تهدید تحریم ها بر بخش پوشاک بنگلادش پیش از انتخابات است

0

داکا، بنگلادش — هفته‌ها پس از تظاهرات آشفته افزایش دستمزدها و بسته شدن کارخانه‌ها، بنگلادش آماده است صنعت پوشاک ساخته شده (RMG) که یک درآمدزای کلیدی برای کشور است، با مرحله جدیدی از اضطراب مواجه است: تحریم‌های اقتصادی «احتمالی» توسط شرکای غربی کشور.

تحلیلگران گفتند که ایالات متحده و اتحادیه اروپا مجموعا بیش از ۸۰ درصد از فروش چند میلیارد دلاری پوشاک بنگلادش را به خود اختصاص داده اند و به گفته تحلیلگران، هرگونه تحریمی بر صنعت RMG ضربه شدیدی به اقتصاد درگیر آن وارد می کند.

تهدید تحریم‌ها از سوی ایالات متحده زمانی مطرح شد که داکا در ۷ ژانویه برای انتخابات سراسری در انتخاباتی که احتمالاً یک رای به ظاهر یک طرفه دیگر خواهد بود، اعلام کرد.

این نگرانی‌ها در اوایل دسامبر بیشتر شد، زمانی که یک تامین‌کننده اصلی پوشاک به ایالات متحده در یک اعتبار اسنادی (LC) از یک خریدار خارجی پوشاک درباره تحریم‌ها هشدار داده شد.

یک LC توسط مؤسسات مالی یا اشخاص مشابه برای تضمین پرداخت به فروشندگان کالا و خدمات پس از ارائه مدارک مناسب صادر می شود. اساساً با داشتن بانک‌های خریدار و فروشنده واسطه که پرداخت مناسب را تضمین می‌کنند، به جلوگیری از ریسک کمک می‌کند.

بر اساس LC که نسخه‌ای از آن توسط الجزیره به دست آمده است، خریدار غربی اظهار داشت: «ما معاملاتی را که شامل هیچ کشور، منطقه یا طرف تحریم‌شده توسط سازمان ملل، ایالات متحده، اتحادیه اروپا، بریتانیا باشد، پردازش نمی‌کنیم. ما مسئولیتی در قبال تاخیر، عدم اجرای یا/ افشای اطلاعات به دلایل تحریمی نداریم.”

در صورت ورود این بند، تولیدکننده پوشاک در بنگلادش احتمالاً متحمل ضررهای هنگفتی خواهد شد زیرا خریدار متعهد به پرداخت هیچ گونه پرداختی برای سفارش‌های ارسال شده به آن تولیدکننده پوشاک نیست.

هم رهبران صنعت و هم مقامات دولتی این تهدید را به عنوان یک “شایعه” و تبلیغات “ضد دولتی” رد کرده اند و می گویند که چنین تحریم اقتصادی را نمی توان اعمال کرد، به ویژه در بخش پوشاک، زیرا این صنعت کاملاً منطبق است و از همه پیروی می کند. قوانین بین المللی کار.

فاروق حسن، رئیس انجمن تولیدکنندگان و صادرکنندگان پوشاک بنگلادش (BGMEA) گفت که LC از طرف یک خریدار خاص آمده است و یک دستور قانونی یا اطلاعیه توسط “کشور یا کشور خاصی” نیست.

«از BGMEA، ما قبلاً با خریدار تماس گرفته‌ایم و مشکل حل شد. حسن به الجزیره گفت: «این فقط یک بند هشداری بود که توسط بانکی که LC را از طرف خریداران تهیه کرده بود، درج کرده بود.

پشت ناراحتی

BGMEA President Faruque Hassan
رئیس BGMEA فاروکه حسن گفت که تولیدکنندگان نگران پتانسیل تحریم های اقتصادی هستند [فیصل محمود/الجزیره]

اما حسن اعتراف کرد که بسیاری از صاحبان کارخانه‌ها نگرانی‌های خود را در جلسه اخیر BGMEA در مورد آن بند LC ابراز کرده‌اند و “آشفتگی‌های سیاسی مداوم بنگلادش باعث ایجاد انواع گمانه‌زنی‌ها شده است”.

انتخابات ملی بنگلادش کمتر از سه هفته دیگر برگزار می‌شود، اما چندین ناآرامی سیاسی باعث تجارت و اقتصاد کشور را مختل کرد.

حزب ملی گرای بنگلادش (BNP)، حزب اصلی اپوزیسیون، انتخابات را در میان نگرانی از تقلب شدید در نظرسنجی ها تحریم کرده است. این باعث می‌شود که انتخابات تکراری از نظرسنجی‌های یک طرفه برگزار شده در سال ۲۰۱۴ باشد که در آن لیگ عوامی به رهبری شیخ حسینه ۱۵۳ کرسی از ۳۰۰ کرسی پارلمان را بدون رقابت به دست آورد.

BNP می گوید هیچ انتخابات آزاد و عادلانه ای تحت یک دولت حزبی امکان پذیر نیست و نمونه ای از نظرسنجی سال ۲۰۱۸ را ارائه کرد که در آن شرکت کرد. ناظران مستقل آن را انتخاباتی به شدت “تقلب” نامیدند که در آن لیگ عوامی ۲۸۸ کرسی از ۳۰۰ کرسی را به دست آورد، نتیجه ای که واشنگتن پست گفت فقط در کشوری مانند کره شمالی قابل انتظار است.

در چند ماه گذشته، احزاب اپوزیسیون اعتراضاتی را در خیابان ها به راه انداخته اند تا تقاضای ایجاد یک دولت موقت بی طرف در زمان انتخابات را تحت فشار قرار دهند.

دولت از اواخر اکتبر از زور وحشیانه و پرونده های قضایی برای سرکوب اعتراضات استفاده کرده است. تنها در ماه نوامبر، بیش از ۱۰۰۰۰ رهبر و فعال BNP به زندان انداخته شدند. هیچکدام تاکنون وثیقه دریافت نکرده اند.

خندوکار گلم معظم، مدیر تحقیقات اندیشکده بنگلادش مرکز گفتگوی سیاست (CPD) به الجزیره گفت که تحولات سیاسی کنونی آشکارا نقش خود را در تبلیغ این تصور گسترده که صنعت RMG بنگلادش ممکن است با تحریم اقتصادی مواجه شود، ایفا کرده است.

ایالات متحده قبلاً موضع سختگیرانه‌ای با سیاست جدید ویزا برای بنگلادش در ماه سپتامبر اتخاذ کرده است که در آن اعلام کرد که تحریم‌های ویزا را برای “افراد تضعیف کننده روند انتخابات دموکراتیک در بنگلادش” اعمال خواهد کرد.

این یادداشت هشدار در LC همچنین در زمان ناآرامی شدید در بخش RMG بر سر افزایش حداقل دستمزد که در آن چهار کارگر جان باختند، منتشر شد.

Workers working in the garment industry
بنگلادش شاهد ناآرامی شدید بر سر مسائل دستمزد کارگران پوشاک [فیصل محمود/الجزیره]

همچنین با معرفی تفاهم نامه ریاست جمهوری درباره ارتقای توانمندی، حقوق و استانداردهای بالای کار در سطح جهانی توسط ایالات متحده، بزرگترین خریدار پوشاک بنگلادش، همزمان شد.

این یادداشت coll-fort “برای دنبال کردن یک رویکرد کل دولت برای پیشبرد توانمندسازی و سازماندهی کارگران، حقوق کارگران، و استانداردهای کار در سطح جهانی”.

وزیر امور خارجه آمریکا در حین ارائه این لایحه، به طور خاص از یک فعال کارگری لباس آتش نشان در بنگلادش یاد کرد و گفت: «ما می خواهیم در کنار افرادی مانند کالپونا آکتر، کارگر و فعال پوشاک بنگلادشی باشیم که می گوید زنده است. امروز به این دلیل که سفارت ایالات متحده از طرف او دفاع کرد.»

پس از لایحه جدید ایالات متحده، وزارت بازرگانی در بنگلادش نامه ای از سفارت بنگلادش در واشنگتن دریافت کرد که در آن سفارت حدس می زد که “بنگلادش می تواند یکی از کشورهای هدف تفاهم نامه جدید ایالات متحده باشد”.

>

الجزیره نامه را دیده است و تاپان کانتی گوش وزیر بازرگانی دریافت آن را تایید کرد و به الجزیره گفت که دولت بنگلادش قبلاً ایالات متحده را در مورد اقدامات اخیر آنها برای حمایت از حقوق کار در بنگلادش مطلع کرده است. “ما در مورد حقوق کار بسیار جدی هستیم و همه کنوانسیون های ILO را امضا کرده ایم.”

نگرانی های تحریم چقدر جدی هستند؟

Kalpona Akter
کالپونا آکتر، فعال حقوق کارگر، می گوید خشم هنوز در این بخش موج می زند [فیصل محمود/الجزیره]

ضیا حسن، تحلیلگر مالی بنگلادشی مستقر در آلمان، به الجزیره گفت که دورنمای تحریم های ایالات متحده بر صنعت پوشاک بنگلادش را نمی توان رد کرد.

او گفت: «الگوهای تاریخی نشان می‌دهد که تحریم‌های گسترده روادید احتمالاً در تلافی مظنون به دستکاری در انتخابات است – یک واکنش معمول آمریکا به تقلب در رأی‌گیری در سطح جهانی» و افزود که در حالی که ایالات متحده معمولاً تحریم‌های اقتصادی را بر اساس سیاست یک کشور اعمال نمی‌کند. به تنهایی، تحریم های احتمالی تجارت پوشاک می تواند به مسائل حقوق کارگران بستگی داشته باشد.

او گفت: «انکار یک معامله عادلانه در مذاکرات دستمزد، نقض حقوق کار از طریق تهدید، زندان یا حتی قتل حامیان پر سر و صدا ممکن است منجر به اقدام ایالات متحده در مورد هشدارهای خود برای تحریم سوء استفاده از کار شود.

آکتر، فعال حقوق کار، به الجزیره گفت که با وجود اینکه کارگران پس از بازنگری در افزایش حداقل دستمزد به سر کار بازگشتند، خواسته های آنها برآورده نشده است و خشم نسبت به بی عدالتی در حق کارگران هنوز در این بخش موج می زند. /p>

«صدها کارگر ما به دلیل شرکت در تظاهرات به زندان انداخته شدند و تا کنون به آنها وثیقه داده نشده است. افزایشی که داده شد اصلا برای مبارزه با تورم فزاینده کافی نیست. بنابراین ادعای صنعت مبنی بر حمایت از حقوق کارگران درست نیست.

“با این حال، ما بدیهی است که هیچ تحریمی برای این صنعت نمی خواهیم. این نه تنها برای کارگران ما، بلکه برای اقتصاد ما نیز ویرانگر خواهد بود.

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.