تهران برای میزبانی Meatex 2017

0

تهران قرار است در ۲۳ آبان میزبان دومین نمایشگاه بین المللی گوشت و صنایع وابسته به نام میتکس باشد.

به گفته ایلنا ، بیش از ۱۲۰ شرکت داخلی و شرکت از اوکراین ، برزیل ، مغولستان ، لیتوانی ، ایتالیا ، دانمارک ، بلژیک ، امارات متحده عربی ، استرالیا ، آلمان ، کره جنوبی ، چین ، اسپانیا و هلند انتظار می رود آخرین محصولات خود را به نمایش بگذارند ، ماشین آلات خود را به نمایش بگذارند. ، تجهیزات و خدمات در این رویداد چهار روزه که قرار است در محل نمایشگاه های بین المللی تهران برگزار شود.

این نمایشگاه تنها رویداد تخصصی گوشت حلال، محصولات پروتئینی و صنایع وابسته در جهان و تنها نمایشگاه صنعت گوشت در خاورمیانه است.

“این هدف در تأمین سرمایه گذاری های داخلی و خارجی به صنعت گوشت فرآوری شده ایران ، تأمین محصولات حلال ایران به کشورهای مسلمان ، به ویژه در خاورمیانه کشورهای مشترک المنافع کشورهای مستقل و کشورهای اروپای شرقی ، و انتقال فناوری و دانش به ایران است.” هرمز مهبد مدیر اجرایی نمایشگاه گفت.

ارزش صنعت حلال جهانی ۳.۷ تریلیون دلار است. بیش از ۲ میلیارد مسلمان در بیش از ۱۰۰ کشور جهان زندگی می کنند، با این حال ۸۰ درصد محصولات حلال در کشورهای غیر اسلامی تولید می شود. سهم ایران از بازار جهانی حلال ناچیز است.

به گفته ابولاسان خلییلی ، دبیرکل سابق فدراسیون انجمن های صنعت مواد غذایی ایران ، سهم ایران ۲۵۰-۳۰۰ میلیون دلار است.

این در حالی است که عبدالخوسین فخاری ، دبیرکل انستیتوی جهانی حلال ، آن را به اندازه ۵-۶ میلیون دلار قرار می دهد ، راه پایین تر از تخمین خلیلی.

این تفاوت را می توان با این واقعیت توضیح داد که اگرچه ۱۰۰ ٪ از صادرات مواد غذایی ایران حلال است ، اما همه صادرات تحت مارک رسمی حلال انجام نمی شود.

حلال یک کلمه عربی به معنای “مجاز” یا “قانونی” است ، مخالف “حرام” ، که به معنی “ممنوع” یا “غیرقانونی” است. این دو اصطلاح تقریباً در هر جنبه ای از زندگی مسلمانان ، از جمله غذا ، پوشاک ، بانکداری و مسافرت حاکم است.

در سالهای اخیر ، حلال به معنای تحول یافته است که شامل طیف وسیعی از محصولات غذایی بهداشتی و با کیفیت بالا ، لوازم آرایشی ، محصولات مراقبت شخصی ، کالاهای چرمی و مواد غذایی است.

طبق تعریفی که توسط سازمان غذا و کشاورزی سازمان ملل متحد در سال ۱۹۹۷ ارائه شده است ، Halal Food نه تنها روش های تولید و پردازش را شامل می شود ، بلکه نیروی انسانی ، حمل و نقل ، ذخیره سازی و تجهیزات مورد استفاده در مراحل مختلف را نیز شامل می شود.

تحلیلگران تحقیقات بازار Technavio انتظار دارند که بازار جهانی مواد غذایی حلال با سرعت سرعت تکثیر شود ، با نرخ رشد سالانه مرکب بیش از ۱۴ ٪ در طول سالهای ۲۰۱۵-۱۹

در ابتدا ، غذای حلال فقط توسط مسلمانان مصرف می شد ، اما اکنون آنها در سطح جهان مورد علاقه مردم از همه ادیان و پیشینه های قومی قرار می گیرند ، زیرا آنها به دلیل امنیت ، بهداشتی و با کیفیت بالا شناخته شده اند.

با افزایش تقاضا برای محصولات غذایی حلال ، تولیدکنندگان کشورهای غیر مسلمان مانند ایالات متحده ، برزیل و استرالیا مشتاق این فرصت هستند.

براساس مرکز تحقیقات و اطلاعات اسلامی ، ۱۵۰۰ شرکت مواد غذایی مجوزهای برند حلال را در ایران دریافت کرده اند.

براساس وب سایت رسمی نمایشگاه ، Iranmeatex.com ، تولید سالانه گوشت ایران ۳.۲۶ میلیون تن است که گوشت قرمز دارای ۲۹ ٪ سهم (۹۳۴،۰۰۰ تن) ، طیور ۵۱ ٪ (۱.۶۶ میلیون تن) و غذاهای دریایی ۲۰ ٪ (۶۶۴،۰۰۰ تن).

ایرانیان به طور متوسط ​​۲۴.۹ کیلوگرم گوشت مرغ در سال مصرف می کنند ، در حالی که سرانه مصرف گوشت قرمز و غذاهای دریایی به ترتیب ۱۵.۲۵ کیلوگرم و ۸.۵ کیلوگرم است.

گوشت قرمز سهم شیر را در صادرات گوشت خام ایران دارد ، زیرا سالانه حدود ۵۳،۰۰۰ تن صادر می شود. غذاهای دریایی ۳۴ ٪ سهم در صادرات گوشت با ۴۵۰۰۰ تن در سال دارند ، در حالی که صادرات طیور ۲۵ ٪ (۳۳،۰۰۰ تن) را تشکیل می دهد.

در مورد واردات، ۸۲ درصد از کل واردات سالانه گوشت که بالغ بر ۲۰۳۰۰۰ تن می شود، مربوط به گوشت قرمز و ۱۸ درصد باقیمانده مربوط به مرغ (۴۵۰۰۰ تن) است.

افغانستان، ارمنستان، آذربایجان، چین، کامبوج، عراق، کویت، مالزی، تاجیکستان، تایلند، ترکمنستان، ترکیه، اوکراین، امارات و ویتنام مشتریان اصلی فرآورده‌های گوشتی ایران هستند.

ایران عمدتا از آرژانتین، ارمنستان، استرالیا، برزیل، چین، دانمارک، غنا، یونان، هنگ کنگ، هند، اندونزی، ایرلند، ایتالیا، نیوزیلند، نروژ، عمان، پاکستان، روسیه، کره جنوبی، تایلند و ویتنام وارد می‌کند.

ایران در منطقه با صادرات به بسیاری از کشورها ، تولید کننده اصلی گوشت فرآوری شده مانند سوسیس و بولونیا است. این کشور همچنین ماشین آلات پردازش گوشت را صادر می کند.

سرانه مصرف گوشت فرآوری شده در کشور بین ۵ تا ۵.۵ کیلوگرم است.

تولید جهانی محصولات گوشتی نزدیک به ۳۲۰ میلیون تن در سال ۲۰۱۶ بود که نسبت به سال گذشته ۰.۲ ٪ افزایش یافته است. ارزش بازار در همان سال ۷۱۴ میلیارد دلار برآورد شد، در حالی که پیش بینی می شود تا سال ۲۰۲۲ به ۱.۵ میلیارد دلار برسد تا رشد ۱۴ درصدی را به ثبت برساند.

در ایران ، صنعت گوشت به ایجاد بیش از ۲۰،۰۰۰ شغل مستقیم و ۷۵،۰۰۰ کار غیرمستقیم کمک کرده است.

منبع: Financial Turbine

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.