جایکا تقویت روابط اقتصادی بین ایران و ژاپن

0

مدیر اجرایی جایکا در ایران گفت: سیاست کلی دولت ژاپن و آژانس همکاری های بین المللی ژاپن تقویت روابط اقتصادی ایران و ژاپن است.

هیرویوکی تاناکا در چهارمین نشست مشترک کمیته هماهنگی که روز دوشنبه در قشم برگزار شد، افزود: طرح جامع جایکا در سال ۲۰۱۵ در قشم آغاز شد تا شرایطی را برای توسعه این جزیره بر اساس مشارکت جوامع محلی و تضمین حفاظت از محیط زیست ایجاد کند. گزارش شد.

وی تاکید کرد: دولت ژاپن در نظر دارد با تبادل تجربیات و اجرای برنامه های همکاری مشترک، توسعه پایدار اقتصاد ایران را ارتقا دهد.

تاناکا خاطرنشان کرد: جزیره قشم دارای اکوسیستم منحصر به فرد و منابع طبیعی غنی است که حفظ و حراست از آن می تواند گردشگران بیشتری را به ایران جذب کند و رونق اقتصادی را به همراه داشته باشد.

او گفت: «محیط طبیعی منابع ضروری برای زندگی انسان مانند آب، غذا و دارو را فراهم می کند.

یکی از پایه های اصلی توسعه جزیره، ایجاد ارتباط بین همه مردم منطقه و ایجاد هم افزایی بین اکوسیستم و جامعه انسانی است.

تاناکا گفت: طرح جامع به مراحل پایانی خود نزدیک می شود که این به معنای پایان همکاری نیست، بنابراین سازمان منطقه آزاد قشم باید به اجرای طرح های پایلوت ادامه دهد و نقش نظارتی خود را حفظ کند.

دولت ژاپن در سال ۱۹۵۷ فعالیت های رسمی کمک های توسعه را در ایران آغاز کرد و جایکا در سال ۱۹۷۴ به طور رسمی دفتر تهران را تأسیس کرد. جایکا در تقریباً ۶۰ سال برنامه کمک های ژاپن، جایکا به ایران در اجرای پروژه های بسیاری با سازمان های دولتی و مقامات محلی به ویژه در این زمینه کمک کرده است. حفاظت از محیط زیست.

یوکیهارو کوبایاشی، نماینده سابق جایکا در ایران، سال گذشته در گفت‌وگو با فایننشال تریبون گفت: «ما مسئول اجرای پروژه‌های خارج از کشور هستیم که پول آن از مالیات‌دهندگان عادی ژاپنی تامین می‌شود. دولت بودجه را به جایکا اختصاص می‌دهد و تصمیم‌گیری در مورد پروژه‌هایی که باید انجام شود توسط وزارت امور خارجه ما اتخاذ می‌شود.

این مقام گفت جایکا سه ابزار دارد که توسط آنها پروژه های ODA را اجرا می کند.

یکی از آنها وام‌های ینی است که وام‌های بسیار سودمند به ین ژاپن با دوره بازپرداخت بلندمدت هستند. جدیدترین نمونه چنین پروژه ای در ایران، نیروگاه آبی سد مسجدسلیمان است. هدف معرفی فناوری و دانش ژاپنی برای تولید برق کارآمد بود.

کوبایاشی افزود که ابزار دوم کمک های بلاعوض به پروژه های کشورهای مختلف است.

ما تاکنون به ایران کمک مالی نداده‌ایم. اکنون در حال مذاکره با وزارت بهداشت هستیم تا دستگاه های پزشکی ژاپنی را برای تشخیص بیماری های قلبی عروقی و سایر بیماری های غیرواگیر ارائه کنیم. یکی دیگر از پروژه‌های کمک مالی مربوط به آلودگی هوا است که در آن تجهیزات و دستگاه‌های ژاپنی برای بازرسی و بررسی گاز خروجی خودروها در اختیار شهرداری تهران قرار می‌دهیم تا شهرداری تهران بتواند آلودگی هوا را با دقت بیشتری تحلیل کند و اقدامات بهتری برای مقابله با آن انجام دهد.

نماینده جایکا افزود: ابزار سوم «همکاری فنی» نام دارد که به موجب آن مقامات دولتی ایران برای آموزش به ژاپن دعوت می شوند یا کارشناسان ژاپنی برای آموزش و انتقال دانش خود از ایران بازدید می کنند.

وی افزود: در این پروژه‌ها ما هزینه‌هایی را در قالب تهیه بلیط هواپیما، هزینه اقامت، خرید دستگاه‌ها و تجهیزات و سایر هزینه‌های مربوطه هزینه می‌کنیم. مجدداً از پول مالیات دهندگان ژاپنی برای اجرای پروژه های همکاری فنی استفاده می شود.

دولت ژاپن و جایکا از آغاز فعالیت خود در ایران تا سال ۲۰۱۷ بیش از ۹۹۸ میلیون دلار (۲۵۳.۷ میلیون دلار در پروژه های همکاری فنی و ۷۴۴.۴ میلیون دلار برای پروژه های وام ین یا ODA) در ایران هزینه کرده اند.

کوبایاشی در ادامه گفت: ۳۵۰۹ شرکت کننده ایرانی در برنامه های آموزشی در ژاپن شرکت کرده اند و ۱۲۰۵ کارشناس ژاپنی تا به امروز به پروژه هایی در ایران منصوب شده اند.

یکی از اهداف مهمی که ما دنبال می کنیم این است که امیدواریم با انجام پروژه های ODA در ایران بتوانیم ورود [سرمایه گذاری] بخش خصوصی ژاپن به این کشور را تشویق و حمایت کنیم. اگر بتوانیم پروژه‌های ODA را با موفقیت اجرا کنیم که به وسیله آن تجهیزات، ماشین‌آلات و دانش بخش خصوصی ژاپن وارد ایران شود، این می‌تواند نوعی کاتالیزور باشد که کسب‌وکارهای ژاپنی را برای مشارکت در پروژه‌های دیگر در کشور تشویق کند. /p>

ما می‌توانیم به عنوان آستانه‌ای برای معرفی شرکت‌های ژاپنی به بازار ایران باشیم و بعداً این کسب‌وکارها بتوانند در پروژه‌های دیگر در زمینه‌های مختلف سرمایه‌گذاری کنند.

ژاپن و ایران معاهده‌ای را برای حمایت از سرمایه‌گذاری‌های شرکت‌های ژاپنی در بخش‌های مختلف اقتصاد ایران در فوریه ۲۰۱۶ امضا کردند. در ایران، طبق اعلام وزارت اقتصاد، تجارت و صنعت ژاپن.

سرمایه‌گذاری‌های احتمالی ژاپن در ایران می‌تواند شامل پروژه‌های نفت، توسعه گاز، پالایشگاه و پتروشیمی باشد.

حوزه های اولویت جایکا در ایران عبارتند از: تقویت زیرساخت ها، ایجاد شغل، کاهش خطر بلایا، مدیریت منابع آب، حفاظت از محیط زیست طبیعی، مدیریت گرمایش زمین و ارتباط با جامعه بین المللی.

منبع: Financial Turbine

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.