“خائن”: هزاران نفر علیه رئیس جمهور آرژانتین خاویر مایلی اعتصاب کردند

0

بوئنوس آیرس، آرژانتین – در بزرگترین نمایش مقاومت تا به امروز علیه راست افراطی < a href="/podcasts/2023/12/11/the-take-who-is-argentinas-new-liberarian-president-javier-milei">رئیس جمهور خاویر مایلی، کارگران آرژانتینی به خیابان ها ریخته اند یک اعتصاب عمومی، بخش هایی از مرکز شهر بوئنوس آیرس را به بن بست رساند.

این یک بسیج بی سابقه بود. هرگز در تاریخ مدرن آرژانتین، کمتر از هفت هفته پس از ریاست جمهوری جدید، اعتصاب جمعی برگزار نشده است.

اما رهبران بزرگ‌ترین اتحادیه کارگری آرژانتین می‌گویند که اعتراضات سراسری نشان‌دهنده فوریت آنهاست زیرا مایلی اصلاحات اقتصادی و سیاسی رادیکال را دنبال می‌کند که او آن را به «شوک درمانی”.

هزاران معترض روز چهارشنبه در میدان مقابل کنگره آرژانتین تجمع کردند و رئیس جمهور مایلی را محکوم کردند. -javier-milei”>برنامه های گسترده برای بازنگری اساسی دولت، خصوصی سازی صنایع عمومی و کاهش هزینه ها.

برخی گلدان‌ها را می‌کوبیدند و تابلوهایی حمل می‌کردند که مایلی را به “خائن” متهم می‌کردند. بنرهای دیگر پرتره نماد طبقه کارگر Evita Peron را به نمایش گذاشتند.

الیزابت گوتیرز پس از کار کردن در یک شیفت شبانه به عنوان پرستار، راهی محل تجمع شد. او توضیح داد که از زمان روی کار آمدن مایلی با افزایش شدید قیمت مواد غذایی انگیزه داشته است.

«قبلاً هر یکشنبه اسادو [باربیکیو] می‌خوردیم. الان نه. گوتیرز گفت حتی برنج هم بسیار گران است. اجاره ها بالا رفته است. دیگر نمی‌توانید با حقوق خود زندگی کنید: این کافی نیست.»

او افزود: “مردم اینجا هستند تا از ملت خود دفاع کنند.”

Nancy Pereyra, a retiree wearing a pink ballcap and an Argentine flag wrapped around her shoulders on the streets of Buenos Aires.
آلیسیا پریرا، معترض ۶۳ ساله، می گوید که زندگی او از زمان خاویر “وارونه” شده است. مراسم تحلیف مایلی [لوتارو گرینزپن/الجزیره]

یک معترض دیگر، آلیسیا پریرا، بازنشسته ۶۳ ساله، مخالفت خود را با تلاش‌های مایلی برای مقررات زدایی از اقتصاد، از جمله طرح هایی برای “مدرن سازی” قانون کار و کنار گذاشتن مقررات اجاره. پریرا گفت: «او می‌خواهد ما برده باشیم.

پریرا که در پرچم آرژانتین پوشانده شده بود، نگران توانایی خود برای تامین هزینه های زندگی در مواجهه با اصلاحات مایلی بود. درآمد بازنشستگی او فقط ۸۵۰۰۰ پزو در ماه است – حدود ۷۰ دلار.

او گفت که نیازهای اولیه در دوران مایلی آنقدر گران شده بود که مطمئن نیست آیا می‌تواند به داروهای مورد نیاز خود برای بیماری مزمن دسترسی پیدا کند.

حتی وسایل لوکس کوچک هم اکنون دور از دسترس هستند. پریرا توضیح داد که چگونه او و همسرش برای تهیه نان تست سال نو در سال ۲۰۲۴، به جای شراب، آب پرتقال را انتخاب کردند و یک سنت دیرینه خانوادگی را شکستند.

او گفت: “این احساس وحشتناکی است که نمی دانم فردا چه اتفاقی قرار است بیفتد.” “[Milei] سر ما را وارونه می کند.”

A man in a grey shirt bangs a pan while police look on at him and other protesters on the streets of Buenos Aires.
معترضان در ۲۴ ژانویه در خیابان های بوئنوس آیرس، آرژانتین، قابلمه ها و ماهیتابه ها را به هم بستند [ لائوتارو گرینزپن/الجزیره]

اقدامات شدید تورم شدید را تشدید می کند

آرژانتین قبلاً از رکورد سه رقمی رنج می برد. تورم هنگامی که مایلی در ۱۰ دسامبر به قدرت رسید.

میلی انتخاب شد با این قول که اقتصاد پراکنده را اصلاح کند، به سرعت به سمت اجرای ریاضت رفت. اقداماتی که به گفته او برای نظم بخشیدن به امور مالی آرژانتین لازم است.

در نشانی تحلیف خود، به این کشور هشدار داد که وضعیت آرژانتین قبل از اینکه بهتر شود بدتر خواهد شد. و حق با او بود.

یکی از اولین اقدامات او کاهش ارزش پزو آرژانتین به میزان ۵۴ درصد بود که نرخ تورم فوق العاده بالا را تسریع کرد.

طبق گزارش موسسه ملی آمار و سرشماری (INDEC)، آرژانتین سال ۲۰۲۳ را با تورم سالانه ۲۱۱.۴ درصد به پایان رساند که تندترین نرخ در آمریکای لاتین است و حتی از ونزوئلا پیشی گرفته است.

این سال همچنین دارای سریع‌ترین افزایش تورم از سال ۱۹۹۰ بود که منجر به افزایش قیمت‌ها برای مصرف‌کنندگان شد.

سانتیاگو مانوکیان، اقتصاددان ارشد شرکت مشاوره اکولاتینا، به الجزیره گفت که افزایش قیمت ها در ماه دسامبر تا چند ماه آینده به جیب مصرف کنندگان ادامه خواهد داد. حفظ حقوق کار دشواری خواهد بود.

او گفت: «ما معتقدیم دستمزدهای واقعی در دسامبر بیش از هر ماه دیگری از حداقل سال ۲۰۰۲ کاهش یافته است. “قدرت خرید همچنان رو به کاهش است.”

انتظار می‌رود این روند باعث کاهش هزینه‌های مصرف‌کننده شود، که مانوکیان گفت که احتمالاً منجر به رکود اقتصادی و افزایش بیکاری و فقر خواهد شد. بر اساس داده های ملی، از هر ۱۰ آرژانتینی، چهار نفر در زمان روی کار آمدن مایلی در فقر بودند.

Crowds gather in the streets of Buenos Aires, Argentina.
هزاران آرژانتینی در اعتصاب سراسری روز چهارشنبه که توسط یکی از بزرگترین اتحادیه های کارگری کشور فراخوانده شده بود شرکت کردند. [لوتارو گرینزپن/الجزیره]

لایحه Omnibus در بحبوحه اعتصاب به کنگره می رود

میلی اقدام کاهش ارزش پول خود را با کاهش فوری مخارج دولت، از جمله یارانه مصرف کننده، همراه کرد.

یک «فرمان بزرگ» ریاست جمهوری در دسامبر ده‌ها قانون را اصلاح یا لغو کرد و راه را برای خصوصی‌سازی شرکت‌های دولتی هموار کرد. فرمان دیگری از ۵۰۰۰ شغل دولتی حذف شد.

اما تغییرات بیشتری در راه است. اعتصاب سراسری روز چهارشنبه در حالی برگزار می‌شود که کنگره آماده می‌شود تا نسخه کوچک‌تری از «قانون همه‌پرسی» مایلی را در روز بعد بررسی کند.

این لایحه که در ابتدا شامل ۶۶۴ ماده بود، به دنبال تجدیدنظر در انتخابات کشور، تجدید ساختار اتاق پایین کنگره و اعمال محدودیت‌های جدید سخت برای اعتراضات، از جمله مجازات‌های تا شش سال زندان بود.

نسخه ساده شده هنوز هم گسترده است و بیش از ۵۰۰ مقاله دارد. در صورت تصویب، اختیارات قانونگذاری گسترده ای را برای یک دوره “اضطراری” یک ساله به قوه مجریه مایلی واگذار می کند.

با این حال، رئیس جمهور اعتصاب چهارشنبه را به عنوان شواهدی بر تفکر عقب مانده رد کرد. او به رسانه های محلی گفت: «دو آرژانتین وجود دارد. “کسی می خواهد در گذشته، در انحطاط عقب بماند.”

اعضای دولت او نیز معترضان را به باد انتقاد گرفتند. روز چهارشنبه، پاتریشیا بولریچ، وزیر امنیت – رقیب سابق مایلی در مسیر مبارزات انتخاباتی – گروه‌های اتحادیه‌ای را که اعتصاب را سازماندهی کردند «گانگستر» و «ضامن فقر» نامید.

او در X، پلتفرم رسانه اجتماعی که قبلاً توییتر نام داشت، نوشت: «هیچ اعتصابی وجود ندارد که بتواند ما را متوقف کند».

A protester holds a handwritten sign among a street of fellow demonstrators.
بازنشستگانی که تابلوهای دست‌نویس حمل می‌کنند، اقدامات ریاضتی اعمال‌شده در زمان رئیس‌جمهور خاویر مایلی در آرژانتین را محکوم می‌کنند[لائوتارو گرینسپان/ الجزیره]

کارشناس مایلی را با “مینی ترامپ” مقایسه می کند

فدریکو فینچلشتاین، مورخ مقیم نیویورک و محقق فاشیسم، گفت که اولین ماه روی کار آمدن مایلی نشان دهنده “اقتدارگرا”.

او تشابهاتی با دونالد ترامپ، رئیس جمهور جنجالی – اما محبوب – سابق ایالات متحده که در زمان ریاست جمهوری به دنبال ادعای اختیارات اجرایی گسترده بود، ترسیم کرد. فینچلشتاین مایلی را به یک «مینی ترامپ» تشبیه کرد.

فینچلشتاین گفت: «این نوعی پوپولیسم است که به دنبال تضعیف نهادهای دموکراتیک است.

اما با وجود انتقادها و اعتراضات مایلی همچنان از حمایت گسترده ای در میان آرژانتینی ها برخوردار است.

یک نظرسنجی در این ماه، که توسط نظرسنجی Escenarios انجام شد، نشان داد که ۵۵ درصد از پاسخ دهندگان معتقد بودند که اقدامات اصلاحی مایلی برای بهبود اقتصاد ضروری است.

فدریکو زاپاتا، دانشمند علوم سیاسی، مدیر کل اسکناریوس، این ارقام نظرسنجی را به پیام‌های موفقیت‌آمیز رئیس‌جمهور به رأی‌دهندگان می‌داند.

او توضیح داد: “به نوعی، به نظر می رسد که مایلی و آزادیخواهان در جنگ فرهنگی پیروز شده اند.” “آنها موفق شدند بر سر تشخیص بحران [اقتصادی] اجماع ایجاد کنند و این به ایجاد تاییدیه بر روی فهرست اقدامات کمک می کند.”

زاپاتا افزود که مایلی همچنین در نسبت دادن مارپیچ اقتصادی به سلف چپ خود، رئیس جمهور آلبرتو فرناندز.

«می گوید مشکلات اقتصادی بر عهده دولت قبل است. بر این اساس، او توقعات خود را کاهش داده است به طوری که مردم برای مدت طولانی تر از دوره عادی ماه عسل با او می مانند.

A man lifts his hands into the air, flashing peace signs, as he wears an Argentine flag outside the Congress building in Buenos Aires.
تظاهرات کنندگان خارج از کنگره علیه طرح اصلاحات سیاسی و اقتصادی پیشنهادی رئیس جمهور خاویر مایلی [ Natacha Pisarenko/AP Photo]

با این وجود، نظرسنجی Escenarios نشان داد که اکثریت پاسخ دهندگان احساس می کنند هرگونه تغییر عمده سیاستی باید به تدریج و نه یکباره انجام شود.

و مایلی ممکن است با چالش‌های بیشتری برای اصلاحات خود روبرو شود، فراتر از اعتراض گسترده روز چهارشنبه.

یک دادگاه عالی آرژانتین قبلاً یکی از اجزای کلیدی “فرمان بزرگ” او را که به دنبال لغو مجموعه ای از حمایت های کارگران بود، باطل کرده است. گوتیرز و پریرا هر دو پیشنهاد کردند که مخالفت با مایلی ممکن است به حدی برسد که او نتواند دوره ریاست جمهوری خود را به پایان برساند.

زاپاتا گفت: «دولت می‌تواند در عرض چند ماه خود را در چشم طوفان بیابد.

اما حامیان مایلی خوشبین هستند که رئیس جمهور به وعده های انتخاباتی خود عمل کند.

لوئیس تستا، یک راننده تاکسی که به مایلی رای داد، گفت که او همچنان از رئیس جمهور حمایت می کند، حتی با وجود کاهش هزینه های روزانه خود.

“ما باید به او فرصت دهیم. تستا گفت بیایید یک سال به او فرصت دهیم. “و اگر برای یک سال همه ما مجبور باشیم لوبیا بخوریم، لوبیا خواهیم خورد.”

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.