تماس هند با تمام سهامداران در مورد تحریم های ایران

0

وزارت امور خارجه هند روز پنجشنبه اعلام کرد: پس از تحریم‌های جدید آمریکا علیه ایران به دلیل برنامه هسته‌ای این کشور که پروژه استراتژیک بندر چابهار را به خطر می‌اندازد و خواستار توقف کامل صادرات نفت ایران است، هند با همه ذینفعان در این زمینه در تماس است.

راویش کومار، سخنگوی این وزارتخانه در یک نشست خبری در دهلی نو گفت: “ما از نزدیک تحولات را زیر نظر داریم و پیامدهای آنها را ارزیابی می کنیم.”

کومار گفت: «ما با همه ذینفعان در این موضوع در تماس هستیم.

روزنامه هندی استیتسمن گزارش داد که تحریم‌های تهران که از نوامبر اجرایی می‌شود، پروژه چابهار در ایران را که به طور مشترک توسط هند، ایران و افغانستان در حال توسعه است، به خطر انداخته است.

این بندر با دور زدن پاکستان دسترسی به افغانستان را تسهیل می کند و همچنین یک حلقه حیاتی در کریدور حمل و نقل بین المللی شمال-جنوب است.

کومار گفت: «چابهار برای ما نه تنها برای دسترسی به افغانستان و آسیای مرکزی، بلکه برای خود افغانستان برای کمک‌های انکشافی و برنامه‌های انکشافی در افغانستان یک پروژه بسیار مهم است.

او گفت که این موضوع در گفتگوها در اولین گفتگوی وزیران هند و آمریکا ۲+۲ در دهلی نو در ۶ سپتامبر که در آن سوشما سواراج وزیر امور خارجه، نیرمالا سیتارامان وزیر دفاع، مایک پمپئو وزیر امور خارجه ایالات متحده و وزیر دفاع مطرح شد. جیم متیس شرکت کرد.

این سخنگو گفت: “می توانم بگویم که این گفتگوها منجر به درک بهتر ایالات متحده از اهداف، نگرانی ها، حساسیت ها و انتظارات ما شده است.”

همچنین، با تحریم‌های جدید ایالات متحده، نگرانی‌هایی در دهلی نو وجود دارد، زیرا هند به شدت برای واردات نفت خام به ایران متکی است.

کومار گفت: «البته ما به همکاری با ایالات متحده و سایر ذینفعان برای تضمین امنیت انرژی و همچنین منافع ملی خود ادامه خواهیم داد.

در اوایل ماه جاری، یک مقام ارشد وزارت خارجه آمریکا در توضیح گفتگوهای ۲+۲ به رسانه ها گفت که مذاکراتی در سطح کارشناسی بین هند و ایالات متحده در مورد مسائل مربوط به صادرات نفت خام از ایران و راه های کاهش این صادرات صورت گرفته است.

آلیس ولز، معاون وزیر امور خارجه در امور آسیای جنوبی و مرکزی با بیان اینکه این گفتگوها ادامه دارد، گفت: «ما سخت با شرکای خود کار می کنیم تا اختلالی در بازار ایجاد نشود و عرضه کافی برای جایگزینی نفت ایران در دسترس باشد. “

منبع: Financial Turbine

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.