خشم چین از کنترل صادرات ایالات متحده در ZTE

0

وزارت امور خارجه چین خشم خود را از طرح های وزارت بازرگانی ایالات متحده برای اعمال محدودیت های صادراتی برای شرکت سازنده تجهیزات مخابراتی چینی ZTE به دلیل ادعای نقض کنترل های صادراتی ایالات متحده بر ایران ابراز کرد که ممکن است روابط بین ایران را بیشتر تحت فشار قرار دهد. دو کشور بزرگ تجاری.

بر اساس گزارش جدید رویترز، این محدودیت‌ها از روز سه‌شنبه اعمال شد و برای هر شرکتی در سراسر جهان که بخواهد محصولات ساخت ایالات متحده را به ZTE در چین ارسال کند، اعمال می‌شود. رویترز گزارش داد که این شرکت ها هدف محدودیت صادرات ZTE نیستند.

هونگ لی، سخنگوی وزارت امور خارجه چین، در یک نشست خبری روزانه گفت: «چین مخالف استناد ایالات متحده به قوانین داخلی برای اعمال تحریم‌ها علیه شرکت‌های چینی است.

امیدواریم ایالات متحده این اقدام اشتباه را متوقف کند و از آسیب رساندن به همکاری تجاری چین و چین و روابط دوجانبه خودداری کند.

چین و ایران روابط نزدیک دیپلماتیک، اقتصادی، تجاری و انرژی دارند، و اولی در فشار دادن همتایان خود در گروه 1+5 (ایالات متحده، بریتانیا، فرانسه و روسیه و آلمان) برای دستیابی به توافق با ایران بر سر برنامه هسته‌ای‌اش فعال بود.

محدودیت‌های ایالات متحده، تامین‌کنندگان ZTE را ملزم می‌کند تا قبل از ارسال تجهیزات یا قطعات ساخت ایالات متحده به ZTE، برای مجوز صادرات درخواست دهند، که به طور بالقوه توانایی شرکت چینی برای خرید محصولات ایالات متحده را پیچیده می‌کند.

داد و ستد سهام ZTE، که دستگاه های مصرفی مانند گوشی های هوشمند را نیز در ایالات متحده می فروشد، در روز دوشنبه در هنگ کنگ و شنژن به حالت تعلیق درآمد.

ZTE در بیانیه‌ای که در آخر هفته منتشر شد، گفت که از گزارش‌های رسانه‌ای در مورد طرح ایالات متحده «بسیار نگران» است.

پس از گزارش‌های رویترز در سال 2012 مبنی بر اینکه این شرکت قراردادهایی را برای ارسال میلیون‌ها دلار سخت‌افزار و نرم‌افزار به بزرگترین شرکت مخابراتی ایران، شرکت مخابرات ایران، و همچنین واحدی از شرکت‌های مخابراتی ایران امضا کرده است، وزارت بازرگانی ZTE را به دلیل نقض کنترل صادرات مورد بررسی قرار داد. کنسرسیومی که آن را کنترل می کند.

ایالات متحده مدت‌هاست که فروش محصولات فناوری ساخت آمریکا به ایران را ممنوع کرده است و تحقیقات وزارت بازرگانی بر این موضوع متمرکز بود که آیا ZTE محصولات آمریکایی را از طریق شرکت‌های اصلی خریداری کرده و سپس آنها را برخلاف تحریم‌های آمریکا به ایران ارسال کرده است.

بر اساس وب سایت خود، ZTE به عنوان یکی از بزرگترین سازندگان تجهیزات مخابراتی در جهان در 160 کشور فعالیت دارد. همچنین یک تولید کننده بزرگ گوشی های تلفن همراه است.

ZTE اخیراً شرکت تجاری خود را در ایران راه اندازی کرده است که قبلاً در رویدادی در تهران گزارش شده بود.

علاوه بر ZTE، محدودیت‌های صادراتی برای دو شرکت وابسته به چین، ZTE Kangxun Telecommunications Ltd. و Beijing 8-Star و همچنین ZTE Parsian که یک شرکت ایرانی است که وظیفه توزیع گوشی‌ها و تجهیزات این شرکت در بازار ایران را بر عهده دارد نیز اعمال خواهد شد. .

منبع: Financial Turbine

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.