دارایی های خارجی بانک ها ۶ درصد افزایش یافت

0

اطلاعات منتشر شده توسط بانک مرکزی ایران برای ماه منتهی به ۱۹ ژانویه، مجموع دارایی‌های خارجی بانک‌ها را تا ۱۹ ژانویه به ۲.۳ کوادریلیون ریال (۶۱.۵ میلیارد دلار) رساند که رشد ۶ درصدی را در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته.

بانک های خصوصی و موسسات اعتباری غیربانکی بیشترین سهم از دارایی های خارجی موسسات مالی را با ۱.۵ کوادریلیون ریال (۴۰ میلیارد دلار) به خود اختصاص داده اند. این مؤسسات ۶۲.۸۳ درصد از کل رقم را در اختیار داشتند که در مقایسه با ارقام سال قبل، رشد جزئی ۱.۷ درصدی را نشان می‌دهد.

پنج بانک تخصصی متعلق به دولت با افزایش ۲۲.۶ درصدی دارایی های خارجی خود در مقایسه با مدت مشابه سال قبل به ۵۳۳.۸ تریلیون ریال (۱۴.۲۷ میلیارد دلار) رسیده اند که ۲۳ درصد از کل مبلغ را تشکیل می دهد. کمترین سهم از دارایی های خارجی متعلق به سه بانک تجاری دولتی با ۱۴.۱۷ درصد است.

سپرده‌های بخش خصوصی ایران در بانک‌ها و مؤسسات مالی غیربانکی تا ۱۹ ژانویه به ۱۱.۶۴ چهار میلیارد ریال (۳۱۰ میلیارد دلار) رسید که نسبت به مدت مشابه سال قبل ۲۶.۶ درصد رشد داشته است.

وام دهندگان خصوصی ۷۱.۶ درصد از پس انداز را تشکیل می دهند، در حالی که بانک های دولتی تجاری و بانک های تخصصی به ترتیب ۱۸.۵ درصد و ۹.۸ درصد از کل سپرده ها را تشکیل می دهند.

بر اساس داده های بانک مرکزی، میزان سپرده های مدت دار نسبت به سال قبل ۲۵.۸ درصد رشد داشته است، در حالی که این رقم طی شش ماه منتهی به ۱۹ ژانویه ۹ درصد رشد داشته است.

در سال گذشته، ۵۳ درصد از کل سپرده‌های مدت‌دار را سپرده‌های بلندمدت تشکیل می‌داد که نسبت به سپرده‌های کوتاه‌مدت در سال گذشته تعادل را به نفع خود حفظ کرد. با این حال، این ارقام به تدریج جای خود را عوض کردند تا اینکه سرانجام در این ماه سپرده‌های کوتاه‌مدت برتری یافتند و ۵۱ درصد از سپرده‌های مدت‌دار را تشکیل دادند.

 این روند نشان‌دهنده تغییر به سمت سپرده‌های کوتاه‌مدت است، که احتمالاً نتیجه اعمال سقف‌های جدید بر نرخ‌های بهره بلندمدت است که سرمایه‌گذاران را در دوراهی قرار می‌دهد و تلاش می‌کنند سرمایه‌گذاری با بیشترین بازده را کشف کنند.

با توجه به تلاش بانک ها برای جذب منابع ارزان قیمت، مجموع سپرده های قرض الحسنه (بدون ربا) نیز نسبت به مدت مشابه سال قبل ۲۵.۸ درصد افزایش یافته است.

نقدینگی و وام

بر اساس گزارش بانک مرکزی، روند صعودی رشد نقدینگی بدون کنترل ادامه دارد. رقم عرضه پول تا ۱۹ ژانویه از ۱۲ کوادریلیون ریال (۳۲۰ میلیارد دلار) فراتر رفت که در مقایسه با ارقام سال قبل ۲۶ درصد جهش داشت.

پس از اینکه کشور پس از نزدیک به سه دهه به تورم تک رقمی در ژوئن دست یافت، رشد حجم گسترده پول باعث نگرانی در مورد تکرار تورم دو رقمی شده است.

در میان انواع وام های اعطا شده به متقاضیان، وام های مشارکتی یا مشارکتی بیشترین سهم را به خود اختصاص داده اند که ۱/۴۲ درصد از دفاتر وام دهندگان را به خود اختصاص داده است.

مشارکه یک شرکت یا ساختار مشارکتی مشترک با پیامدهای تقسیم سود/زیان است که در امور مالی اسلامی به جای وام‌های با بهره استفاده می‌شود. این به هر یک از طرفین درگیر در یک تجارت اجازه می دهد تا در سود و خطرات شریک شوند.

ارقام همچنین نشان می‌دهند که بانک‌ها ۱.۲۸۹ کوادریلیون ریال (۳۴.۵ میلیارد دلار) با CBI در ذخایر مورد نیاز خود نگه داشته‌اند. این مبلغ در مقایسه با ۱۰۶۴.۱ تریلیون ریال سال قبل ۲۱.۲ درصد رشد داشته است.

معوقات

بار معوقات پرداختی دولت به بانک مرکزی کاهش یافت و ۱۷ تریلیون ریال (۴۵۰ میلیون دلار) کاهش یافت. این کاهش افت ماهانه ۲.۸٪ را نشان می دهد، اما مقایسه سالانه نشان می دهد که این رقم ۱۰.۷٪ افزایش یافته است.

این ارقام همچنین نشان می دهد که معوقات دولت به کل سیستم بانکی (شامل بانک ها و بانک مرکزی) کاهش یافته است. اگرچه این رقم در مقایسه با رقم ماه قبل ۸.۵ تریلیون ریال (۲۳۰ میلیون دلار) کاهش یافته است، اما همچنان نشان دهنده رشد ۲۴ درصدی با نرخ سالانه است.

با این حال، معوقات پرداختی دولت به بانک ها و مؤسسات مالی غیربانکی ماهانه ۹ تریلیون ریال (۲۱۵ میلیون دلار) رشد داشته است که نشان می دهد این تصویر هنوز تیره به نظر می رسد و دولت کار سختی برای مهار مشکل بدهی خود دارد. /p>

دولت ۴۲.۳ درصد از بدهی های خود را صرفاً به بانک های خصوصی بدهکار است. بانک های تخصصی و بانک های دولتی تجاری به ترتیب ۳۱.۸ درصد و ۲۵.۷ درصد از کل بدهی ها را در اختیار دارند.

این در حالی است که دولت در آینده نزدیک برای کمک به بازپرداخت بدهی خود به بانک ها اوراق اسلامی منتشر خواهد کرد.

بدهی دولت به سیستم بانکی، همراه با تقریباً همین مقدار در وام‌های غیرجاری و فعالیت مؤسسات مالی غیرمجاز، سیستم مالی ایران را فلج کرده و به عملکرد ضعیف تجاری منجر شده است.

بدهی به CBI

این گزارش حاکی از آن است که وام دهندگان تا پایان دی ماه سال جاری ۱.۱ کوادریلیون ریال (۲۹.۲ میلیارد دلار) به بانک مرکزی بدهی داشته اند که در مقایسه با رقم مشابه سال گذشته ۳۰.۵ درصد افزایش یافته است.

در ماه های اولیه سال مالی جاری (منتهی به ۲۰ مارس)، رشد بدهی وام دهندگان به CBI به ۵٪ رسید.

این آمار نشان می دهد که وام دهندگان در جذب منابع در طول سال جاری با مشکلاتی مواجه بوده اند که منجر به اضافه برداشت از CBI شده است.

میانگین رشد ماهانه بدهی بانک ها و موسسات اعتباری به بانک مرکزی در سال مالی جاری ۳ درصد گزارش شده است. با این حال، این رقم پس از آگوست ۲۰۱۶ حدود ۴ درصد بود. این در حالی است که میانگین رشد ماهانه بدهی بانک ها به CBI در سال گذشته صفر گزارش شده است.

افزایش سالانه ۱۷۲ درصدی بدهی بانک های خصوصی به CBI بسیار نگران کننده به نظر می رسد، زیرا این رقم به ۳۴۱ تریلیون ریال (۹.۱ میلیارد دلار) رسیده است که ۳۱.۲۵ درصد از کل بدهی ها را تشکیل می دهد.

با این حال، بانک‌های تخصصی با ۵۹۵.۵ تریلیون ریال (۱۵.۹۲ میلیارد دلار) یا ۵۴ درصد از کل بدهی‌های وام دهندگان به CBI همچنان بیشترین بخش بدهی را به خود اختصاص می‌دهند که رشد سالانه ۹.۳ درصدی را نشان می‌دهد.

در همین حال، بانک‌های تجاری دولتی بدهی‌های خود به CBI را ۶.۷ درصد کاهش دادند و تا ۱۹ ژانویه به ۱۵۵.۲ تریلیون ریال (۴.۱۴ میلیارد دلار) رسید. 

منبع: Financial Turbine

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.