خروجی فولاد خام افزایش می یابد

0

بر اساس گزارش اولیه انجمن جهانی فولاد، کارخانجات فولاد ایران در ۹ ماهه سال ۲۰۱۶، ۱۳.۰۹ میلیون تن فولاد خام تولید کردند که نسبت به مدت مشابه سال گذشته رشد ۷ درصدی را به ثبت رساند.

داده‌های WSA نشان می‌دهد که تولید فولاد خام ایران در ماه سپتامبر به بیش از ۱.۴ میلیون تن رسیده است که نشان‌دهنده افزایش ۹.۹ درصدی نسبت به مدت مشابه سال قبل است. با این حال، این رقم نسبت به ماه قبل (اوت) ۳.۳ درصد کاهش داشته است.

۶۶ کشور فولادساز جهان روند نزولی را متحمل شدند زیرا چین در تلاش برای کاهش ظرفیت تولید خود است و تقاضای جهانی فولاد هنوز از رکود بهبود نیافته است.

تولید جهانی ژانویه تا سپتامبر به ۱.۱۹ میلیارد تن رسید که نسبت به مدت مشابه سال قبل ۱.۱ درصد کاهش داشت. سپتامبر شاهد افزایش ۱.۷ درصدی تولید فولاد برای کارخانه‌های فولاد در سراسر جهان با تولید کل ۱۳۳ میلیون تن بود. این در حالی است که تولید جهانی ماه گذشته نسبت به ماه اوت ۰.۹ درصد کاهش داشت.

ایران جایگاه خود را به عنوان چهاردهمین فولادساز جهان در جهان حفظ کرد زیرا تولید ۹ ماهه آن بین مکزیک (سیزدهم) با ۱۳.۹ میلیون تن و اسپانیا (۱۵) با ۱۰.۵ میلیون تن تولید فولاد خام قرار گرفت.

تولید فولاد خام ایران در سال ۲۰۱۵ به ۱۶.۱ میلیون تن رسید. این کشور در نظر دارد طبق برنامه چشم انداز ۲۰ ساله (۲۰۰۵-۲۰۰۵) که تولید سالانه ۵۵ میلیون تن فولاد خام در هر سال را پیش بینی می کند، به ششمین تولیدکننده بزرگ فولاد جهان تبدیل شود. سال در مهلت مقرر.

محمدرضا نعمت زاده وزیر صنعت، معدن و تجارت گفت: کارخانه های فولاد ایران تاکنون ۳۱ میلیون تن از ظرفیت تولید فولاد را محقق کرده اند.

جایگاه جهانی بدون تغییر باقی ماند، زیرا چین با تولید ۶۰۴.۷ میلیون تن در رتبه اول باقی ماند، پس از آن ژاپن با ۷۸.۵ میلیون تن، هند با ۷۱ میلیون تن، ایالات متحده با ۵۹.۷ میلیون تن، روسیه با ۶۲.۷ میلیون تن، جنوب قرار گرفتند. کره با ۶۰.۹ میلیون تن، آلمان با ۳۲ میلیون تن، ترکیه با ۲۴.۴ میلیون تن، برزیل با ۲۲.۹ میلیون تن، اوکراین با ۱۸.۲ میلیون تن، ایتالیا با ۱۷.۳ میلیون تن و تایوان با ۱۶.۲ میلیون تن.

نعمت زاده در مراسم افتتاح شرکت فولاد کاوه جنوب کیش در جنوب استان هرمزگان گفت: پیش بینی می شود تا پایان سال جاری (۳۰ اسفند ۹۶) صادرات فولاد سالانه به ۶ میلیون تن برسد.

فاز اول SKSCO با ظرفیت ۱.۲ میلیون تن در سال روز سه شنبه با حضور اسحاق جهانگیری معاون اول رئیس جمهور در منطقه ویژه اقتصادی معدنی و فلزات خلیج فارس واقع در استان هرمزگان افتتاح شد.

تحقق اهداف تعیین شده در برنامه چشم انداز، صادرات سالانه ۲۱ میلیون تن از ظرفیت تولید پیش بینی شده را ضروری می کند، زیرا پیش بینی می شود تقاضای داخلی حداکثر تا ۱۰ سال آینده به ۳۴ میلیون تن برسد.

ایران در نیمه اول سال مالی جاری (شروع از ۲۹ اسفندماه) ۳.۴ میلیون تن فولاد به ارزش بیش از ۱.۴ میلیارد دلار صادر کرده است که نسبت به دوره مشابه سال گذشته به ترتیب از نظر حجم و ارزش ۵۹ درصد و ۱۱ درصد رشد داشته است.

به گفته نعمت زاده، ۱۹ پروژه فولادی در سراسر کشور در دست احداث است که با راه اندازی آنها در سال آینده ۱۰ میلیون تن گندله، ۵ میلیون تن آهن اسفنجی و ۳ میلیون تن ظرفیت فولادسازی خام به زنجیره فولادسازی اضافه می شود.

منبع: Financial Turbine

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.