خرید و فروش آنلاین

0

تجارت آنلاین در ایران رو به افزایش است.

این روند احتمالاً ادامه خواهد داشت، زیرا پس از لغو تحریم‌ها، معامله‌گران بیشتری به بازار سهام هجوم می‌آورند و صرافی‌ها و کارگزاران پلتفرم‌های بهتری ارائه می‌دهند.

حامد سلطانی‌نژاد، مدیرعامل بورس کالای ایران می‌گوید: «امروز ۷۰ تا ۸۰ درصد معاملات در بورس تهران به صورت آنلاین انجام می‌شود.

تجارت آنلاین به سرمایه گذاران و معامله گران فردی اجازه می دهد تا اوراق بهادار را از طریق یک شبکه الکترونیکی، معمولاً با یک شرکت کارگزاری، خریداری و بفروشند. این نوع تجارت و سرمایه‌گذاری از اواخر دهه 1990 برای سرمایه‌گذاران و معامله‌گران فردی عادی شده است و بسیاری از کارگزاران خدماتی را از طریق طیف گسترده‌ای از پلتفرم‌های معاملات آنلاین ارائه می‌دهند.

این سرویس در سال مالی ایران از 21 مارس 2010 آغاز شد و به عنوان بخشی از بازنگری مقررات بازار اوراق بهادار در ایران بود.

اصلاحات نظارتی بازار سرمایه ایران را متحول کرد. در نتیجه بازار فرابورس ایران فرابورس و IME ایجاد شد که امکان گسترش اوراق بهادار بدهی و مشتقات را، البته به کندی، فراهم کرد.

تجارت آنلاین یکی از نتایج این بازنگری بوده است.

قراردادهای آتی طلا به عنوان اولین سرمایه گذاری مناسب ایران در زمینه اوراق مشتقه به IME معرفی شد. برای محافظت از سرمایه گذاران جدید و مهار نوسانات در بازار، اهرم پیشنهادی در قراردادها همیشه زیر 10 بوده است.

سلطانی نژاد به خبرنگار ایرنا گفت: اکنون در بازار آتی سکه طلا IME روزانه 20 هزار تراکنش داریم.

از آنجایی که سرمایه گذاران نهادی از سفته بازی در مورد معاملات آتی طلا اجتناب کرده اند، معاملات آنها تحت سلطه افراد قرار گرفته است. اگرچه این مورد در مورد سهام صادق نیست. موسسات مانند سایر نقاط جهان بزرگترین معامله گران و سهامدار هستند.

بنابراین، در حالی که TSE این روزها تحت سلطه معاملات آنلاین است، تصویر منحرف شده است، زیرا سرمایه گذاران نهادی در حال حاضر از معاملات دور هستند. عدم تمایل آنها به تجارت به دلیل بیزاری آنها از تحقق زیان هایی است که پرتفوی آنها در دو سال گذشته متحمل شده است. بهبود افق اقتصادی همچنین یک استراتژی سرمایه گذاری بلندمدت را ترویج می کند. در همین حال، شرایط نسبتاً نامفهوم بازار برای متخصصان سرمایه‌گذاری و شک و تردید مداوم نسبت به افزایشی که در ژانویه امسال به دلیل لغو تحریم‌ها علیه اقتصاد ایران آغاز شد، معاملات بزرگ سرمایه‌گذاران نهادی را نیز مهار می‌کند.

با حرکت رو به جلو، تجارت توسط سرمایه گذاران نهادی تسلط تجارت آنلاین را افزایش می دهد و آن را کاهش می دهد. اما اگر روندهای جهانی موردی باشد، آینده تجارت آنلاین است.

تجارت آنلاین به هر کسی که رایانه ای پول کافی برای افتتاح حساب و سابقه مالی نسبتاً خوبی دارد، توانایی سرمایه گذاری در بازار را داده است. برای انجام این کار نیازی نیست که یک کارگزار شخصی یا ثروت یکبار مصرف داشته باشید.

در ایران، بازارهای سرمایه در حال گسترش هستند، اما حجم معاملات و اندازه بازار همچنان کوچک است. این امر فضا را برای دستکاری آنها، هم توسط دولت و هم توسط افراد با ارزش خالص بالا باز می کند.

مقررات و حمایت از سرمایه گذار در مراحل اولیه خود هستند. معاملات داخلی بسیار زیاد است و سرمایه گذاران نهادی گاهی اوقات معاملات زیر میز را برای کسب درآمد انجام می دهند.

اینها مردم را از بازار می ترساند. اما هنگامی که معامله گران محافظت می شوند و بازارها معتبر می شوند، تجارت آنلاین واقعاً بر معاملات اوراق بهادار مسلط خواهد شد.

منبع: Financial Turbine

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.