خاموشی مشعل‌های شرق کارون تا ۱۴۰۴ و تزریق گاز آن به صنایع و شبکه خانگی

0

محمود امین‌نژاد در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادی خبرگزاری فارس با اشاره به آخرین وضعیت پروژه رگ سفید ۱ عنوان کرد: در پروژه رگ سفید ۱  حدود ۹۰ میلیون دلار سرمایه‌گذاری در واحد فشار افزایی و نمک زدایی انجام شده است و در مجموع برای کل پروژه رگ سفید ۱ شامل واحد فرایندی ، کلاسترها و برق رسانی به مبلغ ۱۶۰ دلار سرمایه گذاری انجام شده است.

وی همچنین با اشاره به اینکه برخی از مناطق صعب‌العبورند و در تابستان گرمای ۶۰ درجه دارد گفت: با این وجود مهندسان ایرانی تجهیزات و امکانات را‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ به مناطق صعب‌العبور منتقل کرده، قبل از دولت سیزدهم این پروژه ۲۰ درصد پیشرفت داشت، اما با همکاری مدیرعامل هلدینگ خلیج فارس، وزیر نفت و شرکت ملی مناطق نفت خیز جنوب  اکنون پیشرفت این طرح ملی به ۵۶.۷ درصد رسیده است.

 

مدیرعامل شرکت پالایش گاز بیدبلند خلیج فارس اظهار داشت: تا پایان سال جاری ۵ پروژه دیگر در زمینه جمع‌آوری گازهای مشعل به بهره‌‌برداری می‌‌رسد و با این افتتاح، ۱۲ مشعل گاز خاموش می‌‌شوند و از هدررفت ۱۲۰ میلیون فوت مکعب گاز جلوگیری می‌شود.

امین‌نژاد همچنین گفت: اجرای این پروژه‌‌های فنی در شرایطی انجام شد که تحت فشار شدیدترین تحریم‌‌ها از نظر تکنولوژی و تجهیزات و انتقال پول بودیم. تحریم داخلی هم بماند و قوانین دست و پاگیر نیز مانعی بود، اما همه این موانع را‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ برداشتیم و با عزم ملی در همکاری بین وزارت نفت، هلدینگ خلیج فارس و شبکه بانکی، این پروژه ملی انجام می‌شود. در این زمینه بانک ملت، تجارت، اقتصاد نوین و صادرات تامین مالی انجام دادند و بخشی نیز از منابع داخلی هلدینگ خلیج فارس و با حمایت دولت انجام شد. اگر کل پروژه اجرا شود، از هدررفت ۶۳۰ میلیون فوت مکعب گاز جلوگیری شده و این گاز در صنایع و مصارف خانگی استفاده خواهد شد.

 

به گفته امین‌نژاد، جمع‌آوری گازهای مشعل جزو سیاست ‌های ابلاغی مقام معظم رهبری بود که طبق گزارش مرکز پژوهش‌‌های مجلس طی ۱۰ سال گذشته ۳۶.۴ میلیارد دلار گازسوزی در این مشعل‌‌ها صورت گرفته، یعنی سالانه ۳.۶ میلیارد دلار ثروت کشور به هوا می‌‌رفت، درحالی‌که اجرای کل این پروژه ۱.۱ میلیارد دلار هزینه دارد که با هزینه ‍های جانبی و اضافه‌‌کاری آن ۱.۴ میلیارد دلار می‌‌شود. بنابراین با راه‌‌اندازی این پروژه ظرف ۱۴ ماه می‌‌توان کل هزینه‌های اجرای پروژه را‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ جبران کرد و ثروت کشور نیز با تامین گاز پتروشیمی ‌ها ذخیره خواهد شد.

مدیرعامل شرکت پالایش گاز بیدبلند خلیج فارس بیان کرد: قرار است تا پایان دولت فعلی همه ۲۵ پروژه جمع‌‌آوری گازهای همراه نفت اجرا شوند و مشعل‌‌های شرق کارون خاموش شده و گاز آن به صنایع و شبکه خانگی تزریق شود. با خاموش ‌سازی ۵۳ مشعل، از هدررفت گاز جلوگیری خواهد شد.

وی در مورد ایمنی و سلامت پروژه‌‌ها نیز گفت: تاکنون ۲۱ میلیون نفر ساعت کار در این پروژه‌ ها انجام شده است که فقط در پروژه رگ سفید دو میلیون نفر ساعت کار بدون حادثه منجر به فوت یا از کارافتادگی کلی انجام شده و این رکوردی در زمینه ایمنی و بهداشت محیط کار در شرایط سخت جغرافیایی و اقلیمی به‌ شمار می‌‌رود.

 

امین‌‍نژاد اظهار داشت: در آینده با تبدیل گازهای سوزانده ‌شده به پلی‌پروپیلن یعنی عدد صفر را‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ به ارزش افزوده تنی ۱۲۰۰ دلار تبدیل می‌‌کنیم و از هدررفت ثروت ملی جلوگیری می‌‌شود. همه این موارد با کمک شرکت‌‌های دانش‌بنیان داخلی انجام می‌‌شود. قبلاً در پارس جنوبی اگر پروژه‌‌ای اجرا می‌شد، در کنار آن شرکت‌های خارجی توتال، انی، شِل، تکنومونت حضور داشتند، اما الان ۱۹ پیمانکار داریم که همه آنها از مهندسان ایرانی استفاده می‌‌کنند و هیچ مهندس خارجی در این پروژه حضور ندارد که این مهم با پشتیبانی‌های شبانه‌روزی آقای دکتر علی عسکری مدیرعامل هلدینگ خلیج فارس راهبری می‌شود و امیدواریم این تلاش‌ها منجر به آن شود که پرونده گازسوزی مشعل‌ها در دولت سیزدهم به نفع ملت شریف ایران به سرانجام برسد.
[پایان پیام]‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌


منبع: خبرگزاری فارس

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.