خوش بینی نسبت به بخش مسکن

0

وزارت راه و شهرسازی بانک مسکن، بانک مسکن کشور را به بانک توسعه تبدیل می‌کند و در سال مالی آینده، سرمایه وام‌دهنده را ۵۰ تریلیون ریال (۱.۶۵ میلیارد دلار) افزایش می‌دهد. سال (شروع از ۲۹ اسفند) حامد مظاهریان، معاون وزیر روز جمعه گفت.

وی گفت: افزایش سرمایه در نظر گرفته شده در مسکن، قدرت وام دهی آن را ۱۳ برابر افزایش می دهد. این افزایش جریان نقدینگی را به سمت صنعت مسکن هدایت خواهد کرد. وی افزود: در نتیجه شاهد بهبود منابع مالی پروژه‌های مسکن، بهبود شاخص‌های کلان اقتصادی و در نهایت خروج از رکود مسکن خواهیم بود.

مظاهریان درباره افزایش سقف وام مسکن گفت: وزارت متبوعش و بانک مرکزی معتقدند وام مسکن باید حداقل ۵۰ درصد کل هزینه یک واحد مسکونی را پوشش دهد. ما می دانیم که افزایش وام مسکن ضروری است. با این حال، پیش نیاز هر گونه افزایش وام مسکن، بهبود قدرت وام دهی بانک ها است.

این مقام ارشد با اشاره به جهش معاملات مسکن در دو ماه گذشته گفت: می‌تواند نشانه‌ای برای رونق فرضی بخش کلیدی در نیمه دوم سال مالی (از ۳۱ شهریور) باشد. “یکی دیگر از عواملی که می تواند زمان بهتری را نشان دهد، افزایش احتمالی تعداد مجوزهای ساخت و ساز است.”

آخرین اطلاعات بانک مرکزی نشان می دهد که اجاره بها در شهر تهران طی یازدهمین ماه سال مالی (۳۰ دی تا ۲۹ بهمن) نسبت به ماه قبل ۱۰.۱ درصد و نسبت به مدت مشابه سال قبل ۱۱.۳ درصد افزایش داشته است. همچنین نشانه آن است که بازار مسکن بالاخره در حال آماده شدن برای خروج از رکود در سال آینده است.

مظاهریان پیش بینی کرد رونق پیش رو با افزایش قیمت مسکن همراه باشد. با این حال، وی احتمال هرگونه افزایش قابل توجه قیمت مسکن را رد کرد و گفت: “این افزایش منطقی و همراه با تورم خواهد بود.”

بخش مسکن چند سالی است که از رکود عمیقی رنج می برد. طرح‌های دولتی مانند ایجاد حساب پس‌انداز مسکن برای اعطای وام مسکن ارزان به خریدارانی که برای اولین‌بار خانه دارند، تاکنون انتظارات را برآورده نکرده است. طرحی از سوی سازندگان برای فروش اقساطی خانه ها نیز با تقاضای کم مواجه شده است.

مظاهریان به طرح جامع مسکن دولت اشاره کرد و گفت: «گسترش بازار وام مسکن» مهمترین محل وزارت متبوعش برای کمک به خروج بازار ملک از رکود است.

همه طرح‌های پیشنهادی برای بخش مسکن در طرح جامع مسکن در هشت دسته اصلی قرار می‌گیرند که عبارت‌اند از: مسکن برای خانوارهای کم درآمد، نوسازی و بازسازی بافت‌های فرسوده و سکونتگاه‌های غیررسمی شهری، اصلاحات در برنامه‌ریزی شهری و منطقه‌ای، بهبود کارایی ساخت‌وساز، گسترش سیستم تامین مالی، مسکن روستایی، توسعه بازارهای اجاره و مسکن شهری.

منبع: Financial Turbine

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.