تفاهم‌نامه ارتقای نفت کوره پالایشگاه شیراز امضا شد

0

‌به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری فارس، جلیل سالاری مدیرعامل شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده‌های نفتی امروز در نشست امضای تفاهم‌نامه بین شرکت پالایش نفت شیراز و شرکت اکسیر نوین جهت استفاده از کاتالیست ایرانی عنوان کرد: طرح ارتقای کیفی بنزین ایزومریزاسیون پالایشگاه شیراز امسال به بهره‌برداری می‌رسد و طرح تصفیه گازوئیل این پالایشگاه نیز در سال آینده تکمیل می‌شود. در حوزه کاهش و کیفی‌سازی نفت کوره پالایشگاه شیراز نیز قصد داریم از ظرفیت شرکت‌های دانش‌بنیان استفاده کنیم.

وی افزود: هدف از امضای این تفاهم‌نامه استانداردسازی و ارتقای نفت کوره پالایشگاه شیراز متناسب با شاخص‌های زیست‌محیطی است.

سالاری گفت: در ابتدا دانش فنی ارتقای نفت کوره به صورت پایلوت اجرایی می‌شود و سپس وارد مرحله تجاری‌سازی برای کیفی‌سازی روزانه ۷ الی ۸ هزار بشکه نفت کوره در پالایشگاه شیراز می‌شود.

مدیرعامل شرکت ملی پالایش و پخش اظهار داشت: به دنبال این هستیم که با توجه به تکلیف قانون بودجه، پروژه ارتقای کیفی نفت کوره همه پالایشگاه‌ها را در سال جاری تعیین تکلیف کنیم‌. امروز این الزام قانونی را درباره پالایشگاه شیراز پیگیری کردیم و طرح‌های پالایشگاه اصفهان، شازند، بندرعباس تعیین تکلیف شده‌اند.

وی تاکید کرد: همچنین در پالایشگاه کرمانشاه نیز طرح پایلوت ارتقای کیفی نفت کوره در حال اجراست؛ برای پالایشگاه لاوان نیز برنامه داریم و طرح دو پالایشگاه تهران و فاز ۳ آبادان نیز در دستور کار قرار گرفته است، در این مسیر ما از ظرفیت قانون بودجه برای تامین مالی پروژه‌های ارتقای کیفی با استفاده از ۴۰ درصد سود پالایشگاه‌ها استفاده می‌کنیم.

سالاری گفت: امیدوارم که تفاهم‌نامه امروز بین شرکت پالایش نفت شیراز و اکسیر نوین زودتر در همین سال جاری به قرارداد منجر شده و عملیات اجرایی کیفی‌سازی نفت کوره آغاز شود.

مدیرعامل شرکت پالایش و پخش فرآورده‌های نفتی اضافه کرد: سیاست ما حمایت از شرکت‌های دانش‌بنیان برای حل مشکلات نرم‌افزاری و سخت‌افزاری صنعت پالایش کشور است و حتی برای حضور شرکت‌های ایرانی در پروژه‌های پالایشی کشورهای همسایه نیز ظرفیت‌سازی و بسترسازی می‌کنیم تا به صدور خدمات فنی و مهندسی ختم شود.

[پایان پیام]


منبع: خبرگزاری فارس

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.