تولید گوشت قرمز ایران ۹۰ ٪ تقاضا را برآورده می کند

0

نگاهی به صنعت بسته بندی گوشت ایران نشان می دهد که تولید گوشت قرمز در این کشور طی شش سال منتهی به ۲۹ اسفند ۱۳۹۶ در حال افزایش بوده است و شکاف بین تولید و تقاضای داخلی را کاهش داده است.

ما در سه مورد یعنی مرغ، تخم مرغ و شیر به خودکفایی رسیده ایم. ایران این اقلام را در واقع صادر می کند. حسن رکنی معاون وزیر کشاورزی در گفت‌وگو با فایننشال تریبون گفت: با توجه به گوشت قرمز، تولید در حال حاضر جوابگوی کل نیاز داخلی نیست و واردات این کمبود را جبران می‌کند.

به گزارش رکنی، تولید ۹۰ درصد نیاز داخلی گوشت قرمز را تامین می کند. به عبارت دیگر تقاضا ۹۲۰ هزار تن در سال است در حالی که در حال حاضر سالانه حدود ۸۳۰ هزار تن گوشت قرمز در کشور تولید می شود. بنابراین، حدود ۷۰۰۰۰-۱۰۰۰۰۰ تن نیاز به واردات دارد.

پیش‌بینی می‌شود تولید گوشت قرمز تا پایان سال جاری (۳۰ اسفند ۱۳۹۷) به ۸۳۸ هزار تن برسد.

تولید گوشت قرمز ایران طی شش سال ۱۱.۲ درصد رشد داشته است که از ۷۴۰۰۰۰ تن در سال مالی ۲۰۱۱-۲۰۱۲ به ۸۲۳۰۰۰ تن در سال مالی گذشته (مارس ۲۰۱۶-۲۰۱۷) رسیده است.

ارزش بازار گوشت قرمز ایران ۲۴۸.۷۹۳ تریلیون ریال (۶.۲ میلیارد دلار) است.

به گزارش رکنی، نزدیک به ۱.۵ میلیون دامدار در کشور وجود دارد.

۱۰ استان برتر تولیدکننده گوشت قرمز در ایران عبارتند از: خراسان رضوی، فارس، آذربایجان شرقی، مازندران، آذربایجان غربی، اصفهان، خوزستان، تهران، اردبیل و همدان.

در مقیاس جهانی، ایالات متحده، چین، برزیل، استرالیا، هند، آرژانتین، پاکستان، مکزیک، روسیه و فرانسه بزرگترین تولیدکنندگان گوشت قرمز در جهان هستند.

نرخ مصرف ناپایدار

رکنی گفت: سرانه مصرف گوشت قرمز ایران در سال گذشته (اسفند ۹۵ تا ۲۶ اسفند ۱۳۹۵) ۱۱.۴۷ کیلوگرم به ازای هر نفر بوده و در مجموع به ۹۱۷ هزار تن رسیده است. این در حالی است که سرانه تولید گوشت قرمز در کشور کمتر از ۱۰.۵ کیلوگرم است.

قابل ذکر است که مصرف سرانه جهانی گوشت (منهای گوشت خوک) ۱۱.۵ کیلوگرم در سال است که مشابه ایران است.

آمارها نشان می دهد که میزان مصرف گوشت قرمز در ایران در دوره شش ساله مورد بررسی چندان ثابت و منظم نبوده است.

به گزارش رکنی، ایرانی ها تمایل به مصرف گوشت مرغ بیشتر از گوشت قرمز دارند، زیرا سرانه مصرف گوشت مرغ در کشور نزدیک به ۲۶ کیلوگرم است. این در حالی است که میانگین جهانی ۱۵ کیلوگرم است.

او معتقد است که مصرف زیاد گوشت مرغ در کشور در مقایسه با مصرف گوشت قرمز سه دلیل عمده دارد.

یکی به مسائل بهداشتی، رژیم غذایی و کلسترول پایین آن مربوط می شود. دلیل دوم به قیمت قابل توجه کمتر گوشت مرغ در مقایسه با گوشت قرمز مربوط می شود. در نهایت تولید گوشت مرغ در کشور آسانتر و بالاتر است.

حدود ۲.۲ میلیون تن گوشت مرغ در کشور تولید می شود که ایران را به هفتمین تولید کننده گوشت مرغ در جهان تبدیل می کند.

کاهش واردات

معاون وزیر واردات گوشت قرمز ایران طی پنج ماه منتهی به ۲۲ مرداد را ۵۰ هزار تن اعلام کرد. برزیل بزرگترین صادرکننده گوشت قرمز به ایران است.

ایران در سال گذشته ۹۴ هزار و ۵۰۰ تن گوشت قرمز به ارزش ۳۸۵ میلیون دلار وارد کرد. ارقام نشان می دهد که واردات از سال مالی ۲۰۱۱-۲۰۱۲ کاهش یافته است.

رکنی خاطرنشان کرد: گوشت از کشورهای دیگر معمولا به صورت منجمد وارد می شود. اما در یکی دو سال گذشته بازار گوشت ایران به سمت واردات گوشت منجمد نشده حرکت کرده است.

وی در پایان خاطرنشان کرد: واردات دام به کشور انجام نمی شود، مگر اینکه برای اهداف اصلاح نژادی باشد.

منبع: Financial Turbine

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.