تمدید کاهش ۳۰۰ هزار بشکه‌ای صادرات نفت روسیه تا پایان سال جاری میلادی

0

به گزارش فارس به نقل از رویترز، الکساندر نوآک، معاون نخست‌وزیر روسیه در بیانیه‌ای اعلام کرد، روسیه کاهش صادرات ۳۰۰ هزار بشکه‌ای نفت خود را تا پایان سال جاری میلادی برای حفظ ثبات و توازن بازار ادامه خواهد داد.

روسیه، دومین صادرکننده بزرگ نفت در جهان است که همراستا با عربستان تولید و صادرات نفت خود، جدا از کاهش تولید فعلی اوپک پلاس، کم کرده است.

عربستان نیز امروز در بیانیه جداگانه اعلام کرد، کاهش تولید داوطلبانه یک میلیون بشکه‌ای خود را برای ۳ ماه دیگر تا پایان دسامبر ۲۰۲۳ ادامه خواهد داد.

نواک گفت، کاهش داوطلبانه روسیه به صورت ماهانه بازنگری خواهد شد تا با توجه به وضعیت بازار جهانی، امکان بیشتر کردن کاهش یا افزایش تولید در نظر گرفته شود.

وی تصریح کرد، این اقدام «علاوه بر کاهش داوطلبانه‌ای است که قبلا توسط روسیه در آوریل ۲۰۲۳ اعلام شده بود و تا پایان دسامبر ۲۰۲۴ ادامه خواهد داشت.»

به دنبال انتشار این خبر، قیمت نفت برنت برای نخستین بار از نوامبر ۲۰۲۲ به بالای ۹۰ دلار در هر بشکه رسید.

نوآک، دیپلمات نفتی روسیه در اوپک پلاس، هفته گذشته در یک نشست دولتی در توضیح برای ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهور روسیه، برای نخستین بار بدون فاش کردن جزئیات، به یک توافق جدید در مورد کاهش صادرات نفت اشاره کرد.

پوتین در یک جلسه دولتی از نوآک، دیپلمات نفتی این کشور در اوپک پلاس، در مورد توافق وی با شرکای اوپک پلاس برای کاهش عرضه نفت در جهان سوال کرده است و نوآک پاسخ داده است: «ما توافق کرده‌ایم اما پارامترهای اصلی جدید هفته آینده به صورت عمومی منتشر خواهد شد.»

پیش از این روسیه اعلام کرده بود که در ماه آگوست ۵ درصد تولید نفت خود معادل ۵۰۰ هزار بشکه در روز از صادرات نفتش کم می‌کند و این رقم برای ماه سپتامبر ۳۰۰ هزار بشکه در روز است.

روسیه همچنین قرار است تا پایان سال ۲۰۲۴، روزانه ۵۰۰ هزار بشکه از تولید نفت خود کم کند.

نواک توضیح داد: «کاهش داوطلبانه اضافی صادرات نفت با هدف تقویت اقدامات پیشگیرانه اتخاذ شده توسط کشورهای اوپک پلاس و با منظور حفظ ثبات و تعادل بازارهای نفت انجام می‌شود.»

سازمان کشورهای صادرکننده نفت (اوپک) و هم‌پیمانانش از اواخر سال ۲۰۲۲ به منظور تقویت بازار محدود کردن عرضه نفت را آغاز کردند و در ماه ژوئن توافق کردند که این محدودیت تا سال ۲۰۲۴ تمدید شود.

اوپک پلاس قبلا بر سر کاهش تولید ۳.۶۶ میلیون بشکه‌ای توافق کرده بود که ۳.۶ درصد تقاضا در جهان را تشکیل می‌دهد. ۲ میلیون از این کاهش تولید در سال گذشته توافق شده و ۱.۶۶ میلیون بشکه در روز در ماه آوریل توافق شده و تا دسامبر ۲۰۲۴ ادامه دارد.

اوپک پلاس متشکل از کشورهای عضو اوپک و تولیدکنندگان غیراوپکی است که حدود ۴۰ درصد نفت خام جهان را تولید می‌کنند.

عربستان در ماه جولای اعلام کرد که به صورت داوطلبانه روزانه یک میلیون بشکه جدا از کاهش تولید اوپک پلاس از تولید خود کم می‌کند و این اقدام را تا ما سپتامبر ماه به ماه تمدید کرد.

به دنبال عربستان روسیه هم در ماه آگوست ۵۰۰ هزار بشکه از صادرات نفت خود کم کرد و این رقم را در ماه سپتامبر ۳۰۰ هزار بشکه در روز اعلام کرد.

پایان پیام/

[انتهای پیام]

منبع: ایران اکونومیست

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.