تورم بسیار بالا بر سلامت روان در آرژانتین تأثیر می گذارد

0

بوئنوس آیرس، آرژانتین – روانشناس جسیکا بیانچیوتی، ۳۵ ساله، هنوز روزهایی را به یاد می آورد که بیشتر جلسات با بیمارانش با گپ و گفتی درباره آب و هوا یا نتایج آخرین مسابقه فوتبال شروع کرد.

اما آن روزها خیلی گذشته است. در حالی که آرژانتین با یکی از بدترین بحران اقتصادی در تاریخ اخیر خود مواجه است. اکنون با گفتگو در مورد سیاست، افزایش قیمت ها و سختی گذران زندگی شروع کنید.

«چیزها خیلی تغییر کرده اند. اکثر بیماران من در حال حاضر با مسائل مربوط به اضطراب، ترس، مشکلات خواب، و همه مربوط به عدم اطمینانی که همه ما با آن زندگی می کنیم – چقدر غیرممکن است که برنامه ریزی های بلندمدت انجام دهیم، هستند. منطقه آیرس.

آرژانتین دارای سومین اقتصاد بزرگ در آمریکای لاتین است – اما ده‌ها سال است که درگیر آشفتگی‌های مالی بوده است که ناشی از بی‌ثباتی سیاسی و بدهی‌های بین‌المللی گسترده است.

در سال جاری، inflation به رکوردهایی رسید، راکتی بالاتر از ۱۴۰ درصد. در نتیجه ارزش پول آرژانتین به شدت کاهش یافته است. حتی خرید غذای اصلی برای برخی چالش برانگیز است.

در آن پس‌زمینه، متخصصانی مانند بیانچیوتی از افزایش شرایط مرتبط با استرس گزارش می‌دهند. با این حال، آرژانتین راهی برای مقابله با این مشکل ایجاد کرده است: این کشور دارای بالاترین میزان سرانه روانشناس در جهان است.

یک مطالعه ۲۰۱۵ تخمین زده است که برای هر ۱۰۰۰۰۰ آرژانتینی ۱۹۴ روانشناس وجود دارد – نرخی بیش از سه برابر بیشتر از نزدیکترین کشورهای بعدی، فنلاند و نروژ.

روان درمانی آنقدر محبوب است که برخی از پزشکان، مانند گابریل رولون، با حضور در برنامه های تلویزیونی و رادیویی به جایگاه مشهوری دست یافته اند. در سال ۲۰۲۲، روانشناسی نیز یکی از پرتقاضاترین مسیرهای شغلی در دانشگاه بوئنوس آیرس بود و بعد از پزشکی در رتبه دوم قرار گرفت.

A primary healthcare centre that offers psychological services in Moreno, a marginalised area in the outskirts of Buenos Aires. A motorbike is parked outside the white stucco walls of the centre.
یک مرکز مراقبت های بهداشتی خدمات روانشناختی را در مورنو، شهری در حومه بوینس آیرس ارائه می دهد. پاتریسیو کابزاس/الجزیره]

به گفته بیانچیوتی، استقبال گسترده از روان درمانی، با نیازهای گسترده مطابقت دارد. او نزدیک به یک دهه بیماران را درمان کرده است و شاهد افزایش تعداد مشاوره هایی است که انجام می دهد.

“وضعیتی که بیماران در آن وارد می شوند بسیار تکان دهنده است. بسیاری حتی نمی‌توانند به آنچه من می‌گویم گوش دهند،» او به الجزیره گفت که چگونه برخی از بیماران بی‌وقفه صحبت می‌کنند.

“آنها مضطرب، عصبی با ترس، درگیر افکار منفی هستند. حملات پانیک در حال افزایش است و بسیاری از مردم نمی توانند از هیچ نوع وقت آزاد لذت ببرند، زیرا آنها با نگرانی درگیر هستند.”

اضطراب یک پاسخ طبیعی به خطر است، واقعی یا درک شده. این برای کمک به بدن برای مقابله یا فرار از تهدیدها وجود دارد.

اما اضطراب می تواند به یک اختلال تبدیل شود، با علائمی مانند سرگیجه، لرزش، میگرن و خستگی. همچنین می تواند عوامل خطر را برای سایر بیماری ها مانند افسردگی افزایش دهد.

“سطح مشخصی از اضطراب به عنوان یک مهارت اساسی بقا ضروری است، اما بیش از حد آن، زمانی است که مشکلات شروع می شود. بیانچیوتی می‌گوید که می‌تواند فلج‌کننده شود.

در آرژانتین، مشکل ممکن است به ویژه حاد باشد. بیش از نیمی از شرکت کنندگان در یک ۲۰۲۲ مطالعه در مورد سلامت روانی کشور ، که توسط دانشگاه بوئنوس آیرس انجام شد، گفت که آنها یک “بحران” را تجربه می کنند.

اقتصاد به عنوان رایج‌ترین دلیل برای بحران‌های پاسخ‌دهندگان ذکر شد. با ۴۹ درصد، از مشکلات خانوادگی، مشکلات روابط و کار به عنوان علت اصلی پیشی گرفت.

A supporter of Javier Milei carries a larger-than-life facsimile of a 100-dollar bill, with Milei's face in the centre.
اقتصاد عامل تعیین کننده در انتخابات ریاست جمهوری اخیر آرژانتین در نظر گرفته شد که با نامزد آزادیخواه خاویر مواجه شد. مایلی پیروز شد [Gustavo Garello/AP Photo]

این مطالعه همچنین نشان داد که ۷۵ درصد از پاسخ دهندگان گفتند که از کمبود خواب رنج می برند. تعداد مبتلایان در میان افرادی که منابع کمتری داشتند حتی بیشتر بود.

در همین حال، تخمین زده می‌شود که ۳۵ درصد از کسانی که به درمان روان‌شناختی نیاز داشتند، گفتند که توانایی پرداخت آن را ندارند.

اگرچه روانشناسان به صورت رایگان در بیمارستان های دولتی در دسترس هستند، اما کاهش بودجه دسترسی به خدمات را برای افرادی که درآمد کمتری دارند دشوارتر کرده است. کسانی که منابع بیشتری دارند می‌توانند درمان خصوصی را انتخاب کنند، گزینه گران‌تری که انعطاف‌پذیری بیشتری برای برنامه‌ریزی و خدمات ارائه می‌دهد.

«فابیان مارو»، روانشناس، نویسنده «داده‌ها نشان می‌دهد که افراد زیادی در آرژانتین به روان‌درمانگر مراجعه می‌کنند، اما بسیاری دیگر به هیچ نوع خدماتی دسترسی ندارند، حتی زمانی که می‌خواهند به آن‌ها دسترسی داشته باشند». و استاد دانشگاه بوئنوس آیرس، به الجزیره گفت.

“اگر باید بین رفتن به درمان و پرداخت اجاره یکی را انتخاب کنید، انتخاب زیادی نیست.”

منتقدان از جمله Maero نگران هستند که وضعیت ممکن است تحت رئیس جمهور خاویر مایلی، که در ۱۰ دسامبر به قدرت رسید. مایلی که خود را “آنارکو-سرمایه دار” توصیف می کند، پس از وعده هزینه های دولت را کاهش دهید تا اقتصاد را اصلاح کنید.

اگرچه او در ابتدا پیشنهاد لغو وزارت بهداشت را مطرح کرد، اما مایلی از آن زمان اعلام کرد که این آژانس را حفظ خواهد کرد و ماریو روسو متخصص قلب و عروق را به عنوان رئیس آن منصوب کرد.

مائرو گفت: «ما متخصصان بسیار نگران این وضعیت هستیم، این که چگونه عدم توجه روانی بر جمعیت تأثیر می‌گذارد و چگونه بر نسل‌های آینده تأثیر می‌گذارد.

او افزود که متخصصان سلامت روان نمی توانند رویدادهای جاری را در فعالیت های خود نادیده بگیرند.

“ما با چالش های بزرگی روبرو هستیم. شما می‌خواهید با یک فرد به خاطر مسائلش رفتار کنید، اما چیزی که ممکن است به آن نیاز داشته باشد این است که در مورد شرایطی که در آن زندگی می‌کند، صحبت کنند، آنچه برای کشور اتفاق می‌افتد.”

A man in glasses, a black T-shirt and jeans sits on a table, looking toward the light.
روانشناس فابین مائرو نگران است که کاهش بودجه ممکن است دسترسی به خدمات سلامت روان را محدودتر کند [پاتریسیو A Cabezas/الجزیره]

جولیتا بیبر، یک دستیار اداری ۴۸ ساله در بوینس آیرس، از جمله کسانی است که از جلسات درمانی خود برای صحبت در مورد وضعیت کشور استفاده می کند.

او به الجزیره گفت: «این سطح از تورم به این معنی است که شما باید روز به روز زندگی کنید، و این بسیار سخت است. “شما از خواب بیدار می شوید و اولین کاری که انجام می دهید این است که بررسی کنید نرخ تبدیل دلار چقدر است، قیمت چیزها چقدر افزایش یافته است. این واقعاً بر کیفیت زندگی شما تأثیر می گذارد.”

بیبر به سختی تنها است. بر اساس نظرسنجی اکتبر از شرکت مشاوره Voices و شبکه مستقل جهانی تحقیقات بازار (WIN).

این باعث می‌شود که “خلق و خوی” ملی آرژانتین در میان ۳۹ کشور مورد بررسی قرار گیرد که با پرو برابر است و تنها چند درصد بالاتر از لهستان است که با ۶۵ درصد در آخرین رتبه قرار گرفت.

«همه در حال بدی هستند. بیبر گفت: وضعیت واقعاً خسته کننده است و مردم در حال بیمار شدن هستند. «وقتی به دکتر یا درمانگر مراجعه می‌کنید، به شما می‌گویند آرام باشید. اما چگونه قرار است با همه این اتفاقات آرام شوید؟»

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.