تغییر ویزای MM2H مالزی باعث استقبال محتاطانه – و سوالاتی می شود

0

پنانگ، مالزی – برای خارجی هایی که امیدوارند به مالزی نقل مکان کنند یا اقامت خود را تمدید کنند، این اطلاعیه شرایط جدید برای یکی از پرطمطراق ترین ویزاهای اقامتی و بازنشستگی احساسات متفاوتی را برانگیخت.

بسیاری از مهاجران جذب شده به این کشور آسیای جنوب شرقی، که دارای آب و هوای آفتابی، غذاهای معروف و ترکیبی از تأثیرات مالایی، چینی، هندی و بومی است، با توجه به عرضه شرایط «آرام» برای مالزی من دوم، نفس راحتی کشیدند. صفحه اصلی (MM2H).

اما پس از نزدیک به یک سال انتظار برای شفافیت در مورد تغییرات در این طرح، برخی از متقاضیان بالقوه از مشاهده جزئیات کلیدی که در اعلامیه اوایل این ماه ذکر نشده بود ناامید شدند – از جمله اینکه آیا باید آستانه های درآمد و دارایی خاصی رعایت شود یا خیر. و اینکه آیا متقاضیان ۵۰ سال و بالاتر شامل می شوند.

اندی دیویسون، مدیر عامل ناشر TEG Media که متمرکز بر مهاجران است، به الجزیره گفت: «قوانین جدید برنامه ویزا را به روی افراد بیشتری باز می کند، اگرچه چند چیز هنوز باید روشن شود.

“در بالای لیست درآمد ماهانه لازم است که بزرگترین مانع برای اکثر افرادی است که می خواهند برای ویزای MM2H فعلی درخواست دهند.”

برنامه MM2H، که در اصل به خارجی ها فرصت زندگی تا ۱۰ سال در مالزی را مشروط به شرایط خاص ثروت و سرمایه گذاری می داد، حدود ۵۷۰۰۰ درخواست را در ۱۶ سال اول پس از راه اندازی آن در سال ۲۰۰۲ تأیید کرد.

اما از سال ۲۰۱۸، این طرح تحت یک وضعیت دائمی “ارزیابی” بوده است، اما در سال ۲۰۲۰ در طول بحران COVID-19 و بسته شدن مرزها به طور کامل به حالت تعلیق درآمد.

این برنامه در سال ۲۰۲۱ با مقررات سخت‌تری احیا شد که متقاضیان را ملزم می‌کرد که درآمد ماهانه حداقل ۴۰۰۰۰ رینگیت مالزی (۸۶۶۲ دلار) داشته باشند – از ۱۰۰۰۰ رینگیت (۲۱۶۵ دلار) قبلاً – قیمت‌گذاری برای اکثر متقاضیان، به‌ویژه بازنشستگان، بدون در نظر گرفتن شرایط.

در دو سال پس از تغییر، برنامه شاهد کاهش ۹۰ درصدی برنامه‌ها بود.

penang
مالزی از سال ۲۰۰۲ به خارجی ها این شانس را داده است که تحت برنامه مالزی خانه دوم من در این کشور زندگی کنند [فضی اسماعیل/EPA]

به نظر می رسد تغییرات اعلام شده توسط وزیر گردشگری تیونگ کینگ سینگ در ۱۳ دسامبر، MM2H را به گزینه واقعی تری برای مهاجران متوسط ​​تبدیل می کند.

بر اساس برنامه تجدید نظر شده، ویزا برای متقاضیان حداقل ۳۰ سال در مقایسه با ۳۵ سال قبلی باز خواهد بود.

در حالی که واجد شرایط بودن MM2H قبلاً بر اساس سپرده ثابت ۱ میلیون رینگیت (۲۱۶,۵۶۷ دلار) بود، متقاضیان اکنون می توانند واریز ثابت ۵۰۰,۰۰۰ رینگیت (۱۰۸,۲۸۳ دلار)، ۲ میلیون رینگیت (۴۳۳,۱۳۵ میلیون رینگیت) را انتخاب کنند. (۱,۰۸۲,۸۳۷ دلار) بر اساس سه طبقه – نقره، طلا و پلاتین.

طبقه نقره ای و طلایی اقامت پنج ساله و ۱۵ ساله را ارائه می دهد، در حالی که ردیف پلاتینیوم واجد شرایط بودن برای اقامت دائم را نشان می دهد – وضعیت دشواری برای دستیابی به مالزی.

دارندگان ویزای MM2H باید حداقل ۶۰ روز را در کشور بگذرانند، در مقایسه با ۹۰ روز قبلی – شرطی که ممکن است توسط وابستگانی مانند همسر یا فرزندان نیز انجام شود.

تیونگ در بیانیه‌ای گفت: «هدف ساده‌سازی رویه‌های درخواستی MM2H است که اغلب مورد انتقاد قرار می‌گیرند، با ارائه انعطاف‌پذیری و وضوح بیشتر،» و افزود که بازنگری‌های اعلام‌شده تاکنون مقدماتی بوده و الزامات واجد شرایط بودن نهایی طی مراحل اعلام می‌شود.

اعلام Tiong به هیچ درآمد یا دارایی مورد نیاز یا تاریخ اجرای دقیق تغییرات اشاره نکرد.

سام چونگ، یک وکیل مستقر در پنانگ که با مسائل مهاجرت سروکار دارد، به الجزیره گفت: «من با گفته‌های وزیر موافقم که معیارهای جدید واقعا ساده‌تر و واضح‌تر هستند.

“امیدواریم که مدرک سنگین قبلی درآمد ماهانه در مرحله اجرا به عنوان نوعی عمل نانوشته برای بررسی وضعیت مالی متقاضیان در هنگام بررسی درخواست ها بازگردد.”

چونگ گفت که “خوشبین” است که دولت الزامات بازدارنده را برای ویزا مجدداً معرفی نخواهد کرد.

«صورت‌حساب‌های بانکی و نامه‌های حسن رفتار ممکن است همچنان در طول فرآیند پیش‌غربه ضروری باشد تا نشان دهد متقاضیان ابزار لازم برای مراقبت از خود را دارند بدون اینکه هزینه‌ای برای کشور ما ایجاد کنند، اما بعید است از آستانه مالی قدیمی استفاده شود. او گفت.

“از آخرین دستورالعمل های اعلام شده به نظر می رسد که اکنون از طریق سپرده های ثابت مربوطه انجام می شود.”

سوالات برجسته

اگرچه MM2H متقاضیان را ملزم می‌کند که مقدار قابل توجهی پول را برای چندین سال ببندند، اما همه دسته‌های دارندگان پاس اجازه خواهند داشت تا ۵۰ درصد سپرده خود را پس از ۱۲ ماه برای خرید ملک و همچنین پوشش هزینه‌های مراقبت‌های بهداشتی و سفر برداشت کنند. .

مایکل سانتوس، یک متقاضی احتمالی از فیلیپین، گفت که از تغییرات اعلام شده تاکنون استقبال می کند.

سانتوس به الجزیره گفت: «این باید به ما امکان خرید ملک را بدهد و باید کارآمدتر از قبل باشد. الزامات قبلی اساساً دور از دسترس هستند و برآورده شدن آنها غیرممکن است. چگونه می‌توانند سرمایه‌گذارانی را با شرایط بسیار بالا جذب کنند؟»

دیویسون گفت که یکی از بزرگترین سؤالات در مورد طرح تجدید نظر شده امکان اقامت دائم در ردیف پلاتینیوم است که برای خارجی‌ها دریافت آن در مالزی بسیار دشوار است.

دیویسون گفت: «مطمئناً جالب خواهد بود، اما مشخص نیست که درخواست آن چقدر آسان خواهد بود و چقدر طول می کشد، این اولین سؤالاتی است که مردم می پرسند. اعلام یک ویزای بازنشستگی خاص با هدف افراد مسن.

برای ساکنین خارجی درازمدت در مالزی، یک مسیر واقع بینانه برای اقامت دائم پس از سال‌ها عدم اطمینان در مورد توانایی آنها برای ماندن برای همیشه در این کشور، آرامش زیادی را ایجاد می‌کند.

«من موفق شدم ویزای MM2H قبل از همه‌گیری COVID-19 را تضمین کنم و در نظر دارم دوباره تحت پلاتینیوم درخواست بدهم. یک دارنده ویزای MM2H ایتالیا به الجزیره گفت و خواست نامش فاش نشود، دریافت PR [اقامت دائم] در نهایت به من اطمینان می دهد که می توانم به طور نامحدود در کشوری بمانم که در آن بیشتر عمر بزرگسالی خود را گذرانده ام.

این مهاجر ایتالیایی اضافه کرد: «در مقایسه با سایر طرح‌ها در منطقه، شرایط آنچنان سخت یا سنگین نیستند، زیرا فقط یک سپرده ثابت بدون هیچ هزینه‌ای یکباره است.

“رینگیت، علیرغم نظرات منفی که خوانده ام، نسبتاً در برابر یورو ثابت بوده است و طی ۲۰ سال ۸ درصد از دست داده است، ضرری که بیش از آن با سود بالاتر سپرده های ثابت جبران شد.”

kl
دولت مالزی قوانین واجد شرایط بودن MM2H را در سال ۲۰۲۱ تشدید کرد [پرونده: Bazuki Muhammad/Reuters]

بعضی از دارندگان روادید موجود با توجه به عدم قطعیت در مورد تأثیر این تغییرات بر وضعیت آنها، همچنان در مورد کارهای بعدی که انجام خواهند داد، باقی می مانند.

یک دارنده MM2H بریتانیایی که خواست نامش فاش نشود به الجزیره گفت: «من یک MM2H قدیمی از سال ۲۰۱۹ دارم و فقط دعا می‌کنم که ما را دور نزنند و ما را با شرایط اصلی حفظ کنند.

«لایه‌بندی قوانین/معیارهای جدید به نظر حقیر من باعث شیطنت و سردرگمی بیشتری می‌شود، [و] احساس می‌کنم که مقایسه منطقی «سیب به سیب» باعث می‌شود مالزی از تایلند شکست بخورد و اندونزی، و شاید حتی فیلیپین.”

چونگ، وکیل مهاجرت، گفت که اگرچه به نظر می رسد این طرح در مسیر درستی قرار دارد، اما مواردی وجود دارد که نیاز به توضیح دارند، از جمله اینکه آیا دارندگان مجوز مجاز به کار با شرایط خاصی هستند یا خیر.

«همه نمی خواهند تمام روز گلف بازی کنند. مشتریان من مقدار زیادی دانش را با خود می آورند. انتقال مهارت / مربیگری به یک مالزیایی به عنوان پیش شرط برای کار دارنده ویزای خارجی می تواند منجر به یک موقعیت سودمند متقابل شود. همچنین، تعریفی از آنچه که کار را تشکیل می دهد مفید خواهد بود.

“به عنوان مثال، آیا کسی می تواند در آپارتمان خود در مالزی بنشیند و کار را از راه دور انجام دهد؟ بالاخره او یک مالزیایی را از کار در داخل مالزی محروم نمی کند. آیا چنین شخصی که کارهای دریایی از راه دور انجام می دهد نیاز به اظهار و پرداخت مالیات دارد؟ اجازه دادن به کار در خارج از کشور ممکن است نقطه شیرینی باشد که به خارجی اجازه می دهد کار کند و ما مالیات بگیریم.”

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.