جمهوری آذربایجان برای تأمین مالی نیمی از پروژه راه آهن رشتاستارا ایران

0

جمهوری اسلامی ایران گفت: آذربایجان ۵۰۰ میلیون یورو وام برای تکمیل بخش ریلی رشتاستارا به عنوان بخشی از راهرو بین المللی حمل و نقل شمال و جنوب به ایران ارائه می دهد.

نورولاله بیرانوند ، معاون برنامه ریزی و سرمایه گذاری در RAI گفت: “با در نظر گرفتن مزایای متقابل راه آهن رشتاستارا برای دو کشور ، دولت آذربایجان موافقت کرده است که این پروژه را تأمین مالی کند.” >

او شایعات اخیر مبنی بر اینکه باکو به طور کامل بخش رشت-آستارا را تامین می کند، رد کرد.

بیرانوند گفت: نیمی از مبلغ مورد نیاز برای تکمیل بخش ریلی توسط جمهوری آذربایجان تهیه می شود و انتظار می رود ایران نیمه دوم را تأمین کند.

بیرانوند گفت: “امور مالی به شکل وام خواهد بود ، و افزود که مبلغ سرمایه گذاری بعداً از درآمد پروژه کم می شود.

ایستگاه قطار آستارا

بیرانوند در ادامه گفت: طرف آذربایجانی با سرمایه گذاری در ساخت ایستگاه قطار آستارا و پایانه های باری موافقت کرده است.

مقامات آذربایجان پیش از این موافقت کرده بودند که ۶۰ میلیون یورو برای توسعه امکانات ریلی در شهر آستارا ایران (یک شهر ناشناس از مرز در آذربایجان) تهیه کنند.

به گفته این مقام ، حدود نیمی از این مبلغ برای تأمین مالی ساخت یک راه آهن به طول ۱.۴ کیلومتری در آستارا و همچنین ساختمان ایستگاه قطار پیش بینی شده است.

وی گفت: «نصف باقیمانده به ساخت چهار پایانه سوخت‌رسانی، محموله عمومی، غلات و کانتینر اختصاص خواهد یافت.

رشت-قزوین

برای تکمیل پیوندهای ریلی کریدور حمل و نقل ، ایران پیش از این موافقت کرده بود که بخش های راه آهن داخلی را در مناطق شمالی کشور بسازد تا بتواند شبکه ریلی خود را به منطقه مرزی با آذربایجان همسایه از طریق دو شهر آستارا در هر دو طرف گسترش دهد. < /p>

طرح اولیه شامل خطوط راه آهن قزوین – رشت و رشت – آستارا بود.

در همین حال ، جمهوری آذربایجان یک پروژه ساختمانی را برای گسترش راه آهن خود به قلمرو ایران راه اندازی کرده است که آزمایشات نهایی را پشت سر می گذارد و به زودی اجرا می شود.

مازیار یزدانی، مدیر بخش فنی و زیربنایی در خرداد ماه گفت که این پایانه تا دو ماه دیگر به بهره برداری می رسد. با این حال، پروژه هنوز ناتمام باقی مانده است.

در تاریخ ۱۸ سپتامبر ، جبر علی زکرری ، مدیر توسعه راه آهن در ساخت و ساز و توسعه شرکت زیرساخت های حمل و نقل ، گفت که سازمان وی هنوز هم برای تکمیل بخش رشت کازوین به دو ماه نیاز دارد.

زکرری با استناد به کمبود بودجه به عنوان جدی ترین مشکل ، گفت: مشکلات فنی و عدم وجود نوع خاصی از سپر فولادی که در تأمین قسمت های راه آهن مورد استفاده قرار می گیرد نیز در برابر دستیابی به موقع پروژه ها کار می کرد.

کریدور بین المللی حمل و نقل شمال-جنوب برای اتصال شمال اروپا به آسیای جنوب شرقی است. این به عنوان یک اتصال راه آهن آذربایجان، ایران و روسیه عمل خواهد کرد.

این کریدور برای انتقال ۶ میلیون تن بار در سال در مرحله اولیه و ۱۵ تا ۲۰ میلیون تن بار در آینده برنامه ریزی شده است.

منبع: Financial Turbine

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.