تولید ۵۳۷ هزار دستگاه انواع خودرو در ۵ ماه ‌

0

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری فارس، در مرداد سال گذشته ۷۲ هزار و ۴۷۳ دستگاه خودروی سواری توسط تولید‌کنندگان بخشی خصوصی و دولتی تولید شد که با رشد ۹ درصدی، تعداد خودروهای سواری تولید شده در بخش‌های دولتی و خصوصی به ۷۹ هزار و ۳۲۹ دستگاه افزایش یافت.

در سال گذشته در ۵ ماه ابتدای سال در مجموع ۳۷۰ هزار و ۱۶۶ خودروی سواری تولید شد که با رشد ۲۳ درصدی تعداد خودروهای تولید شده بخش‌های دولتی و خصوصی در ۵ ماهه ابتدای امسال به ۴۵۶ هزار و ۱۲۶ دستگاه رسید.

براساس آمار وزارت صنعت، معدن و تجارت رشد تولید وانت در ۵ ماه نخست امسال نسب به ۵ ماهه نخست سال گذشته ۵۲ درصد بوده است، به این ترتیب که در ۵ ماه نخست سال گذشته ۴۰ هزار و ۶۵۸ دستگاه وانت تولید شد و در ۵ ماهه نخست امسال ۶۱ هزار و ۹۹۹ دستگاه وانت تولید شده است.

در مرداد سال گذشته ۷ هزار و ۳۹۹ دستگاه وانت توسط خودروسازان بخش‌های دولتی و خصوصی تولید شد که با رشد ۵۵ درصدی تولید وانت در مرداد ماه امسال به ۱۱ هزار و ۴۳۶ دستگاه رسید.

همچنین خودروسازان بخش‌های دولتی و خصوصی در ۵ ماهه ابتدای امسال نسبت به مدت مشابه سال گذشته در تولید ون رشد ۷۰ درصدی داشته‌اند. به این صورت که در ۵ ماه نخست سال گذشته ۸۶۰ دستگاه ون تولید شده بود که امسال تولید این خودرو به ۱۳۷۱  دستگاه رسیده است.

در تولید مینی‌بوس و میدل‌باس نیز در ۵ ماه نخست امسال نسبت به مدت مشابه سال گذشته رشد ۱۲ درصدی را خودروسازان بخش‌های دولتی و خصوصی داشته‌اند اما در تولید اتوبوس طی مدت یاد شده ۲۲ درصد کاهش صورت گرفته است، به این ترتیب که تولید اتوبوس در ۵ ماه نخست سال گذشته ۴۲۴ دستگاه بوده است  اما در ۵ ماهه نخست امسال به ۳۳۱ دستگاه کاهش یافته است.

تولید کامیونت، کامیون و کشنده نیز در ۵ ماه ابتدای امسال نسبت به مدت مشابه سال گذشته ۶۹ درصد افزایش یافته است. در مجموع تولید انواع خودرو توسط بخش‌های دولتی و خصوصی در ۵ ماهه نخست سال جاری نسبت به مدت مشابه سال گذشته ۲۷ درصد رشد داشته است.

در ۵ ماه ابتدای امسال ۵۳۶ هزار و ۹۰۳ دستگاه انواع خودرو تولید شده است در حالی که در ۵ ماه نخست سال گذشته ۴۲۲ هزار و ۲۷۵ دستگاه خودرو تولید شده بود.

در مرداد امسال تولید انواع خودرو ۹۴ هزار و ۳۲ دستگاه بوده است که با رشد ۱۴ درصدی نسبت به سال گذشته مواجه بوده است.

در ۵ ماهه اول سال ۱۴۰۱ تعدادی خودروی ناقص نیز تکمیل شده بود که با لحاظ خودروهای تکمیل شده ۵ ماهه اول سال ۱۴۰۱، مقدار رشد تولید ۵ ماهه اول سال جاری نسبت به تولید و تکمیل ۴ ماهه اول سال ۱۴۰۱ حدود ۲.۸ درصد خواهد بود.

به گزارش فارس، در ۵ ماه اول امسال حدود ۵۳۷ هزار دستگاه خودرو در کشور تولید شده که نسبت به مدت مشابه سال قبل حدود ۲۷ درصد افزایش را نشان می دهد.  

همچنین در ۵ ماه نخست سال ۱۴۰۱ در مجموع ۴۲۲ هزار و ۲۷۵ دستگاه خودرو، در ۵ ماه نخست سال ۱۴۰۰ در مجموع ۳۸۲ هزار و ۱۸۶ دستگاه، در ۵ ماه نخست سال ۱۳۹۹ در مجموع ۳۸۲ هزار و ۳۸۷ دستگاه و در ۵ ماه نخست سال ۱۳۹۸ در مجموع ۳۱۶ هزار و ۵۱۴ دستگاه انواع خودرو تولید شده است. 

براین اساس تولید انواع خودرو در ۵ ماه اول امسال نسبت به مدت مشابه سال ۱۴۰۰ در مجموع ۴۰ درصد نسبت به مدت مشابه سال ۱۳۹۹ در مجموع ۴۰ درصد و نسبت به مدت مشابه سال ۹۸ در مجموع ۷۰ درصد رشد داشته است. 

[پایان پیام]


منبع: خبرگزاری فارس

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.