تعمیرات اساسی فارکس دوستانه تجارت تا ماه مارس

0

بانک مرکزی روند بازنگری سیاست‌ها و قوانین ارزی کشور را تا پایان سال جاری در اسفندماه ۱۳۹۷ به پایان می‌رساند و آن‌ها را برای کسب‌وکار دوستانه‌تر می‌کند.

به گفته رئیس اداره سیاست‌ها و مقررات ارزی بانک مرکزی، چارچوب جدید ارزی در هفت بخش طراحی شده است که برخی از بخش‌های آن در طول سال‌ها تغییر کرده است تا اینکه معاون ارزی که اخیراً منصوب شده است، تصمیم به ایجاد تغییرات جامع گرفت.

به گزارش ایرنا، مهدی کسرایی پور همچنین گفت: اصلاح سیاست های ارزی تنها به دنبال دفاع در برابر تحریم ها نیست، بلکه هدف اصلی آن بهبود فضای کسب و کار است.

بهبود فضای کسب و کار کشور به طور فزاینده ای به عنوان یک اولویت در بخش های مختلف ظاهر شده است، به ویژه با توجه به گزارش بانک جهانی در سال ۲۰۱۷ که نشان می دهد ایران در بهبود فضای کارآفرینی خود پس از سال ها عملکرد ضعیف، اندکی پسرفت داشته است.

بر اساس این گزارش، از مجموع ۱۹۰ کشور، ایران رتبه ۱۲۰ را در شاخص سهولت کسب و کار دارد و در بین ۲۵ کشور منطقه خاورمیانه و شمال آفریقا در رتبه شانزدهم قرار دارد.

به گفته کسرایی پور، از سال ۱۳۸۱ که برای اولین بار یکسان سازی نرخ ارز به طور جدی اجرا شد، تصمیم بر این شد که سیاست های فارکس به صورت مجموعه ای جامع از مقررات اعلام شود تا هرکسی که با ارزهای خارجی معامله می کند، به راحتی به آن دسترسی داشته باشد. /p>

وی افزود: در سال‌های تحریم، بازنگری در مقررات ارزی خود را متوقف کردیم و حقیقت این است که اکنون در تلاش هستیم آن سال‌ها را جبران کنیم.

سرعت تغییر

بانک مرکزی سال هاست که برای یکسان سازی نظام دو نرخی ارز تلاش می کند. در حالی که قول داده بود نرخ های رسمی و غیر رسمی تا پایان سال مالی قبل در ماه مارس یکسان شود، فقدان پیش نیازهایی مانند ارتباط با بانک های معتبر بین المللی این طرح را به تاخیر انداخت.

بلافاصله پس از آغاز دوره دوم ریاست جمهوری حسن روحانی، تقریباً یک ماه پیش، ولی الله سیف، رئیس کل بانک مرکزی، مجدداً قول خود مبنی بر یکسان شدن نرخ ها در دولت جدید را تجدید کرد.

کسرایی پور خاطرنشان کرد: کارشناسان اداره سیاست ها و مقررات ارزی بانک مرکزی در حال تلاش برای به روز رسانی مقررات هستند و قبل از تصویب نهایی آیین نامه از کارشناسان شبکه ارزی بانک ها بازخورد خواهند گرفت.

به گزارش ایرنا، مقررات ارزی ایران در هفت دسته مختلف واردات کالا و خدمات، حمل و نقل کالا، بیمه و نظارت، خدمات ارزی و سایر معاملات ارزی بین المللی، وام ارزی، اعتبار اسنادی، معاملات ارزی تدوین شده است. بانک های مستقر در مناطق آزاد تجاری و شعب خارجی بانک های ایرانی و فرآیند ارزیابی تعهدات ارزی ناشی از واردات.

این مقررات شامل طیف گسترده ای از دستورالعمل ها برای واردات کالا با استفاده از اعتبارات اسنادی، نحوه واردات کالا به FTZ های آزاد، دستورالعمل های تسویه بدهی های ناشی از واردات و نحوه استفاده از منابع مالی خارجی و تامین مالی مجدد است.

این بخش همچنین دستورالعمل هایی را در مورد نحوه دریافت وام از منابعی مانند بانک تجارت و توسعه اکو، بانک جهانی یا بانک توسعه اسلامی تنظیم می کند.

منبع: Financial Turbine

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.