تصویر تمیز سنگاپور در میان رسوایی پولشویی زیر ذره بین است

0

سنگاپور – تصویر سنگاپور به عنوان یک مرکز تجاری تمیز در میان پول هنگفت مورد بررسی قرار گرفته است. رسوایی شویی که تاکنون منجر به دستگیری 10 نفر و توقیف دارایی هایی به ارزش 1.8 میلیارد دلار سنگاپور (1.3 میلیارد دلار) شده است.

پلیس سنگاپور ماه گذشته 10 تبعه خارجی را دستگیر کرد الف> – بین 31 تا 44 سال – و با یورش به خانه‌ها، اقلام لوکس از جمله کیف‌های دستی هرمس، ساعت‌های پتک فیلیپ، ویسکی قدیمی ماکالان و خودروهای بنتلی و رولز رویس را ضبط کردند.

مظنونان همگی اصالتاً اهل فوجیان در شرق چین هستند، اما شامل دارندگان پاسپورت قبرسی، ترک، کامبوج و وانواتوایی نیز می‌شوند.

نیروی پلیس سنگاپور ادعا کرده است که دارایی های توقیف شده دستاوردهای غیرقانونی جنایات سازمان یافته در خارج از کشور، از جمله کلاهبرداری و قمار آنلاین است، که درآمد حاصل از آن به سنگاپور آورده شده و از طریق موسسات مالی این کشور فیلتر شده است.

singapore
پلیس سنگاپور ماه گذشته 10 خارجی را به اتهام جرایم پولشویی و جعل دستگیر کرد [تصاویر Straits Times/Cel Gulapa از طریق رویترز]

این پرونده شهرت سنگاپور را به عنوان یک مرکز مالی با جرایم کم، یا “سوئیس شرق” مورد توجه قرار داده است.

این همچنین برای حزب حاکم سنگاپور که با یک رشته رسوایی‌های سیاسی نادر در چند ماه گذشته از جمله تحقیقات فساد مربوط به وزیر حمل‌ونقل همراه بوده است، خبری ناخوشایند است.

به گفته تحلیلگران، برای پولشویان بالقوه، دولت-شهر آسیای جنوب شرقی به دلیل موقعیتش به عنوان یک مرکز مالی بزرگ که مجموعه ای از ابزارهای مالی را ارائه می دهد، می تواند گزینه جذابی باشد.

وو جون جی، محقق ارشد مؤسسه مطالعات سیاست در دانشگاه ملی سنگاپور (NUS)

«حجم بزرگ تراکنش‌های مالی که از مرزهای ما عبور می‌کند، می‌تواند بررسی معاملات غیرقانونی را برای تنظیم‌کنندگان سخت‌تر کند. )، به الجزیره گفت.

پول‌شویی می‌تواند از طریق کانال‌های مختلفی انجام شود، از املاک و مستغلات و ارزهای دیجیتال گرفته تا کازینوها و شرکت‌های فهرست‌شده.

Mak Yuen Teen، کارشناس حاکمیت شرکتی در مدرسه بازرگانی NUS، گفت که پرونده‌های پولشویی اغلب شامل نهادهایی در جزایر ویرجین بریتانیا و سایر حوزه‌های قضایی بهشت ​​مالیاتی می‌شود، جایی که مالکان ذینفع نهایی فاش نمی‌شوند.

مک به الجزیره گفت: «نگرانی من این است که سوراخ خرگوش واقعا عمیق و گسترده است.

یوجین تان، دانشیار حقوق در دانشگاه مدیریت سنگاپور (SMU)، گفت که این ایالت برای پولشویی ها جذاب است زیرا پس از ورود به سیستم مالی، احتمال کمتری وجود دارد که به وجوه مشکوک نگاه شود.

تان به الجزیره گفت:

این به دلیل شهرت ما به عنوان یک مرکز مالی قابل اعتماد با قوانین سختگیرانه و اجرای سخت است.

تان گفت:

به همین ترتیب، قاچاقچیان مواد مخدر برای ترانزیت در سنگاپور آماده هستند زیرا کشورهای ثالث با توجه به قوانین فوق العاده سختگیرانه مواد مخدر کشور با احتمال کمتری با مسافرانی که از سنگاپور می آیند با سوء ظن برخورد می کنند.

“پول‌شویی‌ها مایلند که به این موضوع توجه کنند، زیرا مزایای پولشویی در اینجا، انتقال وجوه به سایر حوزه‌های قضایی مانند بریتانیا و اتحادیه اروپا را آسان‌تر می‌کند، نه اینکه پول‌شویی در آن حوزه‌های قضایی انجام شود.” او گفت.

تان گفت:

تصویر سنگاپور به‌عنوان «زمین بازی برای ثروتمندان» ممکن است بر این تصور که قوانین آن سست هستند، اضافه کند.

او گفت که اگرچه از وجود حفره‌های شکاف در اجرا آگاه نیست، زمانی که وجوه در سیستم مالی سنگاپور قرار می‌گیرد، “چک‌های پایین‌دستی به نظر سهل‌انگیز است”.

تان گفت که مواردی را شنیده است که بانک‌ها جریان‌های مالی ورودی را پذیرفته‌اند، حتی اگر گزارش‌های تراکنش مشکوک ارائه شود.

او گفت: «به عبارت دیگر، برخی بانک‌ها این کار را به‌عنوان انتقال بار به دوش مسئولان می‌دانند. وی افزود: در جایی که مقامات کاری انجام نمی دهند، برخی از بانک ها آماده پذیرش وجوه مورد نظر هستند.

مک NUS گفت که آخرین مورد توجه را به این موضوع نشان داده است که چه مسئولیتی، در صورت وجود، به سایر حلقه‌های زنجیره پولشویی، مانند توسعه‌دهندگان املاک، فروشندگان خودروهای لوکس، باشگاه‌های گلف و روستایی، فروشندگان ساعت‌های لوکس و واسطه‌ها تعلق دارد. مانند نمایندگان املاک، حسابداران و وکلا.

singapore
بانک سنگاپور یکی از مؤسسات مالی مرتبط با 10 نفر است که اخیراً به اتهام پولشویی دستگیر شده اند [پرونده: Caroline Chia/Reuters
<. /شکل>

شورای آژانس‌های املاک (CEA)، که صنعت املاک و مستغلات سنگاپور را تنظیم می‌کند، گفته است که در حال بررسی عوامل املاکی است که ممکن است معاملات ملکی مرتبط با این پرونده را تسهیل کرده باشند.

مک گفت که بسیاری از مسئولیت‌ها بر عهده بانک‌هایی است که خط‌مشی‌های گسترده‌ای برای بررسی دقیق مشتری و تعهدات گزارش تراکنش‌های مشکوک دارند، اما اینها ممکن است مؤثر نباشند.

«در مواردی که تخلف وجود دارد، مجازات‌های اعمال‌شده عموماً بسیار کم است و مسئولیت کمی برای اعضای هیئت مدیره و مدیریت ارشد وجود ندارد. این ممکن است فرهنگی را تشویق کند که سود را مقدم بر اخلاق و پیروی می‌کند.

“به عنوان یک کشور، آیا ما بیشتر بر رشد تولید ناخالص داخلی و افزایش درآمد سرانه تمرکز کرده‌ایم تا کار درست را انجام دهیم؟ آیا نهادهای نظارتی ما بیشتر بر توسعه بازار متمرکز هستند تا مقررات و اجرا؟» او اضافه کرد.

در بخش املاک، داستان‌های خارجی‌هایی که تازه وارد شده‌اند با چمدان‌های پر از پول نقد فراوان است، از جمله مواردی از اجاره‌کنندگانی که با وجود نداشتن ویزای کار یا اقامت، پیش‌پرداخت اجاره را به صورت نقدی پرداخت می‌کنند.

در سال‌های اخیر، سنگاپور موفقیت‌های خود را در جذب افراد پاشنه‌دار برای از بین بردن ریشه در دولت-شهر جشن گرفته است.

بر اساس گزارش هیئت توسعه اقتصادی (EDB)، تعداد دفاتر تک خانواده از پایان سال 2020 تقریباً دو برابر شده است، از 400 به حدود 700 دفتر.

برنامه سرمایه‌گذاران جهانی، خارجی‌های ثروتمند را نیز جذب کرده است، که به سرمایه‌گذاران اجازه اقامت دائم را می‌دهد، هرچند این طرح اخیراً الزامات سخت‌تری را وضع کرده است.

Ku Swee Yong، مدیر شرکت مشاوره املاک و مستغلات International Property Advisor، پیشنهاد کرد که تلاش مقامات برای جذب ابرثروتمندان می‌تواند منجر به “همه و همه افراد شود”.

کو به الجزیره گفت: «از آنجایی که تصویر سنگاپور در پنج دهه گذشته بسیار خوب ساخته شده است، مردم ممکن است این پرونده پولشویی را به‌جای پرداختن به چیزی که می‌تواند یک موضوع گسترده‌تر و گسترده‌تر باشد، به عنوان یک مورد یکباره ببینند. .

آنتون مویزینکو، مدرس حقوق در دانشگاه ملی استرالیا که جرایم بین‌المللی و اقتصادی را مطالعه می‌کند، گفت که آیا پول‌شویی سال‌ها است که زیر رادار پرواز می‌کند و آخرین مورد نشان‌دهنده مسائل سیستمی است، باید دید. /p>

«مواردی مانند این یک آزمون تورنسل برای بررسی اینکه آیا دولت سنگاپور توانایی انجام عملیات های سطح بالا و پیچیده را دارد یا خیر. همچنین فرصتی برای رفتن به تابلوی نقاشی و آموختن درس‌هاست…» مویزینکو به الجزیره گفت.

“شما نمی خواهید موارد تکرار شوند و سنگاپور مغناطیسی برای پول های کثیف باشد.”

مرجع پولی سنگاپور در حال توسعه یک پلتفرم دیجیتال به نام COSMIC است تا به مؤسسات مالی اجازه دهد به طور ایمن اطلاعات مشتریانی را که چندین “پرچم قرمز” نشان می دهند که ممکن است نشان دهنده جرایم مالی بالقوه باشد، به اشتراک بگذارند.

قوانین جدید در ژوئن همچنین بررسی‌های دقت لازم توسط توسعه‌دهندگان ملک را در مورد خریداران بالقوه و گزارش در مورد هر گونه اقدامات مشکوک الزامی کرد.

ویکتوریا تینگ، معاون مدیر ستیا لاو و دادستان سابق، گفت که اگرچه هنوز خیلی زود است که بگوییم کدام سهامداران ممکن است در آخرین مورد دخیل باشند، چارچوب نظارتی سنگاپور قوی است.

تینگ به الجزیره گفت

سنگاپور «سطح بالایی از پایبندی» به استانداردهای گروه ویژه اقدام مالی دارد و در شاخص‌های مختلف مستقل مبارزه با پولشویی رتبه بالایی دارد.

Dubai
بر اساس شاخص AML بازل در سال 2022، سنگاپور در مقایسه با سایر مراکز مالی از جمله دبی خطر پولشویی کمتری دارد.

در شاخص بازل AML 2022، که خطر پولشویی و تامین مالی تروریسم را ارزیابی می کند، سنگاپور در رتبه 100 از 128 قرار دارد – که در آن رتبه 128 کمترین خطر را دارد – بالاتر از سایر مراکز مالی مانند دبی و هنگ کنگ.

تینگ قانون ستیا گفت که پرونده فعلی اثربخشی مقامات سنگاپور و سیستم تراکنش های گزارش دهی مشکوک آن را برجسته می کند.

تینگ گفت: «انجام یک حمله در این مقیاس، با درجه موفقیت قابل توجهی هم از نظر افراد دستگیر شده و هم دارایی های توقیف شده، نشان دهنده شایستگی و پیچیدگی مجریان قانون در اینجا است.

او گفت که مقامات سنگاپور “به طور تاریخی” موضعی قاطع در برابر نهادهای غیرقانونی نشان داده اند.

سنگاپور قبلاً درگیر رسوایی‌های مالی متعددی بوده است که طی آن بانک‌ها جریمه شده‌اند و افراد به حبس محکوم شده‌اند.

به دنبال رسوایی 1 هیئت توسعه مالزی (1MDB)، MAS شعبه محلی بانک BSI مستقر در سوئیس را به دلیل سوء رفتار فاحش تعطیل کرد، در حالی که بانکدار سابق BSI، Yeo Jiawei به 54 ماه زندان برای جرایم مختلف از جمله پولشویی محکوم شد.

Tan از SMU گفت که چنین رسوایی‌هایی بدون شک وجهه دولت شهر را مخدوش کرده است.

«واقعیت این است که گستردگی تخلفات سنگاپوری‌ها را به این فکر واداشته است که آیا این فقط نوک کوه یخ است… با ادامه تحقیقات، اخبار نگران‌کننده‌تری به گوش می‌رسد.

مک گفت که این پرونده نقص‌هایی را در سیستم نشان داده است و مقامات باید اطمینان حاصل کنند که افراد دستگیر شده بهای سنگینی را پرداخت می‌کنند.

او گفت: «جهان شاهد نحوه برخورد ما با این موضوع خواهد بود.

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.