صادرات ایران، اگزیم بانک کشور، در سال مالی قبل منتهی به ۲۹ اسفندماه ۱۳۹۶ در مجموع ۱۲۰ ارتباط خبرنگاری با بانک های خارجی برقرار کرده است.

به نقل از پایگاه خبری EDBI، علی صالح آبادی همچنین گفت: اکنون در اروپا با ۷۰ بانک از ۲۴ کشور در ارتباط هستیم در حالی که در زمان تحریم چنین روابطی وجود نداشت.

برنامه جامع اقدام مشترک، همانطور که توافق هسته ای ایران با قدرت های جهانی به طور رسمی شناخته می شود، در ژانویه ۲۰۱۶ اجرایی شد و به وام دهندگان ایرانی اجازه داد تا از سرما خارج شده و روابط خود را با همتایان بین المللی خود از سر بگیرند.

در آسیا، ۴۱ بانک از ۱۹ کشور روابط خبرنگاری خود را با EDBI از سر گرفتند، در حالی که در آفریقا، ۱۰ بانک از ۹ کشور این روابط را احیا کردند.

صالح آبادی گفت: بانک توسعه صادرات بیشترین تعداد ارتباط خبرنگاری را با بانک های ایتالیا، روسیه و آلمان دارد.

به گفته رئیس اجرائیه، طی سال مالی ۱۳۹۴-۱۳۹۴، این بانک ۴۵۰ فقره ضمانت نامه صادر کرده است در حالی که این تعداد در سال مالی قبل به ۸۰۳ مورد رسیده است.

این بانک در همان سال در مجموع ۲۲ ضمانت نامه ارزی صادر کرده بود که این رقم در سال گذشته بیش از دو برابر شد و به ۴۶ رسید.

با این حال، ضمانت های ارزی از نظر ارزش بسیار بیشتر رشد کردند. در سال ۱۶-۲۰۱۵، ارزش کل ضمانت‌های ارزی به ۶ میلیون دلار رسید در حالی که با افزایش ۵۴۲ درصدی به ۳۸.۵۰ میلیون دلار رسید.

صالح آبادی با بیان اینکه تا پایان سال مالی ۹۵-۹۴ این بانک ۱۰۷۴ هزار میلیارد ضمانت نامه صادر کرده است، افزود: در مورد ضمانت های ریالی ۷۶ درصد از نظر ارزشی و ۷۸ درصد از نظر اعداد رشد داشته ایم. ریال (۲۸.۶ میلیون دلار) ضمانت ریالی را تضمین کرد، اما توانست آن را به ۲.۲۵۳ تریلیون ریال (۶۰ میلیون دلار) در سال پس از آن افزایش دهد.

مدیرعامل همچنین آماری از اعتبارات اسنادی صادر شده توسط EDBI ارائه کرد و ارزش کل اعتبارات اسنادی دو سال قبل را در سال مالی قبل ۸۶۰ میلیارد ریال (۲۳ میلیون دلار) و ۳.۰۶۱ تریلیون ریال (۸۱.۶ میلیون دلار) عنوان کرد که نشان دهنده افزایش ۲۵۵ درصدی است.

با این حال، در مورد LC های وارداتی، بانک توسعه صادرات کاهش یافته است، زیرا ارزش LC ها به ۲.۱۶۰ میلیارد دلار رسیده است در حالی که اکنون به ۸۵۸ میلیون دلار کاهش یافته است.

صالح آبادی دلیل این کاهش را این است که در سال ۲۰۱۵-۲۰۱۶، EDBI بخشی از LCهای پروژه های استان بوشهر را مدیریت می کرد که حجم بالایی را به دنبال داشت.

وی افزود: «ما شاهد همین وضعیت در بخش صادرات بودیم که LC های ما از ۶۱۸ میلیون دلار به ۸۴ میلیون دلار کاهش یافت.

وی سپس به آزادسازی دارایی های بلوکه شده ایران در ۳۲ بانک بین المللی و کاهش هزینه عملیات خارجی از دیگر مزایای توافق هسته ای اشاره کرد، اما اشاره کرد که بانک های بزرگ همچنان با همتایان ایرانی خود همکاری نمی کنند.

به عنوان مثال، او افزود، دویچه بانک روابط بسیار محدودی با EDBI دارد، اما این وضعیت در مقایسه با زمانی که تحریم ها وجود داشت، نشان دهنده بهبود است.

 عدم وجود منابع

صالح آبادی اعلام کرد که بانک متبوعش در سال مالی گذشته در مجموع ۸ هزار میلیارد ریال (۲۱۳.۳ میلیون دلار) از منابع صندوق توسعه ملی ایران جذب کرده است.

این مقام مسئول در نشستی که روز سه شنبه در اتاق بازرگانی کرمانشاه برگزار شد، خاطرنشان کرد: EDBI با تنها ۴۰ شعبه در مراکز استان ها و مناطق آزاد تجاری، یکی از کمترین شعب را در بین تمام وام دهندگان ایرانی دارد.

مدیرعامل در ادامه گفت: ما تنها بانکی هستیم که نرخ سپرده آن از ۱۵ درصد فراتر نمی رود و بنابراین قدرت زیادی برای جذب سپرده های مردم نداریم.

بانک فقط می تواند از سه منبع دیگر سرمایه دریافت کند. می‌تواند برای افزایش سرمایه‌اش به دولت تکیه کند، برای خط اعتباری به بانک مرکزی ایران نگاه کند و از صندوق توسعه ملی انتظار حمایت داشته باشد.

به گفته صالح آبادی، نزدیک به یک دهه از افزایش سرمایه EDBI توسط یک دولت می گذرد، در حالی که این بانک در سال گذشته ۱.۷ تریلیون ریال (۴۵.۳ میلیون دلار) وام پرداخت کرده و به دنبال راه های جدیدی برای تقویت مالی خود است.

رئیس EDBI گفت که تسهیل صادرات مهمترین هدف بانک او است، اما همچنین باید سودآوری را با ظرفیت کمی دنبال کند زیرا مایل نیست متحمل ضرر شود.

وی در پایان گفت که قرار است یک خط اعتباری ۱۸ میلیون یورویی با بانک اسلامی البلاد برای سرمایه گذاری و دارایی عراق افتتاح شود.

صالح آبادی پیش از این در مورد خط اعتباری بدون نام بردن از وام دهنده عراقی صحبت کرده بود و گفته بود که این خط اعتباری صادرات ایران به کشور عربی همسایه را توسعه می دهد و EDBI آماده است در صورت رعایت نسبت کفایت سرمایه سایر بانک های عراقی خطوط اعتباری بیشتری به آن کشور اختصاص دهد. .  

منبع: Financial Turbine

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.