جنگ پارچه: چاپ های رنگارنگ غنا با رقابت چینی دوباره روبرو می شود

0

اکرا، غنا – در یک روز هفته در دسامبر امسال، بخش پارچه در بازار پر جنب و جوش آکرا ماکولا برای دوره جشن پایان سال به طور غیرعادی آرام بود. تاجران زن با کلاه‌های بافتنی بزرگ جلوی غرفه‌هایشان نشسته بودند و با خستگی مگس‌ها را کنار می‌کشیدند. پشت آن‌ها، منسوجات مومی رنگارنگ آفریقایی در ردیف‌هایی از زمین تا سقف چیده شده بودند و منتظر خرید بودند.

Vida Yeboah، یکی از تاجران، گفت که غرفه‌ها معمولاً مملو از مشتریانی هستند که دنبال جدیدترین طرح‌ها می‌روند تا آن‌ها را به خیاطان خود ببرند تا به سبک‌های مختلف از لباس‌های دهن گشاد A-Line گرفته تا تاپ و دامن، برای جشن های سال نو. اما اقتصاد متزلزل غنا بسیاری را مجبور کرده است که از این سنت دوری کنند.

این مرد ۵۵ ساله گفت: «از زمان کووید، مدارس در ماه دسامبر از سر گرفته شده اند و این بدان معناست که بیشتر مردم به این فکر می کنند که پسران و دخترانشان چگونه به مدرسه بروند. مدارس معمولا در ماه دسامبر در تعطیلات هستند، اما برنامه های بسیاری از مدارس پس از وقفه طولانی مدت بیماری همه گیر تغییر کرد. «الان، پولی نیست. مردم ترجیح می‌دهند برای چیزهای دیگر خرج کنند، یا می‌روند و چیزهای کوچک را می‌خرند.»

مارک‌های کوچکی که Yeboah به آن‌ها اشاره می‌کند، نسخه‌های بسیار ارزان‌تر چاپ مومی آفریقایی هستند که سال‌هاست بازارهای غنا و سراسر آفریقا را در برگرفته‌اند و تولیدکنندگان «اصلی» را رقابت سختی می‌کنند. پارچه‌هایی که از چین وارد می‌شوند، اغلب دارای طرح‌هایی هستند که از برندهای معتبرتر تقلید می‌کنند و بین یک سوم تا یک دهم قیمت به فروش می‌رسند. برخی از آنها کاملاً تقلبی هستند و در برچسب های غلط املایی ادعا می کنند مارک های قابل تشخیص هستند.

اما اگرچه این پارچه‌های چینی رپ بدی پیدا می‌کنند، برخی می‌گویند که کیفیت آن‌ها به طور فزاینده‌ای خوب است و طرح‌های شیک‌شان شیک‌تر می‌شود و رنگ‌هایشان دیگر پس از شستشو محو نمی‌شود.

یبوح گفت: «بعضی از مردم می گویند خوب است. او با اشاره به سهامش افزود: «اون اصل خیلی گران است، حتی من خودم آن را نمی فروشم. او Hitarget را می فروشد، یک برند محبوب چینی که به عنوان جایگزینی با کیفیت بالا و ارزان تر برای نام های بزرگ دیده می شود، و این در محدوده “کوچک” بسیار جلوتر است.
یبوآ، با برداشتن یک چاپ آبی و نارنجی با طرح های هندسی، گفت: «این یکی ۹۰ سدی (۸ دلار) است، مردم می توانند آن یکی را بپردازند. “اگر کسی پول خرید بزرگ‌ها را نداشته باشد، حداقل قبل از خروج از بازار چیزی می‌خرد.”

Ankara in Accraبخشی از پارچه آنکارا در بازار ماکولا، آکرا، غنا [شعله لاول/الجزیره]

ساخت هلند، محبوب آفریقا

که بیشتر به عنوان آنکارا شناخته می‌شود، خاستگاه پارچه‌های رنگارنگی که ماهیت آفریقایی بودن را در این قاره تجسم می‌دهد، و برای دیاسپورایی‌هایی که به دنبال ارتباط با ریشه‌های خود هستند، خود آفریقایی نیست.

این ماده زمانی متولد شد که تاجران هلندی در دهه ۱۸۰۰ تلاش کردند تا به‌طور مکانیکی طرح‌های پیچیده و دست‌ساز چاپ‌های باتیک جاوه‌ای را که بومی هند شرقی هلند، اندونزی کنونی است، تولید کنند. طرح‌هایی که با روش رنگرزی مقاوم در برابر موم ساخته شده‌اند که شدت رنگ یکسانی را در دو طرف روکش‌های پنبه‌ای ساده ایجاد می‌کند، مورد توجه قرار نگرفت. اما چاپگران اروپایی به زودی متوجه شدند که اختراع آنها در جای دیگری – در آفریقا – مورد توجه غیرمنتظره ای قرار گرفته است.

چندین اروپایی از جمله Pieter Fentener van Vlissingen 22 ساله، تولید کننده هلندی، شروع به تولید این مواد در عدل کردند، آنها را در کنار حیاط برش دادند و به شهرهای شلوغی مانند آکرا فرستادند، جایی که تاجران کشورهای دیگر برای خرید آنها سفر کنید این افسانه می گوید که نام “آنکارا” از بازرگانان هوسا در سراسر آفریقای غربی گرفته شده است که سعی می کردند پارچه را از جایی که آن را از آنجا خریداری کرده اند – آکرا بخوانند.

در غرب و مرکز آفریقا، پارچه‌های رنگی جسورانه انقلابی در سبک ایجاد کردند. مردم، به ویژه زنان، این وسایل را در همه جا می پوشیدند – عروسی، مراسم نامگذاری، تدفین. به زودی، پارچه جدید از مواد بومی مانند رنگ آبی خاکی آدیر از یوروباها در نیجریه و کنته دستباف و زرق و برق دار اشانتی و میش غنا که سنگین تر بودند و برای پوشیدن روزمره مانند آنکارا مناسب نبودند، بیرون آمد.

شرکت Vlissengen در خط مقدم عصر جدید بود.

پری اوستینگ، مدیر عامل شرکت Vlissengen، که اکنون Vlisco نامیده می شود، به الجزیره از دفتر هلموند گفت:

«زنان آفریقایی آن را پذیرفتند. «آنها رنگ‌های روشن‌تر را دوست داشتند و دیدند که کیفیت آن در مقایسه با سایر کالاهای وارداتی بهتر از آن چیزی است که در بازار موجود است، بنابراین کار به این ترتیب شروع شد. آنها آن را در آغوش گرفتند و داستان هایی نیز برای آن تعریف کردند.»

پس از ۱۷۷ سال، این برند به محبوب‌ترین تولیدکننده چاپ مومی در قاره تبدیل شد و خود را به عنوان یک برند لوکس “اصیل” در میان دریایی از کپی‌های ساختگی و تقلبی ساخت چین معرفی کرد. . قیمت شش یارد Vlisco به ۲۲۰ سدی (۲۰۰ دلار) می رسد، اما تقلید هزینه بسیار کمتری دارد. اوستینگ گفت که این می تواند به نفع برند باشد.

اوستینگ گفت: «اگر موفق باشید، از شما کپی می‌شود، و ما را هوشیار نگه می‌دارد تا به نوآوری و خلاقیت ادامه دهیم. مدیر عامل شرکت ویلیسکو اضافه کرد، علیرغم اقتصاد ضعیف غنا، تورم فزاینده در نیجریه و تضعیف فرانک کنگو، هیچ برنامه ای برای کاهش قیمت ها ندارد. درعوض، روی علامت‌گذاری تجاری طرح‌های خود با استفاده از کدهای QR سرمایه‌گذاری کرده است و حتی مأموران گمرکی در جمهوری دموکراتیک کنگو، که بازار بزرگی برای این برند است، برای شناسایی تقلبی‌ها آموزش داده است.

اوستینگ گفت: «ما در طول سال‌ها چیزهای زیادی را پشت سر گذاشته‌ایم، کودتاهایی را دیده‌ایم و در واقع مقاومت‌هایی را ایجاد کرده‌ایم،» و افزود که همه‌گیری و شیوع ابولا که DRC را شکست، یکی از سخت ترین دوران این برند بود. “کاری که ما انجام نمی دهیم این است که شروع به تخفیف می کنیم زیرا ما DNA محصول خود را داریم که باید ایمن شود. بله، بازار سخت است، اما ما می‌خواهیم کیفیت خود را حفظ کنیم، زیرا تا شش ماه آینده اینجا نیستیم، برای دهه آینده، قرن آینده اینجا هستیم.»

Ankara vendor in Lagos
مردی که پارچه‌های دوخته‌نشده را به‌عنوان «آنکارا» می‌فروشد، در ۲۲ ژوئن از خیابانی در منطقه Agege در لاگوس، نیجریه عبور می‌کند. ، ۲۰۱۶ [Akintunde Akinleye/Reuters]

دوران نانا بنز

در آن روزهای اولیه چاپ مومی آفریقایی، زنان کارآفرین آفریقایی با تولیدکنندگان اروپایی مانند Vlisco کار می‌کردند تا الگوهای زیبای جدیدی ارائه کنند که معنی‌دار بود و زنان حقوق توزیع انحصاری آن را خریداری کردند.

در توگو، جایی که بازار به دلیل سیاست‌های حمایت‌گرایانه Kwame Nkrumah در غنا به آنجا رفته بود، «Nana Benzes» مهارت خاصی در انحصار چاپ‌ها پیدا کرد. گروهی متشکل از چندین زن تاجر برای موفقیت Vlisco بسیار مهم بودند.

Oosting of Vlisco گفت: “ما بازخوردهای زیادی از بازار از طریق آنها دریافت کردیم.” “آنها فقط شرکای تجاری نبودند، بلکه شریک بودند.”

Nana Benzes بین دهه‌های ۱۹۶۰ و ۱۹۸۰ به قدری موفق بود که به اولین میلیونرهای زن در توگو تبدیل شدند، تنها کسانی که می‌توانستند ماشین‌های مجلل مرسدس بنز بخرند، بنابراین نام مستعار خود را برای آنها به ارمغان آوردند.

اما اکنون با انتقال تولید آنکارا به چین، بنزهای نانا فراموش شده اند.

بنابراین، مارک های چاپ مومی محلی که در اواسط قرن بیستم – دوران استقلال آفریقا – در تلاش برای بومی سازی تولید آنکارا، ادعای کامل آفریقایی بودن آن و شکستن سلطه چاپگرهای اروپایی به وجود آمدند. مانند Vlisco که هنوز در هلند تولید می کند.

در سال ۱۹۶۶، غنا شرکت چاپ منسوجات غنا (GTP) را راه‌اندازی کرد که اکثریت سهام آن دولت بود. تقریباً در همان زمان، Akosombo Textiles Limited (ATL)، به ویژه برای نمادهای Adinkra که از گروه قومی Gyamans قرض گرفته شده بود، محبوبیت زیادی داشت. در نیجریه، کارخانه نساجی متحد نیجریه (UNTL) با گروه چا در هنگ کنگ برای افتتاح یک کارخانه در شمال ایالت کادونا همکاری کرد. در ساحل عاج، Uniwax متولد شد – مشارکتی بین دولت عاج و Unilever، تولیدکننده کالاهای مصرفی بریتانیا.

اما مجموعه‌ای از مسائل از جمله سیاست‌های دولتی، تقلبی‌ها، کمبود زیرساخت و در دسترس نبودن پنبه محلی، بسیاری از چاپخانه‌ها را وادار به تعطیلی یا فروختن کرد و باعث شد صدها کارگر نساجی به قیمت شغلشان تمام شوند.

GTP و Uniwax اکنون زیرمجموعه های Vlisco هستند. Oostings of Vlisco می‌گوید اگرچه شرکت‌های تابعه آن به صورت محلی تولید می‌کنند، اما خود Vlisco هیچ برنامه‌ای فوری برای انتقال تولید از هلموند به این قاره ندارد.

برخی از برندها قصد دارند بار دیگر تولید را بومی سازی کنند اما با مشکلات مشابهی روبرو هستند.

Marlene Adanlete-Djondo، بنیانگذار و یکی از نوادگان نانا بنز، به Jeune Afrique گفت: واکس لوم به صورت محلی طراحی شده است اما به دلیل کمبود برق در چین تولید می شود. تولید در چین تلاشی برای انطباق به هر قیمتی است، در حالی که قیمت‌های مناسبی را ارائه می‌دهد.
Adanlete-Djondo گفت: “Uniwax در ساحل عاج و GTP در غنا قطعا توسط Vlisco به دلیل عدم مشارکت مالی خریداری شدند.” “ما چنین آینده ای را برای Wina Wax نمی خواهیم.”

لمس نرم

از آنجایی که انواع اقلام کوچک در بازار هجوم آورده اند، تشخیص اینکه کدام یک کوچک خوب است یا کدام یک کوچک بد دشوارتر است.

در ماکولا، زنان جوان «کوچک‌های» رول‌شده را روی سینی‌های مسطح که روی سرشان متعادل است می‌چینند و آنها را به اطراف می‌چرخانند. همه مارک‌ها کلماتی مانند «تضمین شده» یا «موم واقعی» را روی لبه‌های خود دارند.

اما آگوستینا اوتو، طراح مد در آکرا، گفت که احساس پارچه آنکارا، انعطاف پذیری آن است که اغلب بدون در نظر گرفتن نام، مارک یا کلمات چاپ شده بر روی آن، نشان می دهد که کدام یک از آنها با کیفیت هستند و کدام یک از آنها بی کیفیت هستند. پارچه.

اکثر کالاهای وارداتی ارزان قیمت از پنبه ارزان‌تری برای تولید استفاده می‌کنند و حتی پنبه را با پارچه‌هایی مانند پلی‌استر مخلوط می‌کنند، در حالی که لباس‌های کمری اصلی کاملاً پنبه‌ای هستند، Otoo، ۲۶، اضافه شده است. در جایی که پارچه آنکارا با کیفیت نرم است و در زیر گرمای اتو تسلیم می‌شود، برخی از پارچه‌های کوچک فاقد چنین قالب‌گیری هستند و دوختن آن‌ها را به سبک‌های پیچیده‌ای که مشتریان می‌خواهند سخت می‌کند.

اوتو با خنده به تشبیه خود گفت: “بعضی از آنها دقیقاً مانند لاستیک هستند، برخی از آنها حتی مانند کاغذ هستند.” “من خیلی از آنها را دوخته ام. وقتی در حال اتو کردن هستید، آنقدر سفت است که مچاله می شود. و هنگامی که می خواهید آن را صاف کنید، فقط سفت می ماند. مقداری مواد براق روی آن می گذارند که با شستن آن محو می شود. حتی تا سه ماه هم دوام نمی آورد.”

اما این مانع از خرید مشتریان او نشده است.

اوتو گفت: «به‌ویژه در این فصل، ما طرح‌های جدید زیادی را در طرح‌های کوچک دیده‌ایم. او افزود که او نمی تواند برای متقاعد کردن مشتریانش به خرید مارک های معتبرتر انجام دهد. “من، من فقط خدمات را ارائه می کنم و پولم را جمع می کنم.”

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.