تنظیم کننده دوباره روی استفاده از سیم کارت تمرکز می کند

0

مرجع تنظیم مقررات ارتباطات (CRA) یک وب سایت به روز شده را برای بررسی مالکیت سیم کارت های تلفن همراه راه اندازی کرده است که بخشی از یک درایو شفافیت برای جلوگیری از داشتن تعداد بیش از حد فروشندگان تلفن همراه است.

به گزارش CITNA، CRA، بازرس صنعت ارتباطات ایران است که بر فعالیت‌های تمام امور مرتبط با تلفن همراه، از جمله عملیات چهار شبکه اصلی تلفن همراه، و همچنین نظارت بر توسعه اپراتورهای جدید شبکه مجازی تلفن همراه نظارت می‌کند.

وب سایت و سرویس اضافی مبتنی بر پیامک، کاربران تلفن های همراه را قادر می سازد تا بررسی کنند که چه تعداد سیم کارت به نام آنها ثبت شده است. دارندگان تلفن همراه می توانند جزئیات مالکیت خود را از طریق زیر دامنه CRA، http://www.mobilecount.cra.ir/ بررسی کنند. یا از طریق یک شماره پیام کوتاه اختصاصی فهرست شده در سایت.

حسین فلاح جوشقانی، معاون وزارت مخابرات گفت: هدف از این سرویس جدید پایان دادن به سوء استفاده از مالکیت سیم کارت و جلوگیری از سوء استفاده از شناسه مالکان توسط اشخاص ثالث است.

این خبر پس از گزارش قبلی در فایننشال تریبون مبنی بر مسدود شدن ۲ میلیون سیم کارت ناشناس از برقراری تماس و پیامک خروجی در ژانویه منتشر شد. دارندگان آن سیم کارت ها تا ۱۹ ژانویه فرصت داشتند با اپراتورها تماس بگیرند و هویت خود را ثبت کنند.

جزئیاتی که CRA درخواست می کند شامل شماره شناسه ملی مالکان و آدرس محل سکونت است. سیتنا به نقل از معاون وزیر گفت: اقدامات انجام شده برای مرتب سازی سیم کارت های ناشناس موثر بوده است. او توضیح بیشتری نداد.

طرح ساماندهی سیم کارت ها از دو سال پیش آغاز شد. در مرحله اول افرادی که بیش از ۱۰ سیم کارت داشتند شناسایی شدند. این اقدام برای فروش شماره های بیکار و کاهش تماس های شوخی انجام شد. آخرین مرحله طرح اکنون در حال انجام است.

زمانی که این طرح برای اولین بار راه اندازی شد، ۳۰ میلیون سیم کارت ناشناس وجود داشت. اکنون کمتر از ۴.۵ میلیون است.

سه اپراتور بزرگ تلفن همراه در ایران وجود دارد: همراه اول یا MCI، ایرانسل و رایتل. کاربران فعال تلفن همراه دارای ضریب نفوذ ۹۸.۷۲٪ هستند. تالیا کمتر از ۱.۲۸٪ مشترکین دارد.

منبع: Financial Turbine

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.