حجم معاملات ثبت شده دولت سیزدهم معادل ۱۰ سال گذشته است

0

به گزارش خبرنگار ایران اکونومیست ، امین کلاه‌دوزان روز یکشنبه – پنجم شهریورماه – در نشست خبری در حاشیه نماییشگاه روایت خدمت در محل دائمی نمایشگاه بین المللی تهران اظهار داشت: گردش مالی تجارت کشور معاملات اینترنتی تا خرید و فروش در پایانه‌های فروشگاهی بیش از ۹ هزار همت (۹هزار هزارمیلیارد تومان) بوده است که از مبلغ ۱۸۰۰ همت مربوط به تجارت الکترونیکی است که ۲۰ درصد حجم کل گردش تجاری کشور است، این رقم در سال ۱۴۰۰ حدود ۱۰۳۰ همت بوده است.

افزایش یک میلیون امضاء الکترونیک در سال ۱۴۰۱

رئیس مرکز توسعه تجارت الکترونیک کشور گفت: تعداد شرکت‌های رسمی در حوزه تجارت الکترونیک نسبت به سال ۱۴۰۰ بیش از ۲۰درصد رشد داشته است و اکنون ۱۴۰ هزار شرکت الکترونیکی رسمی در کشور فعالیت می‌کند.

وی امضاء الکترونیکی را اساس و زیرساخت تجارت الکترونیکی دانست و افزود: سال گذشته بیش از یک میلیون امضاء الکترونیک ثبت شد که در حال حاضر در کشور بیش از ۵ میلیون امضاء الکترونیک در کشور ثبت شده است، بانک مرکزی هم به شبکه امضاء الکترونیک پیوسته است که قطعا تحولی بزرگی در حوزه تجارت الکترونیک خواهد بود.

افزایش سه اپراتور جدید در حوزه تجارت الکترونیک به زودی

کلاه‌دوزان خاطرنشان کرد: تا کنون ۸ اپراتور تجارت الکترونیک در کشور فعال هستند، روند قانونی افزودن سه اپراتور دیگر هم طی شده است که با تکمیل این روند اسامی آنها به زودی اعلام می شود.

رئیس مرکز توسعه تجارت الکترونیک به سیاست های دولت سیزدهم در حوزه مردمی سازی و شفافیت اشاره کرد و گفت: در دوسال گذشته معاملات دولتی شفاف‌تر شده است، زیرا تاکید دولت این است که معاملات مناقصات و مزایدات باید به صورت شفاف ثبت شود، در این مدت ۶۲۳ همت (هزار میلیارد تومان) معامله دولتی در حوزه تجارت الکترونیک به صورت شفاف ثبت شده است، این حجم از ثبت معامله معادل کل معاملات ۱۰ سال قبل (از ۱۳۹۱ تا ۱۴۰۱) است.

سهم بانوان در مدیریت تجارت الکترونیک فقط ۱۶درصد / باید افزایش یابد

کلاه‌دوزان نصریح کرد: ۴۸۶ هزار شرکت در مناقصات و مزایدات شرکت می کنند، دولت به دنبال شکستن انحصارهاست، میزان شفافیت و مشارکت بخش خصوصی در این معاملات ۶۶ درصد رشد داشته است. از طرفی ۴۸درصد از شرکتها در تهران مستقر هستند با سیاست تمرکززدایی به دنبال توزیع و پراکندگی عادلانه بر اساس ظرفیت های هر استان هستیم.

رئیس مرکز توسعه تجارت الکترونیک توضیح داد: حدود ۱۶درصد از مدیریت و مالکیت کسب وکارهای الکترونیک متعلق به بانوان است، از نظر ما عادلانه نیست، با توجه به ظرفیت‌ها و استعدادهای بانوان کشور باید سهم مدیریت و مشارکت بانوان در حوزه تجارت الکترونیک افزایش یابد.

وی گفت: طبق گزارش‌های قوه قضاییه از مجموع پرونده شکایت های ثبت شده در سال ۱۴۰۱ در حوزه تجاری و مالی، کمتر از ۱۰ پرونده مربوط به حوزه تجارت الکترونیک است، زیرا نظارت و داوری صنفی وجود دارد.

به گزارش ایران اکونومیست ، نمایشگاه روایت خدمت از چهارم تا هفتم شهریور از ساعت ۸ تا ۱۵ به مدت ۴ روز در محل دائمی نمایشگاه‌های بین‌المللی تهران میزبان مردم خواهد بود.

در این نمایشگاه بیش از ۳۰ غرفه و دستگاه اجرایی به معرفی دستاوردها و اقدامات دوساله خود در دولت سیزدهم پرداخته‌اند.

 

[انتهای پیام]

منبع: ایران اکونومیست

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.