تلاش سفیر آمریکا برای باز کردن شرکت‌های آلمانی از ایران

0

فرستاده جدید دونالد ترامپ در برلین در کمپینی است تا به آلمانی ها یادآوری کند که تجارت آمریکا تجارت است.

به گفته افراد مطلع، در تلاش برای جلب رضایت شرکت‌های کوچک و متوسط ​​آلمانی فعال در ایران از جمهوری اسلامی، ریچارد گرنل، سفیر آمریکا، بی سر و صدا شروع به تعامل با مدیران تجاری با پیشنهادی برای کمک به آنها برای استفاده از بازار بسیار بزرگتر و پرسود ایالات متحده کرده است. در مذاکرات.

در مقاله‌ای که توسط Politico Europe

منتشر شده است، او روز سه‌شنبه با اتاق‌های بازرگانی و صنعت آلمان و حدود ۱۲ شرکت ملاقات کرد تا پیشنهاد خود را ارائه دهد.

این کمپین نشان می‌دهد که سفیر ایالات متحده رویکرد ملایم‌تری نسبت به کشور میزبان خود در پیش گرفته است. گرنل تنها چند ساعت پس از ورودش در ماه مه با گفتن به شرکت‌های آلمانی از طریق توییتر سر و صدایی به پا کرد که «فوراً فعالیت‌های خود در ایران را متوقف کنند». گرچه گرنل احساس می کرد که سوء تفاهم شده است، اما تصور در برلین این بود که او یک گاو نر در یک فروشگاه چینی است.

این ابتکار بخشی از یک استراتژی گسترده‌تر برای متقاعد کردن شرکت‌های اروپایی برای جدایی داوطلبانه با ایران در پی تصمیم آمریکا در ماه مه برای خروج از توافق هسته‌ای ایران و اعمال مجدد تحریم‌ها بر این کشور است، که ترامپ معتقد است همچنان یک تهدید امنیتی جدی است. .

کشورهای اتحادیه اروپا به شدت با تصمیم ترامپ برای خروج از توافق مخالفت کردند، تا حدی به این دلیل که بسیاری ایران را، کشوری جوان حدود ۸۰ میلیونی با طبقه متوسط ​​بزرگ، فرصتی جذاب برای شرکت های اروپایی می دانند.

حضور قوی آلمانی  

این امر به ویژه در مورد شرکت‌های آلمانی صدق می‌کند که قبل از تشدید تحریم‌های قدرت‌های جهانی علیه تهران در سال ۲۰۱۲ در ارتباط با برنامه تسلیحات هسته‌ای‌اش، حضوری قوی در ایران داشتند.

به محض امضای توافق هسته‌ای غرب با ایران در سال ۲۰۱۵، بازرگانان آلمانی دوباره هجوم آوردند. وزیر اقتصاد وقت آلمان، زیگمار گابریل، چند روز پس از امضای توافق به تهران پرواز کرد تا با رئیس‌جمهور این کشور ملاقات کند و تجارت را به هم بزند.

در آن زمان، فدراسیون صنایع آلمان پیش‌بینی کرد که صادرات به ایران در میان‌مدت از ۲.۴ میلیارد یورو در سال ۲۰۱۴ به ۱۰ میلیارد یورو در سال ۲۰۱۷ افزایش خواهد یافت. با این حال، این پیش‌بینی‌ها محقق نشد و مجموعاً صادرات تنها ۳ میلیارد یورو بود. سال گذشته، عمدتاً به دلیل ادامه فشار ایالات متحده بر رژیم ایران.

با این وجود، تجارت آلمان هرگز از رویاهای ایرانی خود دست نکشید. سال‌ها تحریم، کشور را به شدت به کالاهای سرمایه‌ای و دانش مهندسی که آلمان به آن شناخته شده است نیاز مبرمی داد.

این امر به ویژه در مورد کسب و کارهای متوسط ​​آلمانی که بر ساخت و نگهداری زیرساخت ها متمرکز شده بودند صادق بود. نزدیکی ایران – فقط یک پرواز ۵ ساعته از آلمان است – و فقدان رقابت بزرگ آن را جذاب‌تر کرده است.

تغییر در حساب دیفرانسیل و انتگرال

با این حال، تصمیم ایالات متحده برای فعال کردن مجدد تحریم ها این محاسبات را تغییر داد. بر اساس این تحریم ها، شرکت های اروپایی که در ایران تجارت می کنند نیز ممکن است با مجازات های آمریکا مواجه شوند. در حالی که اتحادیه اروپا قول داده است تا از شرکت های اروپایی محافظت کند، برای بسیاری، خطرات ماندن ممکن است بسیار زیاد باشد. شرکت‌ها تا شش ماه فرصت دارند تا فعالیت‌های خود را در ایران متوقف کنند یا با عواقب احتمالی در ایالات متحده مواجه شوند.

گرنل جایگزین دیگری به آنها پیشنهاد می کند. مشخص نیست که آیا دسترسی آسان تر به ایالات متحده برای شرکت های آلمانی انگیزه کافی است یا خیر. همانطور که رویارویی اخیر بین دولت ترامپ و اتحادیه اروپا بر سر تجارت نشان داده است، فعالیت در ایالات متحده خطرات خاص خود را برای شرکت های خارجی کوچکتر دارد.

وعده بهبود روابط عربستان  

با این حال، ایالات متحده به شرکت‌های آلمانی هویج دیگری نیز پیشنهاد می‌کند – بهبود روابط با عربستان سعودی.

گرنل به دولت آلمان پیشنهاد کمک به واشنگتن برای رفع مشکل روابط خود با ریاض داده است. روابط دو کشور به دلیل تصمیم برلین برای توقف صادرات تسلیحات به همه کشورهای درگیر در جنگ یمن از جمله عربستان سعودی تیره شده است. آلمان برای مدت طولانی یکی از بزرگترین تامین کنندگان این کشور بود. در نوامبر، عربستان سعودی سفیر خود از برلین را پس از انتقاد گابریل، وزیر خارجه وقت لبنان، فراخواند. سفیر هنوز برنگشته است.

در همین حال، شرکت‌های آلمانی در عربستان سعودی این درد را احساس می‌کنند و معتقدند که با یک تحریم غیررسمی مواجه هستند.

واشنگتن دلایل خاص خود را برای تلاش برای گرم شدن اختلافات بین دو متحد خود دارد. نزدیک کردن آلمان به عربستان سعودی به بیگانگی آن از ایران کمک می کند.

عربستان سعودی و ایران دشمنان قسم خورده ای هستند که هر دو کشور یکدیگر را به دنبال تسلط بر خاورمیانه متهم می کنند.

ترامپ هیچ چیز دیگری را نمی‌خواهد جز اینکه آلمانی‌ها را محکم وارد اردوگاه ضدایرانی کند. با این حال، در شرایطی که روابط ترانس آتلانتیک در پایین ترین سطح خود قرار دارد، در میان تنش ها بر سر سبک و ماهیت، پیروزی بر آلمان ها دشوار خواهد بود.

منبع: Financial Turbine

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.