تعاونی‌ها در استان تهران طی دو سال ۱۱هزار و ۷۰۰ شغل ایجاد کردند

0
– اخبار اقتصادی –

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری تسنیم، هجدهمین جشنواره تعاونی های برتر استان تهران با حضور مسئولین و تعاونی های برتراستان تهران برگزار شد.
 خاطره استاد رضایی, ریاست کمیته بانوان اتاق تعاون ایران اظهار داشت: هجدهمین جشنواره تعاونی های برتر استان تهران  بیشترین هم افزایی را رقم زده است و امیدوارم میزبانی خوبی را ارائه کرده باشیم.

وی گفت:  تلاش در راستای ارائه خدمات, شناسایی و شبکه سازی در سطح استانی و ملی در کمیسیون بانوان  در حال اجرا شدن است.

استاد رضایی خطاب به مسئولین کشور اظهار داشت: خدمت تمامی مدیران معزز دولتی و خصوصی و تعاونی ها عارضم به طور مشخص حوزه بانوان در بخش مدیریت و اجرا جدی بگیرید.

وی افزود : مادرانه نگریستن و دغدغه مند بودن در مبحث اجرا,تاب آوری بالا بانوان, مسئولیت اجتماعی از جمله ویژگی های بانوان توانمند ما می باشد.

استاد رضایی تصریح کرد: طیف بانوان از جمله متخصصین از سطوح یک تا پنجم یعنی مقدماتی تا سطح عالی شامل نخبگان این جامع هستند پس بنابراین توجه به موجودیت معزز خانواده در بطن خودش نیاز به توجه ویژه و حفظ جایگاه کرامات بانوان دارد.

وی ادامه داد:خانواده ای آن آرامش و توسعه و عمق تربیت و اصالت و پرورش را در خودش حس می کند که یک بانوی تربیت یافته اصلی را در کنار خودش داشته باشد.

رییس کمیسیون بانوان اتاق تعاون تهران ,تقاضای نقش بانوان نخبه و توجه مدیران به این قشر را بسیار تاکید کرد و گفت: خواسته من از مدیران و مسئولین این است پتانسیل بانوان نخبه در تمامی عرصه ها را جدی بگیرند و بکارگیری این نقش آفرینان ایثارگر را در جرگه ها و جایگاه های که می توانند با قدرت در کنار افراد قرار گیرند و پرچم خانواده اصیل اسلامی را به اهتزاز در بیاورند را حمایت کنند.

وی به منویات مقام معظم رهبری اشاره کرد و گفت: حمایت ناموس, حمایت اصالت ,حمایت فرهنگ و حمایت ایران است و این فرمایشات حضرت آقا است و امیدواریم در راستای تایید و اجرای فرامین رهبری حفظ اصالت و تحکیم امور خانواده را در راس کارها داشته باشیم.

استاد رضایی در پایان  تاکید کرد: ما کمیسیون های تخصصی را فعال کرده ایم و از تمامی خواهران و برادران چه در قالب تعاونی و چه غیرتعاونی, به عنوان ایده پرداز و دارای مهارت در حوزه سرمایه گذاری و سرمایه پذیری,حوزه های آموزشی,ثبت شرکت های تعاونی, توسعه وضعیت بخش تعاونی ها در کسب و کارها و رسته های مختلف,حوزه سلامت و ورزش, حوزه جوانان و خانواده و سایر حوزه ها در اتاق تعاونی استان تهران با احترام دعوت میکنیم.

*رشد25درصدی تعاونی های دانش بنیان در مدت 2سال

حامد ویس کرمی، مدیرکل تعاون, کار و رفاه,اجتماعی استان تهران جلب مشارکت مردمی را مهمترین ثمره تعاونی ها دانست و گفت: همه ما واقف هستیم اصلی ترین ثمره و خصیصه تعاون ,توزیع ثروت عادلانه و ایجاد یک اقتصاد عدالت محور است که جلب مشارکت مردم همین  بخش تعاون است لذا توسعه بخش تعاون مهم است.

وی به هدف این جشنواره اشاره کرد و گفت: مهمترین هدف از برگزاری این جشنواره ها و معرفی الگوها, مسئله توسعه و ترویج فرهنگ تعاون است ,ما وقتی الگوها و توانمندی ها را معرفی میکنیم در جهت توسعه و ترویج این فرهنگ است.

وی به آمار و ارقام هم اشاره ای کرد و افزود:در هجدهمین جشنواره تعاونی های برتر استان تهران,تعداد 556تعاونی رقابت تنگانگ داشته اند و این در حالی است که در سال گذشته 250و اندی  حضور داشتند که تعداد شرکت کنندگان در دولت سیزدهم  نسبت به دولت قبل 800برابر افزایش  پیدا کرده است و تعداد منتخبین این جشنواره 14 تعاونی بوده اند که توانسته اند سقف امتیاز را کسب و مورد تجلیل قرار میگیرند.

مدیرکل تعاون, کار و رفاه,اجتماعی استان تهران تصریح کرد: در ارتباط با میزان تامین نیاز این تعاونی ها و مسئله حجم ریالی و وزنی  صادرات و بازگشت سود حاصله از سرمایه گذاری مجدد, آورده و سرمایه اعضا,  تعداد اعضا تعاونی ها  و جلب مشارکت در عرصه مردمی ,توجه تعاونی ها به مسئله محیط زیست و ابتکار عمل برای حفظ پایداری محیط زیست  از جمله شاخص هایی بود که مورد توجه قرارگرفته‌است.

ویس کرمی اشتغال را مهم برشمرد و گفت:مسئله اشتغال از اساسی ترین مسئله های کشور است و در  استان تهران طول فعالیت دولت سیزدهم, 11 هزار و 700  فرصت شغلی توسط تعاونی ها ایجاد شده است و حدود  470تعاونی در سطح استان تشکیل شد و در حوزه توسعه صادرات تعاونی ها که بسیار مهم در امر اقتصاد و تعاون است که در طول عملکرد دولت سیزدهم  در استان تهران بالغ 198هزار دلار,حجم ریالی سهم تعاونی ها  بوده است.

وی گفت: تشکیل تعاونی های دانش بنیان که مورد تاکید مقام معظم رهبری بوده در طول این مدت 25درصد رشد داشته است و در ارتباط با حوزه مسکن تعداد 3550پروانه ساخت مسکن صادر شده است

وی در ادامه گفت:با توجه به حوزه گسترده تعاون که فرابخشی است توسعه این بخش از ضروریات است و ما در حوزه تعاون,نیاز به مزیت بخشی داریم و برای جلب مشارکت مردم نیاز به جذابیت بخش تعاون داریم.

*اجرای تأکیدات رهبری در حوزه تعاون در دولت سیزدهم

محمد شیخ حسینی, مدیرعامل بانک توسعه و تعاون با اشاره به اینکه  در رشد و توسعه بخش تعاون در اقتصاد هم بایستی به افزایش راندمان و بهره روی تولید و خدمات توجه کرد که خود این نیاز به ارتقای سطح مدیریت در تعاونی ها, استفاده از تکنولوژی های جدید و سرمایه در گردش بستگی دارد.

وی افزود:تسهیل گری و اقتصاد مردمی باعث رشد بهتر اقتصاد و مشارکت مردم و هم تحقق عدالت اقتصادی میشود

مدیرعامل بانک توسعه و تعاون تصریح کرد : یکی از مهمترین روش های رشد و توسعه بخش تعاون,  سرمایه گذاری های جدید است.توسعه بدون سرمایه گذاری اتفاق نمی افتد و در مبحث سرمایه گذاری با توجه به اینکه حدود 88درصد اقتصاد کشور  توسط بانک ها تامین مالی می شود و پیشرو اصلی  اقتصاد کشور بانک ها  هستند به طور یقین برای تایین مالی موثر هستند.

وی گفت: در این دولت  به بحث تعاونی در ذیل حمایت های مقام معظم رهبری و شخص ریاست جمهور و وزیر تعاون و  معاونت تعاون توجه شده و این اتحاد و انسجام در بخش تعاون رو به رشد است.

شیخ حسینی  تسهیلات  این بانک  را هدفمند دانست و اظهار داشت: افتخارمان در بانک تعاون و توسعه این است 95درصد تسهیلات هدفمند و واقعی در بخش اقتصاد است که این تسهیلات بدون کمترین انحراف بوده است و همین خود وجه تمایز ما را نشان داده است.

*رشد 40درصدی در صدور ضمانت نامه

مهدی مسکنی، معاون وزارت تعاون,کار و رفاه,اجتماعی گفت: بخش تعاون بخش نجیب و مومن اقتصاد ایران است, تعاونی ها بخش سر به زیر و قابل احترام اقتصاد ایران است.

وی تاکید کرد: دولت سیزدهم, دولت مردمی در راستای مردمی سازی اقتصاد, درحال تلاش است تا بتواند در این حوزه دستاوردهای خوبی داشته باشد.

مسکنی به رشد افزایش سرمایه در این دولت اشاره کرد وگفت: در طول این دو سال اتفاقات خوبی افتاده است و 140درصد افزایش  سرمایه توسعه و تعاون را داشته ایم و نزدیک به 40درصد صدور ضمانت نامه در بانک توسعه و تعاون افزایش پیدا کرده است.

این مقام مسئول گفت: ما باید تعاونی ها را توانمند کنیم و با حوصله بیشتری در کنار آن ها داشته باشیم و ما امسال در جشنواره تعاونی های برتر ,27درصد افزایش شرکت تعاونی داشته‌ایم.

 

[انتهای پیام]

منبع: تسنیم

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.