خطرات منظم در افق TSE؟

0

تحرکات در همه جبهه‌ها، اعم از اجتماعی، سیاسی یا اقتصادی، سهام را به هر طریقی به حرکت در می‌آورد، از لرزش‌های خفیف تا امواج شوک بر اساس بزرگی توسعه.

حتی ممکن است بگوییم سهام نسبت به تغییر بیش از حد حساس هستند. و با کیفیت ذاتی مانند آن، کار در چشم‌انداز دائماً در حال تغییر، یعنی ایران، ممکن است به تجربه‌ای کاملاً نگران‌کننده تبدیل شود، به‌ویژه وقتی صحبت از خطرات سیاسی فراگیر به میان می‌آید.

با در نظر گرفتن این موضوع، تنظیم‌کننده‌های بازار اخیراً طرحی را برای محافظت از بازار و به‌ویژه سرمایه‌گذاران در مقیاس کوچکتر در برابر بحران‌ها و خطرات سیستماتیک ارائه کرده‌اند.

صندوق تثبیت بازار سرمایه روز سه شنبه توسط مسعود کرباسیان وزیر اقتصاد معرفی و در همان روز به بهره برداری رسید. این ایده برای اولین بار در سال ۲۰۱۴ به عنوان بخشی از قانون با عنوان “رفع موانع تولید رقابتی و ارتقای سیستم مالی کشور” که در ژوئن ۲۰۱۷ اجرا شد، ارائه شد.

بر اساس بند ۲۸ این قانون، صندوق به منظور «کنترل و کاهش ریسک‌های سیستماتیک در بازار سرمایه ایران در مواجهه با بحران‌های مالی و اقتصادی و اعمال سیاست‌های دولت در شرایط فوق‌الذکر به منظور حفظ و تقویت فضای رقابتی است».

چشم انداز شناور

به گفته محسن خدابخش، رئیس مدیریت بازارهای سازمان بورس و اوراق بهادار، این صندوق با سرمایه اولیه ۳ تریلیون ریال (۷۵ میلیون دلار) از صندوق توسعه ملی ایران فعالیت خواهد کرد.

وی افزود: همچنین از محل کاهش کمیسیون معاملات بازار سازمان بورس و اوراق بهادار و همچنین ۱ درصد از درآمدهای سالانه صندوق توسعه ملی تامین مالی بیشتر خواهد شد.

به گزارش بورس۲۴، خدابخش خطرات احتمالی سیستماتیکی که صندوق در آن مداخله خواهد کرد را نوسانات نرخ بهره و تورم، رکود و جنگ عنوان کرد.

وی خاطرنشان کرد که «برجام بخشی از [ریسک‌های] سیاسی احتمالی است که می‌تواند بر بازار تأثیر بگذارد، که در صورت نیاز صندوق اقدام خواهد کرد».

اشاره این مقام به برنامه جامع اقدام مشترک، نام رسمی توافقی بود که تهران با قدرت‌های جهانی در سال ۲۰۱۵ برای حل مناقشه طولانی‌مدت بر سر برنامه هسته‌ای ایران به دست آورد.

اکثر تحریم های اعمال شده بر اقتصاد ایران در ژانویه ۲۰۱۶ و با اجرای توافق هسته ای برداشته شد.

برجام به طور بالقوه ایران را قادر ساخت تا اقتصاد خود را به روی جهان بازگشایی کند. با این حال، با لفاظی‌های آتشین دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور آمریکا در قبال توافق مهم، ابرهای سیاهی از ریسک‌های سیاسی برای فضای تجاری ایران در افق دیده می‌شود. و به عنوان فشارسنج اقتصاد، سهام مطمئناً واکنش نشان خواهند داد.

به نظر می‌رسد زمان‌بندی عجیب شروع به کار صندوق تنها چند روز قبل از اعلام جمعه ترامپ در مورد برجام نشان می‌دهد که مقامات سئو در حال آماده‌سازی خود برای یک تحول در بازار هستند.

یا، رکود احتمالی بازار می‌توانست قبلاً اتفاق افتاده باشد، با انتشار زیان در دو هفته گذشته، در حالی که داده‌های قوی تولید و کاهش ارزش ارز برای H1 نوید یک سه ماهه سوم قوی را برای سرمایه‌گذاران می‌داد.

محمد سمساری، مدیر امور مالی بانک سرمایه گذاری سپهر، در گفت وگوی تلفنی با فایننشال تریبون گفت: «بازار [سرمایه ایران] معمولاً قبل از وقوع به رویدادها، چه مثبت و چه منفی، واکنش نشان می دهد و بازار برخی از آنها را از دست داده است.

این تحلیلگر پیش بینی می کند که چند ماه آینده مملو از خطرات سیاسی باشد که در یک چرخش جالب، ممکن است صنایع صادرات محور را تقویت کند.

وی تاکید کرد که تضعیف ریال در حال حاضر صادرات را سودآورتر کرده است و با تأثیرات روانی، ریسک‌های سیاسی بیشتر بر بازار ارز تأثیر می‌گذارد.

بر این اساس، سایر بازارها، از جمله بازار سرمایه، از نوسانات فارکس سرنخ خواهند گرفت، البته با تأخیر خاصی.

سمساری همچنین از عدم شفافیت سئو در مورد مکانیسم های عملیاتی صندوق

انتقاد کرد

وی گفت: “ما هیچ ایده ای نداریم که دارایی های صندوق از چه سهامی تشکیل می شود یا چه صنایعی را هدف قرار خواهند داد.”، وی افزود که بهترین سناریو این است که صندوق در صورت سقوط و سقوط به عنوان یک نیروی محافظ عمل کند. شتاب دهنده در مواقع رشد.

کاهش در تنظیم کننده های بازار، کمیسیون های کارگزاری

روح‌الله صانعی رئیس انجمن کارگزاران بورس و اوراق بهادار اعلام کرد: کارمزد حاصل از معاملات بازار سئو، بورس اوراق بهادار، IFB و کلیه کارگزاری‌ها از روز شنبه به ترتیب ۲۵، ۲۰، ۲۰ و ۵ درصد کاهش می‌یابد.

دستورالعمل جدید که روز چهارشنبه توسط SEO اعلام شد، نرخ کمیسیون برای SEO را ۰.۰۰۰۶، برای TSE و IFB را ۰.۰۰۰۶۴ و برای کارگزاران را ۰.۰۰۷۶ از هر تراکنش تعیین می کند.

به نقل از خبرگزاری بورس و اوراق بهادار، این مقام مسئول گفت: «انتظار می‌رود کاهش در کمیسیون‌ها حجم تجارت و نقدینگی بازار را افزایش دهد.

سقف کمیسیون معاملات نیز از ۲۰۰ میلیون ریال (۵۰۰۰ دلار) به ۳۰۰ میلیون ریال (۷۵۰۰ دلار) افزایش یافته است.

صانعی تاکید کرد: کاهش نرخ‌ها اثر مالی نامطلوبی بر ترازنامه‌های تنظیم‌کننده بازار و کارگزاران نخواهد داشت، زیرا در کنار مقررات جدید در خصوص بازگشایی سهام منجمد، بنگاه‌ها به سادگی معاملات بیشتری برای کاهش خواهند داشت.

آیین نامه جدیدی که این مقام مسئول به آن اشاره کرد، هفته گذشته توسط کرباسیان ابلاغ شد. آن‌ها شامل باز کردن همه تیک‌های سهام در ۶۰ تا ۹۰ دقیقه پس از دریافت اطلاعات مالی مورد نیاز توسط SEO و همچنین بسته نگه داشتن سهام شرکت‌های غیرشفاف برای حداکثر ۳۰ روز بود.

هفته معاملات پایان سهام پایین تر

با توجه به شرایط تاریک، شاخص اصلی بورس اوراق بهادار تهران TEDPIX در سومین هفته از ماه منتهی به ۱۱ اکتبر ۶۸۵ واحد یا ۰.۸ درصد از دست داد و در ۸۴۷۴۴.۱ بسته شد.

شاخص اصلی بورس کوچکتر فرابورس ایران فرابورس IFX با ۱۴.۶۹ واحد یا ۱.۵ درصد کاهش در طول هفته به ۹۲۹.۷۱ رسید.

معاملات در بورس ایران از روز شنبه آغاز و در روز چهارشنبه به پایان می رسد.

بیش از ۳.۳۱ میلیارد سهم به ارزش ۲۶۴.۸ میلیون دلار در هفته گذشته در بورس اوراق بهادار معامله شد. تعداد سهام معامله شده و ارزش معاملات به ترتیب ۶۹% و ۶۷.۳% رشد داشته است.

شاخص اول بازار TSE با ۵۷۱ واحد یا ۰.۹۶ درصد کاهش به ۵۸۵۴۸ رسید. شاخص بازار دوم ۱۰۲۰ واحد یا ۰.۵۴ درصد کاهش یافت و در ۱۸۹۱۴۶.۳ بسته شد.

در IFB بیش از ۱.۴۴ میلیارد اوراق بهادار به ارزش ۲۹۸.۲ میلیون دلار معامله شد. تعداد سهام معامله شده ۷۷ درصد رشد کرد در حالی که ارزش معاملات ۱۰ درصد کاهش یافت.

بازار اول آن شاهد معامله ۸۹ میلیون اوراق بهادار به ارزش ۳.۷۵ میلیون دلار بود. حدود ۵۹۷ میلیون اوراق بهادار به ارزش ۳۸.۱۵ میلیون دلار در بازار دوم معامله شد.

بیش از ۹ میلیون اوراق بدهی به ارزش ۲۱۲ میلیون دلار نیز در IFB معامله شد.

IPO های خبری در خط لوله

با این حال، در یک موضع جنگی، چهار شرکت جدید در حال آماده شدن برای عرضه اولیه عمومی خود در بازار سهام این هفته هستند.

اولین مورد، شرکت فولاد کاوه جنوبی ۷ تریلیون ریالی (۱۷۵ میلیون دلار) است که سال گذشته در بورس اوراق بهادار بورس اوراق بهادار پذیرفته شد اما در شناور کردن سهام خود ناموفق بود. مدیران فولادسازان قرار است امروز جلسه ای را برای بررسی جزئیات عرضه ۱۰ درصد یا ۷۰۰ میلیون سهم «کووه» در هفته جاری برگزار کنند.

شرکت لیزینگ پارسیان در رتبه بعدی قرار دارد. این شرکت ۱.۳ تریلیون ریالی (۳۲.۵ میلیون دلاری) در ماه مارس در فهرست TSE قرار گرفت و انتظار می رود ۱۰٪ یا ۱۳۰ میلیون از سهام خود را ارائه دهد.

عطرین نخ قم، هشتاد و هشتمین شرکت پذیرفته شده در بازار دوم IFB نیز اعلام کرده است که ۱۵ درصد از سهام خود را عرضه خواهد کرد. ارزش بازار اولیه این شرکت ۱۰۰ میلیارد ریال (۲.۵ میلیون دلار) است.

۱۰ درصد از سهام شرکت پگاه آذربایجان شرقی نیز در این هفته آماده عرضه است.

مدیر دارایی ایتالیایی وارد ایران شد

از سوی دیگر، گروه آزیموت ایتالیا روز دوشنبه قراردادی را برای خرید ۲۰ درصد از سهام مفید انتخاب، یک شرکت مدیریت دارایی در ایران، امضا کرد.

در بیانیه مشترک مطبوعاتی دو شرکت آمده است: مفید انتخاب، زیرمجموعه گروه مفید، بزرگترین شرکت کارگزاری و مشاوره مالی کشور است.

آزیموت، یک گروه ۴۸ میلیارد یورویی که دفتر مرکزی آن در میلان است، اولین موسسه مالی جهانی است که با سرمایه گذاری سهام در یک شرکت ارائه دهنده خدمات مالی دارای مجوز از رگولاتور محلی، سازمان بورس و اوراق بهادار، وارد ایران می شود.

این یک مدیر دارایی مستقل ایتالیایی است که از سال ۱۹۸۹ با دفاتری در ایتالیا، لوکزامبورگ، ایرلند، چین (هنگ کنگ و شانگهای)، موناکو، سوئیس، تایوان، برزیل، سنگاپور، مکزیک، استرالیا، شیلی، ایالات متحده، امارات متحده عربی و ترکیه فعال است. /p>

سرجیو آلبارلی، مدیر عامل هلدینگ آزیموت گفت: «امروز ما در حال برداشتن اولین قدم تاریخی برای ورود یک بازیگر جهانی به بازار مالی ایران هستیم.

مفید انتخاب بخشی از گروه خصوصی ایران است که یک هلدینگ با ۸۹ میلیون دلار دارایی است. «انتخاب»، کسب و کار مدیریت دارایی، سال گذشته از تجارت اوراق بهادار مفید خود جدا شد.

آزیموت سهام را از طریق AZ International Holdings، واحد مستقر در لوکزامبورگ، خریداری خواهد کرد. آزیموت و مفید همچنین قصد دارند صندوقی را برای سرمایه‌گذاری سرمایه‌گذاران خارجی در ایران، مستقر در لوکزامبورگ، تأسیس کنند.

حمید آذرخش، رئیس هیئت مدیره اوراق بهادار مفید گفت: “هدف استراتژیک ما اکنون سرمایه گذاری از سوابق خود به عنوان واسطه مالی پیشرو در ایران و ایجاد معیاری با آزیموت برای صنعت مدیریت دارایی محلی است.”

او گفت که مشتریانش “می توانند به مجموعه جدیدی از خدمات مشاوره مالی و مدیریت ثروت مطابق با بالاترین استانداردهای بین المللی دسترسی داشته باشند”.

طرفین اطمینان حاصل کرده اند که شراکت با الزامات تحریم های اقتصادی مطابقت دارد.


منبع: Financial Turbine

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.