تهران برای تبدیل شدن به مرکز Fintech در میانه

0

رشد تصاعدی استارت آپ های فین تک در ایران به همراه خدمات مالی و فنی ارائه شده توسط نهادهای مختلف داخلی، ایران را در مسیر تبدیل شدن به یک هاب منطقه ای فین تک قرار داده است.

این هدف کاملاً در دسترس است، زیرا بانک مرکزی ایران، بانک‌ها، دولت و دانشگاه‌ها اقداماتی را برای کمک به تحقق آن انجام می‌دهند. نوآوران نیز توانایی های خود را حداقل در راستای همگامی با روندهای جهانی ثابت می کنند.

چشم انداز ۲۰۲۵ ایران، ایران را به عنوان قطب منطقه ای خدمات مالی و بانکی پیش بینی می کند. CBI در “نقشه راه ۲۰۲۱” خود، توسعه یک آینده قوی برای سیستم بانکی را برنامه ریزی کرده است.

نقشه راه قرار است نقش مناسبی را برای شرکت های فین تک در سیستم بانکی ایران، از جمله نهاد نظارتی جداگانه برای نظارت و حمایت از خدمات نوآورانه، تعریف کند.

وام دهندگان و شرکت های پرداخت مجاز نسبت به آینده بخش فین تک در ایران خوشبین تر هستند.

مصطفی تقی پور، یکی از مقامات ارشد فناپ آی سی تی، زیرمجموعه بانک پاسارگاد ایران، گفت: «تهران تا سال ۲۰۲۰ مرکز فین تک‌های خاورمیانه خواهد بود.

وی گفت: “ما فقط با حمایت مالی توسط BPI ، گفت:” ما فقط این رویداد را برای ارائه خدمات لب به حمایت خود برگزار نمی کنیم ، اما ما قصد داریم تا نوآوری های قابل توجه را تجاری کنیم. “

 پشتیبانی چند جانبه

BPI همچنین در طول جشنواره در تاریخ ۸-۱۰ مارس دومین دوره FinTech را برگزار می کند ، که در آن ۴۵ متخصص به ۱۰-۱۵ استارتاپ کمک می کنند تا ایده های خود را توسعه دهند.

وب سایت Fanap به نقل از وی گفت: “سال گذشته ، ما به سه راه اندازی اعطا کردیم … [اما تنها] یکی از استارتاپ های شرکت کننده موفق شد شرایط را برآورده کند و وارد بازار شود.”

بانکداری مرکزی، هوش تجاری، داده کاوی، وفاداری مشتری و ارزهای دیجیتال از جمله حوزه های اولویت دار این رویداد هستند.

جشنواره FinTech تنها رویداد Fintech در ایران نیست ، زیرا چندین موسسه و بدن در ماه های اخیر امور مشابه را برگزار کرده یا برنامه ریزی کرده اند.

شرکت بانک انصار و Tosan ، متخصص در راه حل های بانکی ، هفته گذشته میزبان ۲۵ استارتاپ بود و به آنها ۵ دقیقه می داد تا ایده های خود را ارائه دهند و در Tosan Innovation Challenge شرکت کنند ، Way2Pay.ir گزارش داد.

«Chakad» و «Trade Off» افتخاری‌ترین شرکت‌کنندگان بودند که نوآوری مبتنی بر بلاک چین را معرفی کردند. چکاد به کاربران اجازه می دهد چک صادر کنند و Trade Off پلتفرمی برای تراکنش های P2P بر اساس فناوری بلاک چین است.

دیگر استارت آپ های قابل توجه عبارتند از IP Way، یک کیف پول فارکس. PBS Wealth 360، یک برنامه مدیریت ثروت. برهم زننده شریف، بستری برای ارزیابی رفتار متقاضیان وام؛ و Mandeg، برنامه‌ای که به کاربران کمک می‌کند تا در هزینه‌های روزانه خود صرفه‌جویی کنند.

دانشگاه شهید بهشتی تهران نیز در اوایل ماه جاری «ماراتن فین‌وار» را با تمرکز بر کدگذاری مالی برگزار کرد. علاوه بر جوایز نقدی، برندگان در بازاریابی نوآوری‌های خود نیز کمک شدند.

معاون ریاست جمهوری برای فناوری و نوآوری ، در ماه مارس با تمرکز بر استفاده از هوش مصنوعی در فن آوری های مالی ، سازماندهی Trigger 6 Startup Trigger 6 را سازماندهی می کند.

شتاب دهنده استارتاپ دانشگاه شریف میزبان این رویداد خواهد بود و به شرکت کنندگان پشتیبانی مالی و فنی ارائه می کند.

این دفتر ، که مسئول شرکت های نوپا و شرکت های مبتنی بر دانش است ، اعلام کرده است که در حال همکاری نزدیک با بانک مرکزی ایران در تدوین مقررات fintech است.

توسعه چارچوب قانونی برای صدور مجوز FinTechs حیاتی ترین قسمت نقشه راه برای ارتقاء ایران به عنوان قطب منطقه ای FinTechs است.

CBI باید مکانیسم دقیقی را برای تنظیم و نظارت بر این بخش تعریف کند ، زیرا Fintechs ناآشنا با موضوعات اساسی در بازارهای مالی مستعد ابتلا به مشکلات قانونی است.

در عین حال ، این چارچوب باید بتواند تعامل عادلانه بین بازیکنان مختلف را ارتقا بخشد ، به ویژه با حمایت از حقوق مبتکران در همکاری خود با بانک ها.

با این حال، در غیاب یک چارچوب کارآمد برای نظارت بر عملیات فین‌تک، همه این تعهدات بسیار کم خواهند بود.

منبع: Financial Turbine

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.