جزئیات انتشار اوراق تبعی برای حمایت از بازار سرمایه

0

به گزارش ایران اکونومیست ، روند پرنوسان معاملات بورس در چند وقت گذشته، مسوولان حاضر در بازار سرمایه را بر آن داشت تا هر چه سریع‌تر تصمیمات جدیدی را به منظور حمایت از بازار اتخاذ و زمینه کاهش نوسانات حاکم در بازار را فراهم کنند.

در ادامه اقدامات انجام شده توسط سازمان بورس، هفته گذشته «امیرمهدی صبایی» سخنگوی این سازمان از انتشار اوراق «اختیار فروش تبعی» تا سقف مبلغ ۶ هزار میلیارد تومان (همت) با سر رسید یک‌ساله و نرخ بازده حداقل ٢٠ درصد خبر داد و اعلام‌کرد: سرمایه‌گذاران می‌توانند با خرید بلوکی سهام به همراه این اوراق، بازده سرمایه‌گذاری خود را تضمین کنند.

با توجه به اعلام این خبر و نیز امیدواری تزریق شده به بازار برای تغییر مسیر معاملات بورس، اما جزئیات آن در هاله‌ای از ابهام قرار داشت که در این زمینه «قادر معصومی خانقاه»، مدیر صندوق توسعه بازار سرمایه امروز (یکشنبه) در گفت‌وگو با ایران اکونومیست به ارائه توضیحاتی درباره این طرح پرداخت و اظهار داشت: در ادامه نوسانات حاکم بر بازار، صندوق سرمایه‌گذاری مشترک توسعه بازار سرمایه در راستای وظایف و مسوولیت‌های تعریف شده و به‌منظور تجهیز منابع مالی و حمایت از بازار اقدام به انتشار حدود ۶ همت اوراق تبعی از نوع حمایتی یا بیمه‌ای خواهد کرد.

وی خاطرنشان‌کرد: در واقع از این میزان، رقم ۲ هزار و ۲۰۰ میلیارد تومان آن از تبدیل اوراق تبعی تامین مالی قبل به حمایتی که اطلاعیه آن توسط شرکت بورس تهران منتشر شده است، انجام خواهد شد.

معصومی خانقاه اعلام‌کرد: همچنین بقیه آن نیز از طریق انتشار اوراق جدید (با دارایی پایه متنوع؛ حدود ۷۰ نماد از تقریبا کل صنایع حاضر در بازار) با سر رسید یک‌ساله تامین خواهد شد.

مدیر صندوق توسعه بازار سرمایه به اثر این حمایت صندوق توسعه ملی بر روند معاملات بازار اشاره کرد و گفت: افزایش منابع صندوق به‌طور حتم منجر به انجام اقدامات حمایتی بیشتر توسط صندوق می‌شود، همچنین انتشار اوراق مذکور زمینه افزایش سطح اطمینان سرمایه‌گذاران را فراهم خواهد کرد.

وی در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه امکان افزایش رقم این حمایت در بازار وجود دارد یا خیر، خاطرنشان‌کرد: این موضوع باتوجه به شرایط بازار قابل بررسی است.

معصومی خانقاه در پایان با اشاره به علت نوسانات اخیر بازار، گفت: این اتفاق تحت تاثیر عدم اطمینان سرمایه‌گذاران به دلیل اتخاذ تصمیمات غیرکارشناسی و ناگهانی برای شرکت‌های حاضر در بازار سرمایه رخ داد که خروج سرمایه‌گذاران از بازار را به دنبال داشت.

 

[انتهای پیام]

منبع: ایران اکونومیست

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.