خروجی ۵ ماهه فولاد خام بیش از ۷.۵ میلیون تن است

0

کارخانجات فولاد ایران در پنج ماهه نخست سال جاری (شروع از ۳۰ اسفندماه) بیش از ۷.۵ میلیون تن فولاد خام تولید کردند که نسبت به مدت مشابه سال گذشته ۵.۳ درصد افزایش نشان می‌دهد. سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران در سایت خود گزارش داد.

بزرگترین فولادساز ایران، فولاد مبارکه ۲.۲ میلیون تن، فولاد خوزستان ۱.۴ میلیون تن، ذوب آهن اصفهان ۱.۰۴ میلیون تن، فولاد هرمزگان ۴۳۸۰۰۰ تن، مجتمع فولاد صبا ۲۸۹۰۰۰ تن، فولاد ایران ۲۰۰۰۰۰، فولاد ایران شرکت فولاد ۱۵۴۰۰۰ تن و گروه ملی صنعتی فولاد ایران ۲۲۱۶۱ تن.

همچنین این شرکت ها در مدت مشابه بیش از ۶.۷ میلیون تن محصولات فولادی شامل تیرآهن، کلاف، میلگرد، ورق خودرو گالوانیزه، ورق نورد سرد و لوله تولید کردند که نسبت به مدت مشابه سال قبل ۱.۶ درصد افت داشته است.

تولید فولاد خام در پنجمین مرداد ماه ایران (۲۲ تیر تا ۲۱ مرداد) با افزایش ۱۴.۵ درصدی همراه بود، زیرا هشت کارخانه فولاد بیش از ۱.۵ میلیون تن تولید کردند. با این حال، تولید محصولات فولادی در ماه ۲.۷ درصد کاهش یافت و تولید کارخانه های فولادی به بیش از ۱.۳ میلیون تن رسید.

همچنین در این دوره پنج ماهه شاهد صادرات ۲.۹۵ میلیون تن فولاد و محصولات فولادی به ارزش ۱.۲۹ میلیارد دلار بوده است که از نظر وزنی و ارزشی به ترتیب ۶۲ و ۱۷ درصد رشد داشته است.

 برنامه توسعه ظرفیت MSC

بهرام سبحانی مدیرعامل شرکت فولاد مبارکه روز یکشنبه اعلام کرد که این شرکت در نظر دارد در مهر ماه آینده (۲۲ شهریور تا ۲۲ مهرماه) ۱.۸ میلیون تن به ظرفیت فولاد خام خود اضافه کند که با این اقدام، ظرفیت کل تولید MSC به ۷.۲ خواهد رسید. میلیون تن، خبرگزاری بورس و اوراق بهادار گزارش داد.

وی همچنین از برنامه‌ریزی برای افزایش ظرفیت تولید فولاد خام شرکت زیرمجموعه مجتمع فولاد صبا از ۷۵۰۰۰۰ تن در سال به ۱.۶ میلیون تن تا پایان سال جاری (۳۰ اسفند ۱۳۹۶) خبر داد.

به گفته این مقام، افزایش ظرفیت به منظور کمک به صنعت برای دستیابی به اهداف تعیین شده در برنامه چشم انداز ۲۰ ساله (۲۰۰۵-۲۵) است که تولید سالانه ۵۵ میلیون تن فولاد خام تا سال ۲۰۲۵ را تعیین می کند.

MSC حدود ۶۰ درصد از تحویل ورق های فولادی ایران را به خود اختصاص می دهد و کارخانه اصلی آن در نزدیکی استان اصفهان به اضافه دو شرکت تابعه فولاد هرمزگان و مجتمع فولاد صبا واقع در جنوب ایران است.

منبع: Financial Turbine

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.