تشویق مالکیت خانه در دستور کار آخوندی

0

علیرغم اظهارات منتقدان وی بر خلاف آن، حسن روحانی، رئیس جمهور، عباس آخوندی را بهترین گزینه برای نجات بخش مسکن راکد می داند – کاری که او در چهار سال گذشته دنبال کرده است.

وزیر منتخب راه و شهرسازی که برای دوره دوم معرفی شده است، برنامه خود را برای بخش مسکن تشریح کرده است. تمرکز اصلی او مقرون به صرفه‌تر کردن وام‌های مسکن برای خانواده‌های کم‌درآمد است و در عین حال طرح‌های اجاره به مالک را به فرمول ارائه وام‌های بزرگ‌تر برای گروه‌های با درآمد متوسط ​​و بالا اضافه می‌کند تا بازار آپارتمان‌های گران قیمت در کنار بازار آپارتمان‌های کوچک و کوچک گرم شود. وب سایت رسمی دولت گزارش داد که ارزان تر هستند.

علیرغم این واقعیت که سقف وام مسکن در چهار سال گذشته به میزان قابل توجهی افزایش یافت،  که به جلوگیری از عمیق‌تر شدن رکود کمک کرد، بازار اخیراً نشانه‌هایی از مرحله قبل از رونق را نشان داده است.

این سیاست‌ها به افزایش حدود ۵ درصدی معاملات مسکن در تهران در طول سال منتهی به ۲۹ اسفند ۱۳۹۶ کمک کرد، اما عدم وجود طرح‌های اجاره به مالک و ناهماهنگی بین اقساط وام مسکن و مقرون به صرفه بودن خریداران مسکن، مانع از این شد که بازار از این وضعیت خارج شود. در حال بازیابی کامل.

به گزارش دنیای اقتصاد، آخوندی در برنامه خود عنوان کرده است که بازپرداخت ماهانه وام مسکن حداقل ۱۰ درصد کاهش می یابد و با همکاری سیاست گذاران پولی، این رقم می تواند ۲۳ درصد و مدت بازپرداخت کاهش یابد. طولانی خواهد شد.

در حال حاضر، بازپرداخت ماهانه وام ۱.۶ میلیارد ریالی ((۴۲۱۰۰ دلار) مسکن بیش از ۱۷ میلیون ریال ((۴۴۷ دلار)) است در حالی که این رقم برای ۶۰۰ میلیون ریال بدون سپرده (۱۵۸۰۰ دلار) حدود ۱۰ میلیون ریال (۲۶۳ دلار) است. ) وام.

وزارت راه و شهرسازی به‌عنوان متولی حوزه مسکن کشور در چهار سال گذشته موفق به افزایش هشت برابری سقف وام مسکن شده است و اکنون برنامه اصلاح رویه تخصیص این وام‌ها است.

طرح‌های اجاره به مالک

وزیر پیشنهادی همچنین بر ورود بنگاه‌های اجاره بها در بخش مسکن برای پاسخگویی به تقاضای خانواده‌های پردرآمد که قصد خرید خانه‌های بزرگ‌تر و گران‌تر را دارند، تاکید کرد که وام‌های معمولی مسکن نمی‌تواند کمک چندانی برای آن‌ها باشد.

بنابراین، این وزارتخانه مصمم است راه را برای ورود بنگاه‌های لیزینگ بانکی و غیربانکی به بازار باز کند، زیرا تعداد قابل توجهی از خانه‌های خالی در تهران و ایران شامل خانه‌های بزرگ و گران‌قیمت و بازار این نوع واحدهای مسکونی است. بدلیل قیمت های گزاف و ناتوانی خریداران در بازپرداخت وام های سنگین، بدترین عملکرد را داشته است.

بر اساس این طرح، حداقل مبلغ وام مسکن که توسط بنگاه‌های اجاره به مالک ارائه می‌شود، ۲ میلیارد ریال (۵۲۶۰۰ دلار) خواهد بود.

با این حال، سیاست گذاران باید مراقب استراتژی های خود باشند و تعادل بین عرضه و تقاضا را در تخصیص این وام ها در نظر بگیرند.

به گزارش بانک مسکن، در طول سال منتهی به ۳۰ اسفند ۱۳۹۶ می تواند سالانه بالغ بر ۹۰ هزار وام تخصیص دهد، بیش از ۱۵۰ هزار درخواست ثبت شده و در حال حاضر هر ماه حدود ۱۵ هزار مورد جدید به این لیست اضافه می شود.

منبع: Financial Turbine

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.