تولید روزانه ۵۰ میلیون متر مکعب گاز با تکمیل فاز ۱۱ پارس جنوبی

0

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری فارس، جواد اوجی امروز در مراسم بهره‌برداری رسمی از تولید گاز فاز ۱۱ میدان پارس جنوبی با اشاره به اقدامات دولت سیزدهم در این حوزه، اظهار کرد: قرارداد ساخت سازه ۱۴۰۰ تنی فاز ۱۱ پارس جنوبی با شرکت‌های شل و توتال منعقد شده بود که آن را نیمه‌کاره رها کردند، اما پس از وقفه‌ای ۲۰ ساله این پروژه به‌دست متخصصان و مهندسان ایرانی ظرف مدت دو سال تکمیل و آماده بهره‌برداری شده است.

وزیر نفت گفت: توسعه این فاز سالانه ۴.۸ میلیارد دلار درآمدزایی دارد. دو هفته است که تولید گاز از این میدان را آغاز کرده‌ایم و امروز این پروژه با حضور رئیس‌جمهور‌ به بهره‌برداری رسید.

وی توضیح داد: سال گذشته که با کمبود گاز در برخی نقاط شمال شرق کشور مواجه شده بودیم، تحت تاثیر قطعی گاز ترکمنستان و به میزان ۱۰ میلیون متر مکعب در روز بود. با تکمیل فاز ۱۱، تولید گاز ایران بیش از ۵۰ میلیون متر مکعب افزایش می‌یابد. 

اوجی تاکید کرد: طرح توسعه فاز ۱۱، ۲۰ سال بود که روی کاغذ باقی مانده بود و به مرحله اجرا نمی‌رسید ولی امروز به اتکا به توان داخلی این پروژه انجام شده و شرکت‌های توتال و شل انگشت به دهان مانده‌اند.

وزیر نفت گفت: یکی از اولویت‌های دولت سیزدهم، تکمیل پروژه‌های نیمه‌کاره است. در سال ۱۴۰۱، تعداد ۳۴ پروژه نیمه‌کاره در صنعت نفت به ارزش ۱۲ میلیارد دلار به بهره‌برداری رسید و امسال نیز برنامه داریم ۶۷ پروژه نیمه‌کاره به ارزش ۱۷ میلیارد دلار را تکمیل کنیم که تا کنون ۲۵ پروژه به ارزش ۷.۵ میلیارد دلار تکمیل شده است. 

[پایان پیام]


منبع: خبرگزاری فارس

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.