دادگاه های اتحادیه اروپا ایران برای حفظ مزایای اقتصادی JCPOA

0

با احتیاط از صحبت های سخت دونالد ترامپ، رئیس جمهور ایالات متحده آمریکا در مورد ایران، اتحادیه اروپا از تهران خواستگاری می کند تا پایبندی خود به توافق هسته ای را نشان دهد و وعده بازده اقتصادی خود را قبل از ۱۹ مه حفظ کند. دیپلمات های اتحادیه اروپا می گویند نظرسنجی های ریاست جمهوری.

به گزارش رویترز، کمیسیونر انرژی اروپا بیش از ۵۰ شرکت اروپایی را در یک مجمع تجاری در تهران در آخر هفته رهبری می کند – آخرین تلاش برای کمک به ایجاد روابط تجاری جدید در ۱۶ ماه از زمانی که ایران برنامه هسته ای خود را محدود کرده است در ازای رهایی از تحریم ها. /p>

از میان شش قدرت بزرگی که این توافق را مهندسی کردند، یعنی ایالات متحده، بریتانیا، فرانسه، آلمان، چین و روسیه و کشورهای اتحادیه اروپا، بار سنگین تحریم نفتی ایران را متحمل شدند و بیشترین سود را از گرم شدن نفت ایران به‌عنوان یک پیروزی برای آنها خواهند داشت. دیپلماسی اروپایی.

میگل آریاس کانته، کمیسیونر اتمی ایران، در دیدار با علی اکبر صالحی، رئیس اتمی ایران، شعار اتحادیه اروپا مبنی بر اینکه «کاملاً به توافق ۲۰۱۵ متعهد است» و از همه طرف‌های دیگر نیز همین انتظار را دارد، تکرار کرد.

اما اهرم این بلوک محدود باقی می ماند، به ویژه اگر نتواند از شرکت های اروپایی در برابر خطر تحریم های باقیمانده ایالات متحده محافظت کند و بانک های بزرگ را تشویق کند تا طرد شدن ایران از سیستم مالی بین المللی را طی یک دهه معکوس کنند.

مورد اخیر موضوع کنفرانس بزرگ دیگری بود که روز شنبه با حضور بانک‌های مرکزی آلمان و ایران در تهران برگزار شد.

برخی از شرکت‌های غربی هواپیماسازان ایرباس و بوئینگ و خودروسازان پژو-سیتروئن و رنو را بازگردانده‌اند، اما بسیاری دیگر از ترس اینکه ترامپ پیچ‌ها را بر روی مجموعه قوانین پیچیده‌ای برای تعامل با ایران سفت کند، عقب نشینی کرده‌اند.

سرعت و مقیاس سرمایه گذاری غرب در مرکز چالش رقبای تندرو رئیس جمهور عملگرا حسن روحانی است که به دنبال انتخاب مجدد در ماه مه است.

مخالفان تندرو دولت روحانی در داخل از سیاست نزدیکی وی با غرب انتقاد کرده و معتقدند توافق هسته ای ۲۰۱۵ منافعی را که وی وعده داده بود به همراه نداشته است.

دیپلمات‌های اتحادیه اروپا ابراز نگرانی کردند که یک موضع تقابل‌آمیزتر از سوی دولت ترامپ می‌تواند تندروهای ایران را پیش از انتخابات قدرتمند کند، اگرچه هیچ نشانه‌ای وجود ندارد که ایالات متحده قصد دارد از توافق خارج شود.

حتی در حالی که تهران و واشنگتن هفته گذشته بر سر این توافق با یکدیگر مبادله کردند، وزارت امور خارجه گفت که ایران از به اصطلاح برنامه جامع اقدام مشترک پیروی می کند که اولین اطلاعیه فنی از زمان روی کار آمدن ترامپ در ژانویه است.

در حالی که باراک اوباما، رئیس‌جمهور سابق ایالات متحده، تلاش می‌کرد تا برجام را از درگیری‌ها با ایران در موضوعات دیگر دور نگه دارد، دیپلمات‌های اتحادیه اروپا می‌گویند که می‌ترسند ترامپ تلاش کند ایران را برای خروج از آن تحریک کند.

جوست هیلترمن، کارشناس اندیشکده گروه بین المللی بحران مستقر در بروکسل، گفت: «این معامله برای ایجاد اعتماد طراحی نشده بود، اما مطمئناً به آن امیدوار بودیم.

حتی در مواجهه با برخی تحریکات، ایرانی ها از آن خارج نمی شوند، اما محدودیتی وجود دارد.

در حال حاضر، رهبران ایران خونسردی خود را حفظ کرده‌اند و صالحی گفته است که ایران تنها در صورتی «اقدام متقابل» را انجام خواهد داد که ایالات متحده توافقنامه خروج از اتحادیه اروپا را نقض کند.

در ماه‌های اخیر، رهبران اروپایی در تلاش برای زنده نگه داشتن توافق ۲۰۱۵، که از حمایت روسیه و چین، رقبای نفوذ در جمهوری اسلامی، نیز برخوردار است، به طور مکرر با تجار به تهران سفر کرده‌اند.

تجارت این بلوک با ایران تا حدی بهبود یافته است – بیشتر آن به دلیل صادرات نفت از ایران است که یکی از مقامات اتحادیه اروپا آن را “انگیزه مستقیم برای پایبندی به توافق” خواند.

صندوق بین‌المللی پول امسال «بازیابی خیره‌کننده» ایران را با پیش‌بینی رشد بیش از ۶ درصد در ۱۲ ماه گذشته و تورم پایین – رکوردی که روحانی مشتاق دفاع از آن بود، تحسین کرد.

اما امید به رونق از زمان لغو تحریم‌های اتحادیه اروپا و سازمان ملل بر سر برنامه هسته‌ای ایران در یک سال پیش، به دلیل اقدامات جداگانه ایالات متحده در مورد برنامه موشکی ایران با مشکل مواجه شده است.

الی گرانمایه از شورای روابط خارجی اتحادیه اروپا گفت: «اروپایی‌ها حداقل می‌خواهند این تصور را ایجاد کنند که از نظر سیاسی در این معامله سرمایه‌گذاری کرده‌اند. “حتی اگر از منظر تجاری، شرکت ها اساسا در حالت تعلیق هستند.”

خطر نادیده گرفتن اقدامات ایالات متحده برای متقاعد کردن بانک‌های بزرگ غربی به دوری از ایران کافی بوده است و تهران واشنگتن را به تضعیف توافق هسته‌ای با ترساندن سرمایه‌گذاران از ایران متهم می‌کند.

صالحی ضمن اذعان به انتقادات داخلی، به خبرنگاران گفت که تهران بدون توجه به نتیجه رای گیری ماه آینده به برجام پایبند خواهد ماند.

همچنین نشانه هایی وجود دارد که موضع قاطع اتحادیه اروپا باعث توقف مقامات آمریکایی شده است و سناتورها می گویند که آنها تصویب لایحه تحریم های جدید علیه ایران را به دلیل نگرانی از نحوه واکنش اتحادیه و انتخابات ریاست جمهوری ایران به تاخیر انداخته اند.

منبع: Financial Turbine

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.