جایکا سرمایه گذاری ژاپنی ها در ایران را تشویق می کند و روابط دوجانبه را ترویج می کند – مصاحبه

0

دولت ژاپن فعالیت رسمی کمک های توسعه (ODA) را در ایران در سال ۱۹۵۷ آغاز کرد و آژانس همکاری بین المللی ژاپن (جایکا) وابسته به دولت ژاپن رسماً در سال ۱۹۷۴ دفتر تهران را تأسیس کرد. در طول تقریباً ۶۰ سال کمک ژاپن به ایران، جایکا به ایران کمک کرد تا پروژه های بسیاری را با سازمان های دولتی و مقامات محلی، به ویژه در زمینه حفاظت از محیط زیست، اجرا کند.

ما مسئول اجرای پروژه های خارج از کشور هستیم که پول آن از مالیات دهندگان عادی ژاپنی تامین می شود. یوکیهارو کوبایاشی، نماینده ارشد جایکا در ایران در مصاحبه ای با فایننشال تریبون گفت: دولت بودجه را به جایکا تخصیص می دهد و تصمیمات مربوط به پروژه های انجام شده توسط وزارت امور خارجه ما اتخاذ می شود.

جایکا پس از برجام

همانطور که می دانید اخیرا تحریم های اقتصادی پس از امضای برنامه جامع اقدام مشترک لغو شد. ما (ژاپن) از این توافق حمایت می کنیم. این بدان معناست که سازمان‌ها و نهادهای خارجی از جمله جایکا می‌توانند فعالیت‌های خود را در ایران بیشتر گسترش دهند.»

تحریم‌های اقتصادی بین‌المللی علیه ایران به دلیل برنامه انرژی هسته‌ای‌اش در ژانویه ۲۰۱۶ به عنوان بخشی از توافق هسته‌ای (برجام) که این کشور یک سال قبل با قدرت‌های جهانی امضا کرد، شروع به لغو کرد.

این مقام می گوید جایکا سه ابزار دارد که توسط آنها پروژه های رسمی کمک به توسعه را اجرا می کند.

یکی از آنها وام‌های ینی است که وام‌های بسیار سودمند به ین ژاپن با دوره بازپرداخت بلندمدت هستند. جدیدترین نمونه از این گونه پروژه ها در ایران، نیروگاه های آبی سد مسجدسلیمان است. هدف معرفی فن آوری و دانش ژاپنی برای تولید برق کارآمد بود.

ابزار دوم اعطا می شود که برای پروژه ها در کشورهای مختلف اهدا می شود. ما تاکنون به ایران کمک مالی نداده ایم. اکنون در حال مذاکره با وزارت بهداشت هستیم تا دستگاه های پزشکی ژاپنی را برای تشخیص بیماری های قلبی عروقی و سایر بیماری های غیرواگیر ارائه کنیم. یکی دیگر از پروژه های کمک مالی مربوط به آلودگی هوا است که در آن تعدادی ماشین آلات و دستگاه های ژاپنی برای بازرسی و بررسی گاز خروجی خودروها ارائه خواهیم کرد تا شهرداری تهران بتواند آلودگی هوا را با دقت بیشتری تجزیه و تحلیل کند و اقدامات بهتری برای مقابله با آن انجام دهد.

ابزار سوم چیزی است که ما آن را “همکاری فنی” می نامیم که در آن مقامات دولتی ایران را برای آموزش به ژاپن دعوت می کنیم و/یا کارشناسان ژاپنی را برای آموزش و انتقال دانش خود به ایران دعوت می کنیم. ما در این پروژه ها هزینه هایی را در قالب تهیه بلیت هواپیما، کرایه اقامت، خرید دستگاه ها و ماشین آلات و سایر هزینه های مربوطه هزینه می کنیم. دوباره، پول مالیات دهندگان ژاپنی برای اجرای پروژه های همکاری فنی استفاده می شود.»

دولت ژاپن و جایکا از آغاز فعالیت خود در ایران تاکنون بیش از ۹۹۸ میلیون دلار (۲۵۳.۷ میلیون دلار در پروژه های همکاری فنی و ۷۴۴.۴ میلیون دلار برای پروژه های وام ین یا ODA) در این کشور هزینه کرده اند.

همچنین ۳۵۰۹ شرکت‌کننده ایرانی در برنامه‌های آموزشی در ژاپن شرکت کرده‌اند و ۱۲۰۵ کارشناس ژاپنی تا به امروز به پروژه‌هایی در ایران منصوب شده‌اند.

کاتالیزور سرمایه گذاری ژاپنی در ایران

یکی از اهداف مهمی که ما دنبال می کنیم این است که امیدواریم با انجام پروژه های ODA در ایران بتوانیم ورود [سرمایه گذاری] بخش خصوصی ژاپن به این کشور را تشویق و حمایت کنیم. اگر بتوانیم پروژه‌های ODA را با موفقیت اجرا کنیم که به وسیله آن تجهیزات، ماشین‌آلات و دانش بخش خصوصی ژاپن وارد ایران شود، این می‌تواند نوعی کاتالیزور باشد که کسب‌وکارهای ژاپنی را به مشارکت در پروژه‌های دیگر در کشور تشویق کند.

ما می‌توانیم به عنوان آستانه‌ای برای معرفی شرکت‌های ژاپنی به بازار ایران باشیم و بعداً این کسب‌وکارها بتوانند در پروژه‌های دیگر در زمینه‌های مختلف سرمایه‌گذاری کنند.

ژاپن و ایران در فوریه ۲۰۱۶ معاهده‌ای را برای حمایت از سرمایه‌گذاری‌های شرکت‌های ژاپنی در بخش‌های مختلف اقتصاد ایران امضا کردند. این معاهده که در ۲۶ آوریل ۲۰۱۷ اجرایی شد، به‌عنوان بادی برای شرکت‌های ژاپنی در نظر گرفته می‌شود که سرمایه‌گذاری‌هایی از جمله کسب‌وکارهای میان‌دستی نفت را در نظر می‌گیرند. ، در ایران به گزارش وزارت اقتصاد، تجارت و صنعت ژاپن. سرمایه گذاری احتمالی ژاپن در ایران می تواند شامل پروژه های نفت، توسعه منابع گاز طبیعی، پالایشگاه و پتروشیمی باشد.

حوزه های اولویت جایکا در ایران عبارتند از: تقویت زیرساخت ها، افزایش اشتغال زایی، کاهش خطر بلایا، مدیریت منابع آب، ایجاد جامعه ای قوی، حفاظت از محیط زیست طبیعی، مدیریت آلودگی محیط زیست، مدیریت گرمایش زمین و تقویت روابط با جامعه بین المللی و مناطق اطراف. .

پروژه های در دست اقدام

جایکا دو پروژه را در تهران برای کنترل آلودگی هوا آغاز کرده است.

ما در حال ارائه تجربه ژاپنی هستیم. تهران تقریباً به اندازه توکیو جمعیت دارد. بیست سال پیش…ما هم از آلودگی هوا رنج می بردیم…اما در بهبود وضعیت موفق بودیم. ما قصد داریم همین کار را در اینجا انجام دهیم.”

جایکا از سال ۱۹۹۸ با شهرداری تهران و سازمان مدیریت و مقابله با حوادث طبیعی تهران برای کاهش خطر بلایا همکاری داشته است.

ما با هم برای هر منطقه در تهران چند نقشه تخلیه تهیه کرده ایم، همچنین تکنیک هایی را برای تکمیل مصالح ساختمانی ارائه کرده ایم و دوره های آموزشی برگزار کرده ایم.

از دیگر پروژه هایی که هم اکنون توسط جایکا در ایران انجام می شود می توان به پروژه مدیریت اکولوژیکی تالاب انزلی و بررسی گردآوری داده ها در مورد چرخه هیدرولوژیکی دریاچه ارومیه اشاره کرد. در این پروژه‌ها، کارشناسان ژاپنی به منظور کمک به مقامات ایرانی در اتخاذ تصمیمات مناسب بر اساس ارقام و تحلیل‌های ارائه شده توسط این کارشناسان که به شرایط دریاچه و محیط اطراف آن می‌پردازند، به اصطلاح «سیستم پشتیبانی تصمیم» تشکیل داده‌اند. >

پروژه های جایکا در راستای برنامه های توسعه

وحید خیرالامور، افسر ارشد برنامه جایکا ایران، می گوید این آژانس سعی می کند اولویت ها را در راستای برنامه های توسعه کشوری که پروژه ها در آن اجرا می شود، تعیین کند.

در برنامه پنج ساله ششم توسعه (۹۶-۱۳۹۶) ایران، به عنوان مثال، ایجاد اشتغال، حفظ محیط زیست و مدیریت بلایا همه به عنوان اولویت‌های اصلی در نظر گرفته شده است. بنابراین جایکا سعی می کند این انتظارات را برآورده کند. پس از دریافت درخواست از وزارتخانه‌های مختلف در ایران، با کانون‌های ملی خود مانند وزارت امور خارجه و سازمان برنامه و بودجه و البته سفارت ژاپن در ایران ملاقات می‌کنیم تا تصمیم بگیریم چه پروژه‌هایی را انجام دهیم.

کوبایاشی به این نتیجه رسید که دو دلیل وجود دارد که جایکا کاری را که انجام می دهد انجام می دهد.

«اول دیدگاه بشردوستانه است. ما می خواهیم این دنیا را به مکانی بهتر تبدیل کنیم. دوم اینکه ژاپن به کشورهای دیگر وابسته است، مثلاً ما از ایران نفت وارد می کنیم و سایر محصولات را از کشورهای دیگر. بنابراین اگر جهان ناامن یا بی ثبات باشد ژاپن نیز تحت تاثیر قرار خواهد گرفت. البته ما با کمک به سایر کشورها روابط دوجانبه بین کشورها را نیز ارتقا می دهیم.

فکر نمی کنم ایران را بتوان کشوری در حال توسعه دانست. ما می دانیم که ایران کشوری بسیار مهم در منطقه است، به همین دلیل دولت ژاپن علاقه خاصی به گسترش روابط دوجانبه دارد. به همین دلیل است که ما به ایران کمک می کنیم.”

منبع: Financial Turbine

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.