حذف “نیما” محرکی قوی برای صعود بورس

0

بررسی معاملات هفته دوم شهریورماه حاکی از آن است که در ابتدای هفته، معاملات بازار هر چند صعودی اما کم‌رمق دنبال می‌شد. از میانه هفته اما با اعلام حذف ارز نیما برای پتروشیمی‌ها و پالایشی‌ها توسط سخنگوی سازمان بورس، معاملات بازار سرمایه دوباره جان گرفت.

 

 بررسی معاملات این هفته بازار سهام نشان‌دهنده صعودی بسته شدن کندل هفتگی شاخص کل است. به طوری که شاخص کل با افزایش ۲.۲ درصدی از تراز دو میلیون و ۱۰۴ هزار واحد به سطح دو میلیون و ۱۵۰ هزار واحد رسید.

 

اما رشد شاخص هم‌وزن کمی بیشتر بود؛ به طوری که شاخص هم‌وزن در هفته گذشته حدود ۲.۲۵ درصد افزایش ارتفاع داد و از ۷۱۰ هزار واحد به ۷۲۶ هزار واحد رسید. گفتنی است معاملات این هفته بازار عمدتا تحت تاثیر اخبار حذف ارز ۲۸ هزار و ۵۰۰ تومانی پتروشیمی‌ها و پالایشی‌ها بود. به طوری که از این به بعد قرار بر این است که محصولات این دو گروه بورسی با ارز حواله معامله شود.

وضعیت بازار سهام در روز شنبه

بازار سهام هفته دوم شهریورماه را نسبتا کم‌رمق شروع کرد؛ به طوری که در روز شنبه نه خریداران قدرت کافی برای بالا بردن شاخص داشتند و نه فروشندگان میدان بورس را تصاحب می‌کردند. به این ترتیب شاخص کل در شنبه با رشد ۰.۰۵ درصدی روبه‌رو شد. از این رو شاخص کل به سطح دو میلیون و ۱۰۵ هزار واحدی رسید. شاخص هم‌وزن نیز در این روز صعود پرقدرتی نداشت؛ به طوری که با رشد ۰.۱۶ درصدی سطح ۷۱۱ هزار و ۶۷۹ واحد را روی تابلو ثبت کرد.

 

حجم معاملات سهام، حق تقدم و صندوق‌های سهامی در این روز ۱۰ میلیارد و ۲۰۰ میلیون برگه سهم و ارزش معاملات این مقادیر ۶ هزار و ۸۶ میلیارد تومان بوده است.

ادامه روند ساید شاخص کل در روز یکشنبه

در روز یکشنبه رشد آرام شاخص کل ادامه یافت. به طوری که نماگر اصلی بازار سرمایه در تاریخ ۱۲ شهریور با رشد ۰.۳ درصدی به ارتفاع دو میلیون و ۱۱۱ هزار واحدی رسید. این روند برای نماگر شرکت‌های کوچک بازار نیز تکرار شد. به طوری که شاخص هم‌وزن با رشد ۰.۲۸ درصدی تراز ۷۱۳ هزار و ۶۵۴ واحد را روی تابلو نشان داد.

حجم معاملات سهام، حق تقدم و صندوق‌های سهامی در این روز هشت میلیارد برگه سهم و ارزش معاملات این مقادیر، پنج هزار و ۱۵۹ میلیارد تومان بوده است.

خداحافظی صنایع با ارز نیما

با شروع معاملات روز دوشنبه، کم‌کم روند صعودی بازار قوی‌تر شد؛ چرا که با توییت سخنگوی سازمان بورس زین پس دلار معاملات پتروشیمی‌ها و پالایشی‌ها با نرخ حواله محاسبه می‌شود و همین امر موتور روند صعودی بورس را روشن کرد. به طوری که شاخص کل در پایان معاملات دوشنبه با رشد ۱.۱۶ درصدی به ارتفاع دو میلیون و ۱۳۶ هزار واحدی رسید. شاخص هم‌وزن نیز ۱.۰۲ درصد بالا آمد و به تراز ۷۲۰ هزار و ۹۰۲ واحد را ثبت کرد.

حجم معاملات سهام، حق تقدم و صندوق‌های سهامی در این روز ۱۱ میلیارد و ۱۰۰ میلیون برگه سهم و ارزش معاملات این مقادیر ۶ هزار و ۹۷۶ میلیارد تومان بوده است.

ادامه رشد بورس در روز سه‌شنبه

روند معاملات سه‌شنبه همچنان تحت تاثیر حذف ارز نیما بود. به طوری که شاخص کل معادل ۰.۶۹ درصد افزایش ارتفاع داد و به دو میلیون و ۱۵۰ هزار واحد رسید. شاخص هم‌وزن نیز همسو با شاخص کل رفتار کرد و با رشد ۰.۷۷ درصدی تراز ۷۲۶ هزار و ۴۶۲ واحد را ثبت کرد.

 

حجم معاملات سهام، حق تقدم وصندوق‌های سهامی در این روز ۱۱ میلیارد و ۱۰۰ میلیون برگه سهم و ارزش معاملات هفت هزار و ۱۷۶ میلیارد تومان بوده است.

 

خروج ۴۴۴ میلیارد تومانی پول حقیقی

همزمان با درجا زدن شاخص کل در روز ابتدایی هفته، سهامداران حقیقی نیز تصمیم به خروج از بازار سرمایه گرفتند و حدود ۵۷۵ میلیارد تومان از سهام خود را به حقوقی‌ها واگذار کردند. خروج پول در ادامه هفته در یکشنبه با شدت کمتری اتفاق افتاد. به طوری که در این روز عدد خروج پول حدود ۱۴۳ میلیارد تومان بود.

با رشد شارپ شاخص‌های بورسی، جریان خروج پول در روز دوشنبه متوقف و رقم ۳۵۴ میلیارد تومان به بازار سهام تزریق شد. در روز سه‌شنبه اما بازار سرمایه دوباره شاهد خروج پول حقیقی‌ها بود. به طوری که در این روز ۸۲ میلیارد تومان از سهام حقیقی‌ها تغییر مالکیت پیدا کرد و در اختیار حقوقی‌ها قرار گرفت. به این ترتیب در هفته دوم شهریور در مجموع ۴۴۴ میلیارد تومان از بازار سرمایه خارج شد.

 

منبع: تجارت نیوز

[انتهای پیام]

منبع: ایران اکونومیست

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.