خواستار تعمیرات اساسی ساختار درآمد بانکی است

0

یک بانکدار ارشد گفت: ساختار قهقرایی سیستم درآمد و کارمزد بانکی ایران فقط هزینه های بیشتری را برای وام دهندگانی که در حال حاضر با بحران اعتباری شدید مواجه هستند، در پی خواهد داشت.

علیرضا لگزایی، قائم مقام مدیرعامل بانک ملت، افزود: بانک‌های ایرانی در سال مالی گذشته بیش از ۵۰ تریلیون ریال (۱.۰۷ میلیارد دلار) کارمزد پرداخت کرده‌اند.

وی به IBENA گفت: “پیش بینی می شود که این رقم در سال جاری به حدود ۸۰ تریلیون ریال (۱.۷۲ میلیارد دلار) افزایش یابد.

در حال حاضر بانک‌های دریافت‌کننده و پرداخت‌کننده، عمده کارمزد پرداخت را متحمل می‌شوند، زیرا زمانی که پرداخت با کارت بانکی انجام می‌شود، بانک دریافت‌کننده وجه باید به بانکی که از کارت آن استفاده شده است، کارمزد بپردازد. این علاوه بر مبلغی است که بانک ها به عنوان هزینه های اجاره و پشتیبانی برای هر دستگاه POS به ارائه دهندگان خدمات پرداخت می پردازند.

علاوه بر این، بانک ها باید هنگام ارسال دستور تراکنش با هدف پرداخت قبوض عمومی و خرید شارژ اعتبار تلفن، کارمزد دیگری بپردازند.

به گفته لگزایی، وقتی صحبت از ساختار درآمدی بانک‌ها می‌شود، بانک‌های ایرانی از صنعت بانکداری جهانی بسیار عقب‌تر هستند و به شدت به شیوه سنتی تجارت مبتنی بر سپرده‌ها متکی هستند.

وی افزود: وام دهندگان ایرانی حدود ۵ درصد از درآمد خود را از کارمزد به دست می آورند و این رقم در بهترین زمان به ۱۵ درصد می رسد، اما بانک های بین المللی با ساختارهای مالی مدرن و مترقی تا ۵۵ درصد از درآمد خود را از کارمزد به دست می آورند.

وی گفت: «مدل تجاری فعلی بانک‌ها ناقص است و سیستم بانکی در معرض خطر زیان است.

بانک مرکزی ایران در اواخر آذرماه اعلام کرد که سیاست‌های جامعی که امکان دریافت کارمزد از مردم در تراکنش‌های پرداختی با دستگاه‌های پوز خرده‌فروشی را فراهم می‌کند، به زودی نهایی می‌شود، اما اجرای آن حداقل یک سال باقی مانده است.

این در حالی است که به گفته ناصر حکیمی، معاون فناوری‌های نوآورانه بانک مرکزی، درآمد بانک‌های ایرانی از محل کارمزد پرداخت الکترونیکی سالانه از ۳۰ تریلیون ریال (۶۴۵ میلیون دلار) فراتر نمی‌رود، در حالی که حدود ۷۰ تریلیون ریال (۱.۵۱ میلیارد دلار) برای ارائه پرداخت الکترونیکی هزینه می‌کنند. خدمات.

لقزایی گفت: حاشیه سود عملیاتی بانک ها منفی است، به این معنی که جذب سپرده و ارائه وام به زیان تبدیل شده است و «تقریباً هیچ بانکی را نمی توانید پیدا کنید که فعالیت اصلی آن سودآور باشد».

به گفته این مقام مسئول بانک ملت، بخشی از این مشکل ناشی از موانع نظارتی است زیرا در حال حاضر بانک‌ها قادر به تعریف خدمات جدید مبتنی بر کارمزد نیستند، زیرا این کارمزدها باید توسط بانک مرکزی تایید شود.

لگزایی با توجه به عدم انعطاف‌پذیری نظارتی، خود بانک‌ها، مشتریان و مجلس را مقصر می‌داند.

بر اساس آخرین اطلاعات منتشر شده توسط شاپرک، شبکه تسویه پرداخت ایران، بانک ها به ازای هر تراکنش ۱۰۰۰۰۰ ریالی (۲.۱ دلار) به طور متوسط ​​۱۱۶.۲ ریال (۰.۰۰۲ دلار) پرداخت می کنند.

منبع: Financial Turbine

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.