تولید مواد معدنی ایران در صدر ۲۸۰ میلیون تن است

0

آخرین گزارش سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران نشان می‌دهد که طی ۱۱ ماهه منتهی به ۲۸ بهمن، حدود ۲۸۴ میلیون تن محصولات معدنی در ایران تولید شده است.

میزان تولید در یازدهمین ماه ایران به ۲۴.۹ میلیون تن رسید که نسبت به ماه قبل ۷ درصد کاهش نشان می دهد.

ایران دارای ۶۸ نوع ماده معدنی با بیش از ۳۷ میلیارد تن ذخایر اثبات شده و ۵۷ میلیارد تن ذخایر بالقوه از جمله ذخایر بزرگ زغال سنگ، سنگ آهن، مس، سرب، روی، کروم، اورانیوم و طلا است.

> بخش سنگ آهن

کنسانتره سنگ آهن با ۲۸.۵۵ میلیون تن بیشترین سهم را در تولید معدنی ایران در این مدت داشته است که نسبت به مدت مشابه سال قبل ۱۹.۰۷ درصد رشد داشته است.

مجتمع معدنی و صنعتی گلوهر ۱۱.۲۶ میلیون تن از کل تولید را به خود اختصاص داده است و پس از آن مجتمع معدنی و صنعتی چادرملو با ۸.۲۸ میلیون تن، شرکت سنگ آهن مرکزی ایران با ۳.۷۴ میلیون تن، شرکت هلدینگ توسعه معادن و صنایع معدنی خاورمیانه با ۳.۱۶ میلیون تن قرار دارند. ، مجتمع سنگ آهن سنگان با ۱.۵۴۴ میلیون تن و شرکت سنگ آهن گوهرزمین با ۵۵۴.۱۱۵ تن.

همه شرکت ها به استثنای چادرملو که رشد ۲.۶۸ درصدی تولید را به ثبت رساند، رشد دو رقمی داشتند. سنگان با ۸۲.۸۲ درصد افزایش تولید بیشترین رشد را داشت.

مجتمع سنگ آهن سنگان دارای بزرگترین ذخایر سنگ آهن ایران و نهمین ذخایر بزرگ سنگ آهن جهان است که حدود ۱.۲ میلیارد تن تخمین زده می شود.

ایران با بیش از ۲۰۰ ذخایر سنگ آهن، حدود ۳ درصد از ذخایر جهانی سنگ آهن (تخمین زده شده ۴.۵ میلیارد تن) را در اختیار دارد. این کشور همچنین نهمین سنگ آهن بزرگ و سیزدهمین تولیدکننده بزرگ فولاد در سطح جهان است.

گندله با تولید کل ۲۳.۳۱ میلیون تن، دومین تولید بزرگ معدنی را در طی ۱۱ ماه به خود اختصاص داده است که در مقایسه با دوره مشابه سال گذشته ۱۵.۸۰ درصد رشد داشته است.

شرکت فولاد مبارکه با ۶.۷۴ میلیون تن بزرگترین تولیدکننده گندله بود و پس از آن گل گهر با ۶.۴۱ میلیون تن، فولاد خوزستان با ۵.۶۱ میلیون تن، چادرملو با ۳.۳۲ میلیون تن و هلدینگ توسعه معادن و صنایع معدنی خاورمیانه با ۱.۲۱ میلیون تن قرار گرفتند. /p>

به دلیل ظرفیت سازی قوی، تولید گندله تولیدکننده دوم در طول دوره به میزان خیره کننده ۳۴۱.۸۷ درصد افزایش یافت.

بزرگترین تولید معدنی بعدی مربوط به آهن کاهش یافته مستقیم است که تولید ۱۴.۹۵ میلیون تنی را به ثبت رساند که نشان دهنده افزایش ۷.۸۹ درصدی نسبت به سال قبل است. مبارکه با تولید ۵ میلیون و ۹۸۰ هزار تن در این راستا سهم بزرگی را به خود اختصاص داد و پس از آن شرکت فولاد خوزستان با ۳۹/۳ میلیون تن، فولاد هرمزگان با ۱۷/۱ میلیون تن، فولاد کاوه جنوب با ۱ میلیون و ۰۴۰ هزار تن، مجتمع فولاد صبا با تولید ۹۶۰ هزار و ۶۶۳ تن فولاد خراسان جنوبی در رده های بعدی قرار گرفتند. شرکت با ۹۵۱۵۳۴، آهن و فولاد غدیر با ۷۹۴۱۵۰ تن و هلدینگ توسعه معادن و صنایع معدنی خاورمیانه با ۷۹۴۱۵۰ تن.

تولیدکننده دوم، دوباره با افزایش ۱۱۷.۹۵ درصدی در تولید آهن با کاهش مستقیم، در صدر جدول رشد قرار گرفت. شرکت فولاد هرمزگان تنها شرکت حاضر در لیست بود که تولید آن در دوره مورد بررسی کاهش یافت.

ایران در حال حاضر بزرگترین تولید کننده DRI در جهان است. آهن اسفنجی نیز نامیده می شود، DRI از احیای مستقیم سنگ آهن (به شکل کلوخه، گلوله یا ریز) به آهن توسط گاز احیاکننده یا کربن اولیه تولید شده از گاز طبیعی یا زغال سنگ تولید می شود.

> بخش فولاد

تولید فولاد خام در مرحله بعدی قرار گرفت. کارخانجات فولاد ایران ۱۳.۱۸ میلیون تن اسلب، بلوم، بیلت و شمش در ۱۱ ماهه تولید کردند که نسبت به مدت مشابه سال قبل ۳.۲۷ درصد رشد داشت.

مبارکه با ۶.۷۷ میلیون تن پیشتاز بود. شرکت فولاد خوزستان با ۳.۳ میلیون تن در رده های بعدی قرار گرفت و شرکت ذوب آهن اصفهان با ۲.۰۵ میلیون تن، فولاد خراسان با ۶۰۰ هزار و ۷۱۶ تن، فولاد آلیاژی ایران با ۳۶۲ هزار و ۳۵۷ تن و گروه ملی صنایع فولاد ایران با ۹۰ هزار و ۵۲۴ تن در رتبه های بعدی قرار گرفتند.

شرکت ذوب آهن اصفهان و گروه ملی صنعتی فولاد ایران تنها تولیدکنندگانی بودند که رشد منفی داشتند.

این در حالی است که در این مدت ۹.۱۷ میلیون تن محصولات فولادی شامل کلاف نورد گرم و سرد، میلگرد، تیرآهن، لوله، ورق عریض و گالوانیزه تولید شد که نسبت به مدت مشابه سال قبل ۳.۴۹ درصد کاهش داشت. فولاد مبارکه و زیرمجموعه آن مجتمع فولاد صبا با ۵.۱۲ میلیون تن بیشترین سهم تولید را به خود اختصاص دادند و پس از آن شرکت ذوب آهن اصفهان با ۱.۸۸ میلیون تن، فولاد اکسین با ۵۷۰ هزار و ۹۴۹ تن، فولاد خراسان با ۴۸۶ هزار و ۳۵۴ تن، فولاد آذربایجان ۴۲۶ به ۴۹ تن در رده های بعدی قرار گرفتند. شرکت فولاد آلیاژی ایران با ۲۴۱ هزار و ۲۰۶ تن، گروه ملی صنعتی فولاد ایران با ۲۲۶ هزار و ۱۳۹ تن، کارخانه نورد و لوله اهواز با ۲۰۵ هزار و ۲۲۸ تن و شرکت ورق خودرو چهارمحال و بختیاری با ۱۵۴ هزار و ۷۸۵ تن.

شرکت‌های مبارکه، فولاد آذربایجان و ورق خودرو چهارمحال بختیاری تنها کارخانه‌هایی بودند که رشد داشتند.

> مس

معادن مس تحت بهره برداری شرکت ملی صنایع مس طی دوره ۱۱ ماهه ۱۴۲.۲ میلیون تن سنگ اکسید مس استخراج کردند که نشان دهنده کاهش ۳.۴۹ درصدی نسبت به مدت مشابه سال قبل است.

مجتمع مس سرچشمه ۶۵.۹ میلیون تن، مجتمع مس سونگون ۴۶ میلیون تن و معدن مس میدوک ۳۰.۱۸ میلیون تن از مجموع این میزان را به خود اختصاص دادند. به استثنای سونگون، همه معادن شاهد کاهش در استخراج بودند.

با این حال، استخراج سنگ مس سولفیدی سه معدن با ۹.۵۰ درصد افزایش به ۴۴.۶ میلیون تن رسید و همه تولیدکنندگان رشد داشتند.

کنسانتره مس اصلی ترین محصول تولیدی در این بخش بود. تولید به ۹۸۲.۰۹ تن رسید و ۹.۸۷ درصد افزایش را ثبت کرد. پس از آن آند مس با ۲۰۷۷۵۰ تن کاهش ۲.۹۱ درصدی قرار گرفت. کاتد مس با ۱۷۳۰۰۴ تن افزایش ۰.۴۶ درصدی. و مولیبدن با ۳۶۷۲۹ تن کاهش ۰.۵۳ درصدی.

> آلومینیوم، سرب و روی

سه تولیدکننده بزرگ آلومینیوم ایران طی ۱۱ ماهه ۲۶۹۹۱۵ تن شمش آلومینیوم تولید کردند که نسبت به مدت مشابه سال قبل ۱.۰۳ درصد کاهش داشت.

شرکت آلومینیوم ایران ۱۲۴۹۱۲ تن، شرکت آلومینیوم هرمزال ۸۹۰۹۰ تن و شرکت آلومینیوم المهدی ۵۵۹۷۳ تن تولید کردند.

تولید پودر آلومینا ایرالکو با ۳.۷۳ درصد کاهش به ۲۱۵۲۰۹ تن رسید.

تولیدکنندگان بزرگ سرب و روی ایران طی ۱۱ ماهه ۸۴۳ هزار و ۲۲۱ تن سنگ معدن استخراج کردند. مجتمع سرب و روی انگوران ۸۱۷۱۸۵ تن از این رقم و کارخانه سرب و روی نخلک ۲۶۰۳۶ تن بوده است.

منبع: Financial Turbine

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.