توتال و ایران قرارداد پتروشیمی امضا می کنند

0

مدیرعامل شرکت صنایع پتروشیمی خلیج فارس گفت: شرکت صنایع پتروشیمی خلیج فارس در آستانه نهایی کردن قرارداد با شرکت بزرگ انرژی فرانسوی توتال برای انجام مطالعات امکان سنجی سرمایه گذاری های پتروشیمی در ایران است.

عادل نژادسلیم روز یکشنبه به نقل از خبرگزاری رسمی شرکت ملی صنایع پتروشیمی، گفت: مذاکرات جدی با دو شرکت چند ملیتی که یکی از آنها توتال است برای جذب ۹.۵ میلیارد دلار سرمایه گذاری برای راه اندازی سرمایه گذاری مشترک پتروشیمی در حال انجام است. .

نژادسلیم با تاکید بر اهمیت جلب اعتماد سرمایه گذاران خارجی، گفت: «تا زمانی که سرمایه گذاری های بزرگ پتروشیمی در سطح بین المللی تامین نشود، نهادهای دولتی و غیردولتی نمی توانند به شکوفایی صنعت بالقوه سودآور کمک کنند.

این مقام مسئول در پاسخ به سوالی درباره محل نیروگاه ها خاطرنشان کرد: منطقه ویژه اقتصادی انرژی پارس در عسلویه و منطقه ویژه اقتصادی انرژی پارسیان در استان بوشهر توسط کارشناسان داخلی در حال بررسی است و به زودی تصمیم نهایی اتخاذ خواهد شد.

توتال به توافق اولیه برای ساخت سه کارخانه پتروشیمی با ظرفیت کل ۲.۲ میلیون تن در قراردادی دست یافته است که در صورت نهایی شدن، سرمایه گذاری این شرکت بزرگ نفتی فرانسه تا سقف ۲ میلیارد دلار در ایران خواهد بود. 

نژادسلیم با بیان اینکه دو طرف در مورد ساخت واحدی برای تولید محصولات پلیمری نیز توافق کرده اند، گفت: اولین توافق اولیه ساخت دو واحد پلی اتیلن به اضافه یک واحد کراکر اتان برای تبدیل اتان به اتیلن است.

بر اساس گزارش ها، شل سال گذشته نیز قراردادی را با شرکت ملی نفت ایران برای گسترش همکاری در صنعت کلیدی پتروشیمی امضا کرد. 

این شرکت انگلیسی – هلندی با سرمایه گذاری ۳۵۰ میلیون دلاری در یک پروژه بزرگ پتروشیمی در استان همدان موافقت کرده است، اما تحلیلگران می گویند سرمایه گذاری آن در بخش پتروشیمی ایران می تواند تا ۶ میلیارد دلار افزایش یابد.

تهران در تلاش است تا با گشایش بخش به روی سرمایه گذاران خارجی، ظرفیت تولید سالانه پتروشیمی را از ۶۵ میلیون تن فعلی دو برابر کند. ایران گفته است که برای ۸۰ پروژه بزرگ پتروشیمی به ۷۲ میلیارد دلار سرمایه گذاری خارجی نیاز دارد.

ظرفیت داخلی

به گفته رضا خیامیان، رئیس جامعه سازندگان تجهیزات صنایع نفت ایران، قرار است در هفته جاری نشستی بین مسئولان توتال و سازندگان داخلی نفت و گاز در تهران برای بررسی اجرای فاز ۱۱ میدان گازی پارس جنوبی برگزار شود.

توتال در ماه جولای قراردادی به ارزش ۴.۸ میلیارد دلار برای توسعه فاز ۱۱ پارس جنوبی نهایی کرد. این شرکت فرانسوی با شرکت ملی نفت چین و شرکت دولتی ایران پتروپارس برای تولید ۲ میلیارد فوت مکعب یا ۵۶ میلیون متر مکعب در روز همکاری خواهد کرد. گاز طبیعی از فاز ۱۱ میدان مشترک گازی. 

خیامیان گفت: “انتظار می رود که شرکت بزرگ فرانسوی لیستی از تجهیزات این پروژه را در اختیار اعضای جامعه قرار دهد.”

این مقام مسئول با اشاره به دیدار اخیر بیژن نامدار زنگنه وزیر نفت با سازندگان تجهیزات نفتی، خاطرنشان کرد: ظرفیت این بخش را به وزیر اعلام کرده و موافقت وی را برای مذاکره با توتال دریافت کرده است.

طبق مفاد قرارداد، مسئولان توتال موافقت کرده اند که از ظرفیت تولیدکنندگان ایرانی برای توسعه این پروژه غول پیکر حداکثر استفاده را بکنند.

کارشناسان انرژی از جمله خیامیان بر این باورند که قراردادهای جدید نفت و گاز با شرکت‌های بزرگ انرژی بین‌المللی فرصتی بی‌نظیر برای سازندگان داخلی تجهیزات نفت و گاز است تا ظرفیت‌های مدیریتی و مالی خود را افزایش دهند و سرمایه‌گذاری‌های مشترکی را برای گسترش تجارت خود در خارج از کشور ایجاد کنند.

منبع: Financial Turbine

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.