خصوصی سازی بانکی دچار اختلال شد

0

بهاءالدین حسینی هاشمی، مدیر عامل سابق بانک صادرات ایران گفت: روند خصوصی سازی بانک ها از بدو تاسیس تاکنون ناقص و بحث برانگیز بوده است. همین امر در مورد خصوصی سازی شرکت های بیمه دولتی نیز صادق است.

طی یکی از طرح‌های ناموفق خصوصی‌سازی در گذشته، ۴۰ درصد از سهام بانک‌های بخش دولتی به موسوم به «سهام عدالت» تبدیل شد و دولت سابق کنترل ۲۰ درصد از سهام را حفظ کرد.

وی در میزگردی در خبرگزاری فارس گفت: تنها ۲۰ درصد سهام به بخش خصوصی فروخته شد و این در حالی است که مدیران بانک ها همچنان توسط دولت منصوب می شوند.

“دولت نه تنها مدیران را منصوب می کند، بلکه ساختارهای آنها را نیز تعیین می کند و تمام تصمیمات کلیدی دیگری را که باید به آنها احترام بگذارند، می گیرد.”

۲۹ بانک در ایران فعالیت می کنند که ۲۰ بانک از آنها به عنوان وام دهندگان خصوصی فهرست شده اند. با این حال، چهار مورد از این بانک ها – بانک صادرات، بانک ملت، بانک تجارت و بانک رفاه ک – قبلاً بانک های دولتی بودند که همراه با بسیاری از مؤسسات دولتی دیگر خصوصی شدند.

حماسه خصوصی‌سازی به سال ۲۰۰۷ بازمی‌گردد، زمانی که رهبر انقلاب اسلامی، آیت‌الله سید علی خامنه‌ای، به مقامات دولتی توصیه کردند که سیاست‌های مشخص شده در اصلاحیه اصل ۴۴ قانون اساسی جمهوری اسلامی را که راه را برای خصوصی‌سازی هلدینگ‌های بزرگ باز کرد، اجرا کنند.

بر اساس این اصلاحیه، تقریباً ۸۰ درصد از شرکت‌های موضوع ماده ۴۴ به مالکیت عمومی و خصوصی منتقل می‌شوند که ۴۰ درصد آن از طریق سهام عدالت و مابقی از طریق بورس انجام می‌شود.

سهام عدالت اولین بار توسط محمود احمدی نژاد، رئیس جمهور سابق، پس از پیشبرد روند خصوصی سازی بر اساس متمم قانون اساسی معرفی شد. این سهام به اقشار کم درآمد عرضه شد و از اقشار کم درآمد شروع شد.

بر اساس طرح سهام عدالت، میلیون‌ها خانواده ایرانی دارای سهام شرکت‌های دولتی بودند که قرار بود ۲۰ سال پس از ایجاد سود سهام توسط این سهام، ارزش آن بازپرداخت شود. ارزش پرتفوی سهام عدالت ۹۶۰ تریلیون ریال (۳۱.۸ میلیارد دلار) است که ۳۶۰ تریلیون ریال آن متعلق به دولت است.

Walk the Talk

این بانکدار سابق خواستار اصلاح ساختار بانک‌ها شد و از دولت‌های گذشته و حال انتقاد کرد که چرا اقدامات مؤثری برای رسیدگی به مشکلات بخش کلیدی انجام نداده‌اند. وی به بحران اعتباری به عنوان یکی از بزرگترین معضلات نظام بانکی اشاره کرد که نیاز به توجه عاجل دارد.

من کاملا با آقای (علی) طیب نیا، وزیر اقتصاد موافقم که تنگنای نقدینگی یکی از فوری ترین و بدخیم ترین مسائل بانک های ماست. اما آنچه ما واقعاً به آن نیاز داریم عمل است و نه فقط گفتار،” برای حل مشکل و حرکت به جلو، او گفت.

هاشمی در مورد دارایی بانک‌ها گفت: ۵۵ درصد از دارایی‌های بانک‌های بزرگ در قالب «دارایی‌های سمی» و غیرقابل دسترسی است و در عین حال «کوه بدهی‌های معوق بانک‌ها» همچنان در حال رشد است.

او یادآور شد که نسبت کفایت سرمایه بانک‌ها در سطوح هشداردهنده است و گفت: «تنظیم‌کننده CAR را ۸ درصد تعیین کرده است و وام‌دهندگان داخلی نمی‌توانند به این حد برسند. این در حالی است که استانداردهای بین المللی ایجاب می کنند CAR بین ۱۲ تا ۱۴ درصد باشد.”

وی اظهار داشت: رفع مشکلات بخش بانکی بر عهده دولت است. “اصلاحات ساختاری برای سیستم بانکی تحت محاصره لازم است.”

بدهی های ناموفق و وام های غیرجاری که حدود ۳۲.۴ میلیارد دلار تخمین زده می شود، به ۱۵.۶ درصد از کل وام های بانکی رسیده است که عمدتاً ناشی از سرمایه گذاری های ناموفق آنها در املاک و مستغلات است – حبابی که ترکید و وام دهندگان کوچک و بزرگ را به پایین کشید.

هاشمی ادغام بانک‌های دولتی را ساده‌ترین و کم دردسرترین راه حل مشکلات ساختاری صنعت بانکداری در ایران و سایر کشورهایی (جهان توسعه‌یافته و اقتصادهای نوظهور) که با تریلیون‌ها دلار دارایی‌های ضایع‌شده و وام‌های تجدید ساختار شده‌اند، عنوان کرد. .

منبع: Financial Turbine

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.