تعمیرات اساسی قوانین فارکس ایران در این کار

0

معاون سیاست ها و مقررات ارزی این بانک چند روز پس از اعمال تغییرات در مقررات مربوط به ارز ارائه شده توسط بانک ها به مسافران می گوید: بانک مرکزی قرار است قوانین و رویکردهای کلی خود را در خصوص ارزهای خارجی ارزیابی و ارتقا دهد.

مهدی کسرایی پور گفت: به دستور معاون ارزی بانک مرکزی و در راستای افزایش شفافیت، تثبیت مقررات، رفع ابهامات، سازگاری ضوابط اولیه و تسهیل خدمات ارزی به مشتریان بانک، مقررات ارزی در حال بررسی است. همچنین به نقل از پایگاه خبری رسمی CBI.

آخرین تغییر قابل توجه در عملکرد ارزی بانک ها در روز چهارشنبه رخ داد که بانک مرکزی بخشنامه ای را صادر کرد مبنی بر اینکه بانک ها مجاز به فروش ارز مسافرتی با نرخ بازار آزاد از ۱۱ سپتامبر هستند.

در حال حاضر بانک ها ارز با سقف ۳۰۰ دلار را با نرخ های رسمی به مسافران عرضه می کنند که به ازای هر دلار در مقایسه با نرخ های بازار آزاد حدود ۶۰۰ ریال کمتر است، یعنی سقف فروش ارز برای سفر با قیمت های کمتر عملا برداشته می شود.

کسرایی پور خاطرنشان کرد: کارشناسان اداره سیاست ها و مقررات ارزی بانک مرکزی در حال بررسی و به روز رسانی مقررات هستند و از کارشناسان شبکه ارزی بانک ها نظرخواهی خواهند کرد.

پس از بررسی های نهایی و قرار دادن مهر تایید مقامات بانکی بر مجموعه مقررات جدید، آنها به طور رسمی به سیستم بانکی ابلاغ خواهند شد تا “گامی قابل توجه در جهت بهبود فضای کسب و کار در کشور” برداشته شود.

بهبود فضای کسب و کار کشور به طور فزاینده ای به عنوان یک اولویت در بخش های مختلف ظاهر شده است، به ویژه با توجه به گزارش بانک جهانی در سال ۲۰۱۷ که نشان می دهد ایران در بهبود فضای کارآفرینی خود پس از سال ها عملکرد ضعیف، اندکی پسرفت داشته است.

بر اساس این گزارش، از مجموع ۱۹۰ کشور، ایران رتبه ۱۲۰ را در شاخص سهولت کسب و کار دارد و در بین ۲۵ کشور منطقه خاورمیانه و شمال آفریقا در رتبه شانزدهم قرار دارد.

به گفته کسرایی پور، ارتقای مقررات ارزی به گونه ای خواهد بود که «در صورت اجرای طرح یکسان سازی نرخ ارز، آیین نامه جدید کمترین تغییر را داشته باشد».

بانک مرکزی سال هاست که برای یکسان سازی نظام دو نرخی ارز تلاش می کند. در حالی که قول داده بود نرخ های رسمی و غیر رسمی تا پایان سال مالی قبل در ماه مارس یکسان شود، فقدان پیش نیازهایی مانند ارتباط با بانک های معتبر بین المللی این طرح را به تاخیر انداخت.

بلافاصله پس از آغاز دوره دوم ریاست جمهوری حسن روحانی، تقریباً یک ماه پیش، ولی الله سیف، رئیس کل بانک مرکزی، مجدداً قول خود مبنی بر یکسان شدن نرخ ها «به زودی در دولت جدید» را تکرار کرد.

همانطور که کسرایی پور بیان می کند، CBI در سال ۲۰۰۲ شروع به ابداع قوانین مربوط به عملکرد ارز به عنوان بخشی از مجموعه ای یکپارچه و منسجم کرد.

این زمانی بود که سیاستگذاران برای اولین بار به یکسان سازی نرخ ارز دوگانه جدی شدند و تصمیم گرفتند با دسته بندی همه قوانین و زیر یک چتر از بی نظمی سیاست گذاری جلوگیری کنند.

منبع: Financial Turbine

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.